Most az északi sólyom roppan meg madárinfluenza miatt

északi sólyom

Most az északi sólyom roppan meg madárinfluenza miatt


Madarakról mindenkinek


“A csökkenés okai egyelőre nem egyértelműek, bár joggal feltételezik, hogy a madárinfluenza lehet a háttérben, amely 2021 óta érinti a ragadozómadarakat.”

Nem először adunk hírt a madárinfluenza felbukkanásáról

a világ távoli tájairól. Esetenként rendkívül jelentős pusztulásokat okozott az utóbbi években, és olyan távoli, hideg területeken is felbukkant, ahová korábban nem is vártuk volna. Így például megjelent az Antarktiszon is, és nemcsak madarak, hanem az emlősök között is. Legutóbb 2023 őszén láttuk szomorúan, hogy miután a Hortobágyon gyülekező darvak száma megdöntött minden korábbi rekordot, bekövetkezett Magyarországon is, amit Izraelben már pár évvel korábban is átéltek: kipattant a gyülekező darvak között egy madárinfluenza-járvány, ami hamar véget vetett az ünnepi hangulatnak és idillnek.

Mi is jártunk a Hortobágyon 2023-ban “darvadozni (részletes beszámolót is írtunk róla), sőt beteg sirályt és varjút is szedtünk össze, de a darvak között a látogatásunkat követően robbant ki járvány.

Egyes források szerint elpusztulhatott a darvak 20-25 százaléka is.


Izraelben,

ahol számunkra szokatlan módon tömegesen etetik nemcsak a gödényeket, hanem a darvakat is, a daruetetést kellett felfüggeszteni a madárinfluenza miatt. Ott is jelentős veszteségeket szenvedett el a részint telelő, részben átvonuló daruállomány. A magyarországi eset azt is jelzi, hogy etetés nélkül is kialakulhat járvány. Ez egyúttal alátámasztja azt a korábbi hipotézisemet, hogy a madáretetés körüli hisztéria sok esetben indokolatlan, mivel olyan madarakra vonatkozik (vízimadaraknál például, amilyen a daru is), melyek etetés nélkül is szoros kapcsolatban vannak, nagy tömegben vonulnak és éjszakáznak, vagyis a járvány előbb-utóbb így is úgy is kitör ekkora egyedsűrűség mellett. Ettől persze az még igaz lehet, hogy az etetés tovább ronthatja az esélyeket.

Különösen veszélyeztetettek a ragadozók,

melyek szinte mindig dögevők is. Sokan úgy hiszik, hogy csak a keselyűk és hollók, vagy a varjúfélék mennek rá a dögökre, de a valóság az, hogy az egerészölyvtől a sólymokig számos más madár is. Kevesen tudják, de például a minden kertben látható széncinege is nagy “dögevő”. Talán ez is meghúzódhat a legújabb járvány hátterében, amikor Izland pompás ragadozó-madárfaját, az északi sólymot (Falco rusticolus) érte el a madárinfluenza. A betegségben elhullott madarakat összeszedő ragadozó is hamar megfertőződhet és végigfertőzheti az egész családot.


északi sólyom
Élőhelyének megfelelően a legvilágosabb színezetű sólyomfaj a világon | Fotó: Wikipédia
A dögevő hollók és ragadozómadarak fontos közegészségügyi feladatot látnak el, ez már afféle ökológiai közhely: hamar eltüntetik azokat a tetemeket, amelyek szélesebb körű fertőzés forrásai lehetnek, ugyanakkor esetenként a dögevők vannak kitéve súlyos fertőzésnek. Ebben a videóban is látható, hogy nemcsak hollók végzik ezt a takarítómunkát, hanem ragadozók is.

Az északi sólyom a világ legnagyobb termetű sólyomfaja, mely csak a magas északi tundrákon él. Izlandon a fészkelő populáció drámai mértékben csökkent:

2019 óta az északi sólyom 45%-a tűnt el!

Ez drámai veszteség egy olyan fajnál, ahol egyébként is alacsony példányszámokról beszélhetünk. A 45%-os csökkenést a faj fő szaporodási területének egyik kulcsfontosságú vizsgálati területén észlelték Izland északkeleti részén. A téli madárszámlálások során is aggasztó eredményeket kaptak. 2020 és 2023 között 53% -os volt a csökkenés, míg a világ legnagyobb madártani adatokat feldolgozó oldalának (eBird) adatai szerint ennél is drasztikusabb a bezuhanás:

78% (2020 és 2024 között).

északi sólyom

A csökkenés okai egyelőre nem egyértelműek, bár joggal feltételezik, hogy a madárinfluenza állhat a háttérben, amely 2021 óta érinti a ragadozómadarakat. A északi sólyom izlandi költőállományát 1981 óta figyelik az ország északkeleti részén. A monitorozás megkezdése óta 2024-ben volt a legalacsonyabb a költő párok száma. Ezen a területen a népességcsökkenés 2019 óta 45%, vagyis évente átlagosan 11%! Az izlandi Természettudományi Intézet szerint a sólymok száma olyan jelentősen csökkent az elmúlt években, ami akár a populáció összeomlását is jelentheti.

Az intézet ezért most újraértékeli az északi sólyom természetvédelmi helyzetét. A szakértőkkel és üzleti partnerekkel fog együttműködni a csökkenés okainak jobb elemzése érdekében, és javaslatokat tesz a faj megfigyelésének és kutatásának javítására.


északi sólyom elterjedése térkép
Északi sólyom elterjedése | Forrás: Wikipédia

Forrás: www.birdguides.com

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több madár

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Mikor mennek el a fecskék?

Erre nem olyan könnyű válaszolni, mint például a gólya esetében. A füst fecskék vonulási mintázatát nemcsak nehezebb megismerni.,Tovább

3 hozzászólás

  1. Ez nagyon szomorú.
    Vajon az idén mennyivel kevesebb daru pihen meg nálunk vonuláskor, érezhető lesz-e a tavalyi szörnyű hullám? Hamarosan érkeznek, figyelem majd a híreket, na és az eget felettünk.

    1. Author

      Ez nagyon jó kérdés! Erről írni fogunk még mindenképp. Én azt tippelném, hogy az idén elmarad a rekord. Megáll a növekedés, esetleg visszaesik a létszám. Sok múlik azon is, hogy milyen volt a költési szezon északon.

  2. Milyen csodaszép madár és mint írod ő az észak madara , nem vándorol(?), viszonylag alacsony egyedszám, mégis madárinfluenza?
    Lehetséges – e összefüggés a sarki felmelegedéssel, akár a permafroszt olvadásával?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük