Újra hódítanak a rétisasok Európában

rétisasok Európában

Újra hódítanak a rétisasok Európában


A 20. század során Európa-szerte megfogyatkoztak, és több országból el is tűntek a kontinens legnagyobb ragadozó madarai, a rétisasok a növényvédőszerek terjedése és a vizes élőhelyek megszűnése miatt. Néhány évtizede azonban a számuk újra növekedésnek indult. Ennek pedig Belgiumban különösen örülnek, ahol a 16. század óta idén májusban költött először újra rétisas. A nyugat-flandriai De Blankaart természetvédelmi területen Paulnak és Bettynek született egy fiókája, és hamarosan egy második fióka is várható.

Míg Norvégiában vagy Oroszországban örömteli, de nem annyira ritka látványt nyújt a madár, addig Belgiumban sokáig alkalmi júliusi átutazónak számított. Most mindent meg is tesznek, hogy megvédjék a kis családot, a helyi önkormányzat a fészek körül elkerített egy területet, ahová nem szabad belépni. Aki mégis megteszi, annak 500 ezer eurós bírsággal kell számolnia.


A közelmúltban Kelet-Franciaországban és Hollandiában is megjelentek új populációk, míg Nagy-Britanniában és Írországban újratelepítéseket hajtottak végre. Ennek eredményeként tavaly Angliában 240 év után repült ki először rétisas-fióka. A becslések szerint jelenleg körülbelül 10 400-14 600 pár költ Európában.


A brit madarászok nagyon örülnek a visszatért rétisasoknak

A Hortobágyi Nemzeti park 2017-es cikke még 9000-12 300 párra tette az európai állományt, és az is kiderül belőle, hogy a hazai populáció a ’70-es években került mélypontra, amikor mindössze 12 pár volt az ismert állomány nagysága. Ma mintegy 800-900 párt találunk.

Európában a legnagyobb költőállománnyal Norvégia és Oroszország büszkélkedhet (ahol az európai populáció több mint 55 százaléka él a BirdLife 2004-es adatai szerint. Norvégiában a populáció olyan stabil, hogy a skandináv ország más európai országoknak is segít a visszatelepítésben. 2022-ben például rekordszámú, 35 fiókát adtak Írországnak, Spanyolországnak és Skóciának.

Fontos populációkat találunk még Grönland délnyugati részén (Dániáig), Svédországban, Lengyelországban és Németországban. Kisebb számban költ Izlandon, az Egyesült Királyságban, Finnországban, Észtországban, Lettországban, Litvániában, Fehéroroszországban, Ausztriában, a Cseh Köztársaságban, Szlovákiában, Szlovéniában, a volt jugoszláv államokban, Bulgáriában, Romániában, Magyarországon, Moldovában, Görögországban, Törökországban, Iránban, Örményországban, Grúziában, Azerbajdzsánban, Ukrajnában, Kazahsztánban, Türkmenisztánban, Mongóliában, Kína szárazföldi részén és Japánban. Korábban Algériában is meg lehetett találni, és talán még mindig költ Irakban.

Nemrég egyedülálló költési stratégiát figyeltek meg Magyarországon a rétisasoknál:

Kép: Pixabay

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több rétisas

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük