A halhatatlanság titkát kutatják magyar genetikusok

DNS

A halhatatlanság titkát kutatják magyar genetikusok


Az ELTE genetikusai, Vellai Tibor és Sturm Ádám olyan módszert találtak, amely meghosszabbítja az életet. Kutatásuk szerint a DNS mobilis részei (az úgynevezett transzpozábilis elemek vagy ugráló gének) a mozgásaik következtében destabilizálják a genetikai kódunkat, és ez állhat az öregedés hátterében.

Azonban létezik egy olyan folyamat is, amely szabályozza ezeket a transzpozábilis elemeket és védelemmel szolgál ellenük: ezt Piwi-piRNS útvonalnak nevezik.

A Piwi-piRNS útvonal aktivitását az elmúlt években rákos sejtvonalakban és néhány alacsonyabb rendű, nem öregedő állati faj (például édesvízi hidra, planária) őssejtszerű szomatikus sejtjeiben is kimutatták. A Piwi fehérjék aktivitása tehát a nem öregedő, korlátlan osztódási potenciállal rendelkező sejtek jellemző sajátossága.

A kutatók a Caenorhabditis elegans nevű férgen kísérleteztek ezzel a folyamattal, és bizonyos egyedeikbe a piwi-piRNS védelmi rendszert tartalmazó sejteket juttattak be. Az érintett példányok pedig harminc százalékkal tovább éltek, mint a társaik.

Mindez azt bizonyítja, hogy a transzpozábilis elemek aktivitásának szabályozása valóban meghosszabbíthatja az élettartamot. A kutatás megnyitja a kaput a módszer számos lehetséges alkalmazása előtt az orvostudomány és a biológia világában.

Mára egyértelművé vált, hogy a biológiai életkor nincs elválaszthatatlanul összekapcsolva a kronológiai életkorral, azaz a születésünk óta eltelt idővel. Erről korábban itt írtunk:

(Forrás: MTI, ELTE, kép: Unsplash)

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Támogass egy 15 éve ingyenes nonprofit portált és egy természetvédelmi rezervátumot!

    még több genetika

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    még több orvostudomány

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük