Három észak-amerikai madárfaj Magyarországon egyszerre?

Három észak-amerikai madárfaj Magyarországon egyszerre?


Sokak számára meglepő, ha arról hallanak, hogy észak-amerikai madarak bukkannak fel Magyarországon. Ezeket az előfordulásokat rendre felkapja a sajtó is, bár teljesen rendszertelenül. Vagy írnak ezekről a madarakról vagy nem. Talán azért is alakul ez így, mert a vonulás időszakában nem sűrűn, de szinte rendszeresen kapunk extrém távolságokból is madarakat, kivételes esetben távoli földrészekről, így Észak-Amerikából is. (Korábban például a pettyesliléről adtam ITT hírt)

Végképp extrém helyzet, ha egyidejűleg több példányt lehet megfigyelni, az pedig „mindennek a teteje”, ha egy időben

három különböző amerikai madárfajt

is látható nálunk. Pedig volt már erre is példa 2019 szeptemberében (és talán azóta is).

Volt pár nap, amikor Magyarországon

  • vándorpartfutóval (Calidris melanotos)
  • cankópartfutóval (Calidris subruficollis)
  • sárgalábú cankóval (Tringa flavipes)

is találkozhatunk Magyarországon. Persze, ha valaki mindhárom ritkaságot látni szerette volna, gyakorlatilag körbe kellett volna járnia az országot, minthogy a vándorpartfutó napokig a Fejér megyei Pátkán szedegetett, a cankópartfutó Szegeden bukkant fel, míg a sárgalábú cankó Tömörkénynél (birding.hu).


Vándorpartfutó (Calidris melanotos) szerény küllem, de ahogy a neve is mutatja, vállalkozó szellemű jószág. | Forrás

Sárgalábú cankó (Tringa flavipes). Ő sem a szomszédból jött (Forrás)
Cankópartfutó (Calidris subruficollis) | Forrás: Pixabay

Hogyan kerülnek amerikai madárfajok Európába?

Alapvetően két okból. A partimadarak, ahová a fenti fajok is tartoznak, hosszútávú vonulók, és egyébként is hajlamosak kóborlásra. Ez önmagában azonban nem volna elég, hogy hozzánk is eljussanak. Vonulási útvonalaik gyakran vezetnek az óceán partjai mentén, ahol az árapályzóna biztosít számukra táplálékot. Az óceánok, s különösen az Atlanti-óceán időjárási viszonyai igen viharosak ebben az időszakban,


Az Atlanti-óceán Franciaország, 2020. február | Fotó: Centauri

A nyugati partoknál, Nagy-Britanniában, Írországban, a spanyol vagy francia partokon így jóval gyakrabban fordulnak meg, mint nálunk, de a partra vetődő madarak töredéke bejut a kontinens belsejébe is.

ITT adtunk hírt arról, hogy 2023-ban rekor mennyiségben sodródtak át Európa partjaihoz amerikai madarak.


2019. szeptemberében a szokatlanul színpompás napfelkeltéket a kaliforniai erdőtüzek füstje okozta Magyarországon is. Az tehát biztos, hogy a nagy légköri áramlatok Észak-Amerika felől Európa irányába tartottak. Ez minden bizonnyal összefüggésben van azzal, hogy a kaliforniai füst után megjelentek nálunk az amerikai madarak is.

A partimadarak csoportja igen változatos,

nehéz is őket egységesen jellemezni.


Szerencsére nem minden partimadár olyan, mintha egy kaptafára öntötték volna őket. A partimadarak határozása általában nem kis rutint igényel. A ritka amerikai fajok egyre gyakoribb megfigyelése többek között a hazai megfigyelőhálózat fejlődésének és a megfigyelők egyre magasabb szintű tudásának is köszönhető. Van azonban pár faj, amikor fellélegezhet a megfigyelő, mert a faj olyan jellegzetes. Ilyen a Wilson-víztaposó (Phalaropus tricolor). Ő is a legszorosabb értelemben amerikai faj, mégis már három alkalommal jutott el Magyarországig. | Fotó: Wikipédia

Alapvetően a tavak, mocsarak, vizenyős rétek, tundrák és tengerpartok madarai, s attól függően, hogy az iszap vagy a föveny mely részéből szerzik táplálékukat, lehetnek hosszú vagy rövidebb csőrűek; élőhelyüktől függően hosszú vagy rövid lábúak. Általában szerény küllemű, laikusok számára nehezen megkülönböztethető madárfajok, különösen az őszi időszakban, mivel ilyenkor úgynevezett nyugalmi tollruhában vannak (nászidőszakban egy részük jóval színesebb, és könnyebben határozható).

A PARTIMADÁRFAJOK TÖBBSÉGE ÍGY SZONDÁZZA A PARTOKAT, MOCSARAKAT, LÁPOKAT, TUNDRÁKAT 


Nézzétek, milyen irdatlan távolságból jöttek!

A SÁRGALÁBÚ CANKÓ ELTERJEDÉSI TERÜLETE – A NARANCSSÁRGA A KÖLTŐTERÜLET (FORRÁS)

sárgalábú cankó elterjedési területe

A VÁNDORPARTFUTÓ “KÉPLETE” KISSÉ MÁS, Ő AKÁR KELETRŐL IS ÉRKEZHET, DE AZ EURÓPAI ADATOK AZT SUGALLJÁK, HOGY TÖBBNYIRE ŐK IS AMERIKA FELŐL ÉRIK EL A KONTINENST (FORRÁS)

vándorpartfutó elterjedése

A CANKÓPARTFUTÓ ELTERJEDÉSE (FORRÁS)

cankópartfutó elterjedési területe

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Patreon-tagok körébe ITT. Csupán havi két-három kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért cserébe elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség ITT. Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress meg mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, abban a reményben, hogy szövetségesek lehetünk. A legjobbakat, üdv, Cen’   

még több madár

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

még több vadon

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Rekordot dönt a kökénytermés az idén!

Ha nem jön közbe semmi, akkor ősztől – november elejétől körülbelül – tonnaszám várja az érett kökény, elsősorban a vonuló, aztán pedig a telelésre érkező…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük