Költési időben járt nálunk a jégmadár!

Költési időben járt nálunk a jégmadár!


Kert és vadon


“Előfutárnak tökéletes, és persze csodaszép faj a jégmadár is. Nem várt ajándék, nem várt csemege volt a szemnek, és nem várt reménysugár a szívnek”

2024.05.02-án hozzáfogtunk a Jászmaróti odútelep teljes felméréséhez. Így is elkéstünk egy kicsit, mivel a fészekaljak többségéből az első fészekalj május elejére kirepül. A szokatlanul csapadékos, viharos május és sok más munka miatt sajnos rendre csúsztunk az odútelep ellenőrzésével, ezen a napon amolyan végső nekirugaszkodással álltunk neki, így aztán más fajokra nemigen számítottunk. Még távcsövet se vittünk magunkkal, mert épp elég volt a dokumentációk, a létra, a fotósfelszerelés, a térképek, s egyebek cipelése.

Körülbelül 19 óra felé

értünk le a Nagypatak partjára a Hermelinesél, amikor váratlanul a szemközti birtok felől – onnan, ahol tavasszal már láttam (és fényképeztem) – váratlanul egy öreg jégmadár vágott át a Nagypatak fölött, és a Nagypatak vonalát követve, déli irányba a sétányuk felett húzott jó jégmadár szokás szerint alacsonyan és a medervonalát követve.

Három megfigyelés 24 év alatt:

  • 2021.07.24, 1 példány repült át a Felsőfenyéres és Alsófenyéres fölött, aztán a Nagyvadföld és a Nagysásos felett a szomszédos tavacska irányába.
  • 2024.03.27-én egy madár nyugatról érkezett a szomszédos ki tóra, ahol vadászott is.
  • 2024.06.02. 1 példány a Nagypatak partján


Először láttunk ilyet, hogy jégmadár légi folyósónak használja ezt az új, tavaly ősszel létrehozott nyiladékot. Azontúl, hogy ez volt a jégmadár harmadik megfigyelése a birtokon, két okból is fontos megfigyelés ez:

  1. egyrészt látjuk, hogy a Nagypatak környezetének átalakítása talán kedvez a jégmadárnak is,
  2. másrészt ezúttal fészkelési időben láttuk.

Utóbbiból az következik, hogy még ha nem is itt, vagy a szomszédos tavacskánál (23 méterre a birtokunk határától),

de valahol a közelben fészkelhet.

A fürge cselle épp abban a mérettartományban mozog, ami a jégmadár kedvenc zsákmánya. Talán – főként, ha sikerülne stabilizálni a fürge cselle-állományt, esetleg ívóhelyekkel jelentősen megnövelni a mennyiségüket – a jövőben a fürge cselle lehetne az egyik alapja annak, hogy a jégmadár rendszeressé váljon a birtokon.

Egyúttal azt is jelenti ez, ha sikerül végre kifogni egy kedvező időszakot az időjárásban – pár napot, amikor zavartalan a napsütés, nincsenek záporok – és elsősorban a kétéltűek és védett halaink érdekében több helyen is stabilizáljuk fenékküszöbökkel a vízjárást, több ponton is kisebb duzzasztásokat végzünk, az akár a jégmadár megfigyeléseit is megszaporíthatja.

A Nagypatak a jelenlegi tervek szerint nem lesz halas víz – leszámítva a természetes úton érkező fürge csellét és kövi csíkot –, de a jégmadár fogyaszt (még ha csak kisebb mértékben is) nagy testű vízirovarokat is. Már pedig azok a Nagypatakban ma is sok van, csak épp még nem végeztünk részletes felmérést erre vonatkozóan (viszont tervezzük!).


Ezen a képen se halat zsákmányol, hanem – ha jól látom – egy rákot. Talán rákok is élnek a Nagypatakban? Ezt ma még nem tudjuk. | Fotó: Pixabay

A Nagypatak részleges, ha tetszik kezdetleges revilatizációjától tehát nemcsak a kétéltűek (főként a ritka gyepi béka és az alpesi tarajosgőte) állományának felszaporodását, biztonságát reméljük, hanem pár vízhez kötődő madárfaj gyakoribbá válását is.

Ilyen lehet a vízityúk, a nádirigó, a bakcsó, a szürke gém, a tőkés réce, vonuláson a csörgő és a böjti réce, és persze a szóban forgó jégmadár is. Megjelenhet fészkelőként a nádirigó, és ami a „végső győzelmet” jelezné, ha végre megfigyelnénk a patak mentén a foltos nádiposzátát. A foltos nádiposzáta vagy esetleg a cserregő nádiposzáta volna az a két madárfaj, ami már egyértelműen vizes élőhelyekre jellemző. A most nálunk fészkelő 10-12 pár énekes nádiposzáta akár száraz területeken is megtelepszik és eddig is jelen voltak a birtokon, velük tehát nem mérhetjük, hogy mennyire sikerül elmozdulnunk egy értékelhető vizes élőhely felé.

Előfutárnak tökéletes, és persze csodaszép faj a jégmadár is. Nem várt ajándék, nem várt csemege volt a szemnek, és nem várt reménysugár a szívnek az odúk ellenőrzésének kellős közepén.


Fotó: Pixabay

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több “Kert és vadon”

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

2 hozzászólás

  1. Jól gondolom, hogy az első mondatban a dátum nem 2024.05.02., hanem 2024.06.02. ?

    1. Author

      Igen, javítom – köszönöm 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük