Őrületesen gyorsul a verebek pusztulása Franciaországban!

Mezei veréb Passer montanus Tree sparrow verebek védelme madárvédelem

Őrületesen gyorsul a verebek pusztulása Franciaországban!


De vélhetően Európa más területein is. Vannak arról is adataink, hogy mára az Európai verebek 60%-a eltűnt (főként a házi verebek ritkultak meg). A Francia Madártani Egyesület, az LPO rendszeresen küld az érdeklődőknek hírleveleket, melyekben értesítenek az aktuális akciókról, tennivalókról, madáretetéssel kapcsolatos tanácsokról, de rendszeresen foglalják össze a legfontosabb tudnivalókat egy-egy gyakori madárfajjal kapcsolatosan is. Ma a mezei verebekről küldtek rövid leírást, amiből többek között az is kiderült, hogy míg valaha annyira tömeges volt a mezei veréb Franciaországban, hogy mezőgazdasági kártevőként tartották számon, mára az élőhelyek, a természetes környezet leromlása miatt vészesen megfogyott a mezei veréb-állomány.

Csak az utóbbi 20 évben Franciaország elvesztette a mezei verebek több mint kétharmadát, vagyis közel 70%-os csökkenést szenvedtek el viszonylag rövid időn belül.

Magyarországon

szerencsére az európai és a francia tendencia még nem érződik (nálunk körülbelül 1.5-2 millió pár mezei veréb él). Pontosabban a mezei veréb állománya országos szinten nem csökkent, de a mezei verébnél és főként a házi verébnél lokálisan, kisebb területeken már érezni hasonló tendenciákat. Félő, hogy ezek a lokális kiritkulások már előjelei lehetnek olyan folyamatoknak, ami Franciaországban az állomány nagyjának elvesztéséhez vezetett.

Ezért írok én is évek óta rendszeresen a verebek védelmének fontosságáról. Nem elég várni, hogy mások tegyenek valamit. Mi a 25 éves privát természetvédelmi területünkön évek óta aprómagos etetéssel, aprómagos területek vetésével, ésszerű madár- és verébbarát kaszálással, a bokorsorok növelésével, odútelep létesítésével segítjük a verebeket.


2018-ra a birtokról is eltűnt fészkelőként mindkét verébfaj. A házi veréb még az etetőn is ritkaság. 2024-re viszont a tervszerű beavatkozásoknak hála, sikerült a mezei verebet visszahoznunk a birtokra a fészkelő madárfajok közé. A fogoly is hasonló okok miatt áll a kipusztulás szélén, mint ami miatt a verebek állománynagysága is zuhan. Ezért a verebek védelme és a fogoly visszatelepítésére tett kísérleteink szépen harmonizálnak, amint azzal a törekvésünkkel is, hogy a birtok a sármányok jelentős téli szálláshelyévé váljon. Mindhárom cél rendkívül hasonló élőhelyi változásokat igényel.


Hiszünk is benne, hogy a kezdeti sikerek után végül eljuthatunk odáig is, hogy a mezei verebek létszámát nagyságrendileg megnöveljük, a mezei veréb után sikerül visszacsábítani majd a házi verebeket is, a telelő citromsármányok száma rendszeresen eléri majd az 500-1000 példányos tartományt 11 hektáron (amint erre korábban többször is akadt példa), s végül majd beszámolhatunk a fogoly első sikeres költéséről is.

Mindez viszont sajnos csak egy kicsiny részt adhat hozzá ahhoz, hogy ezek a fajok ismét felívelő pályára vagy stabil státuszba kerüljenek Európában.        


Forrás: LPO & Cenweb | Fotó: Centauri

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több madár

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

2 hozzászólás

  1. Hajrá Cen’, mivel abban biztos vagyok, hogy akik a te 11 hektárodon csipegetnek, ők biztosan nem mérgeződnek meg borzalmas gyomirtókkal, egyéb mérgekkel! 🙂

    1. Author

      A birtok 27 éve vegyszermentes! 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük