5000 önkéntest keresnek Krausz Ferenc kutatási programjába

krausz ferenc interjú 2

5000 önkéntest keresnek Krausz Ferenc kutatási programjába

Az eddigi tízezer résztvevő mellé további ötezer önkéntes jelentkezését várják a H4H Programba, amelynek célja egy lézeres egészségmonitorozó eszköz létrehozása.

A Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus által vezetett budapesti székhelyű Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) már tízezer embert vont be sikeresen Magyarország egyik legnagyobb léptékű tudományos kutatásába, a H4H Programba. Az orvostudományi kutatás következő szakaszába további ötezer egyén bevonása a cél – írták a CMF szerdai közleményében.

“A jelenlegi egészségügyi ellátórendszer az erőforrások nagy részét a betegségek kezelésére fordítja, amelyeket sok esetben csak a riasztó tünetek megjelenése után diagnosztizálnak. A CMF víziója a megelőző, proaktív egészségügyi ellátás: egy olyan jövő, ahol a betegségek már az első tünetek megjelenése előtt diagnosztizálhatóak”

E cél eléréséhez a kutatóközpont – a H4H Programon keresztül – tizenötezer résztvevőt von be, akik meghatározott időszakonként vért adnak a kutatáshoz. A kutatók a vérmintákból centrifugálással vérplazmát vonnak ki, amelyet ultrarövid impulzusú lézerfénnyel világítanak meg. Így jön létre a molekuláris ujjlenyomat, amely a vér molekuláris összetételében rendkívül kismértékű változások kimutatására is alkalmas lehet.

A módszer egyelőre kísérleti fázisban van, de az előzetes eredmények biztatóak arra vonatkozóan, hogy bizonyos súlyos betegségek – úgymint a cukorbetegség vagy a rák – a kialakulás korai szakaszában észlelhetővé válhatnak. A 2021 óta bevont tízezer alany egészségi állapota különböző, az önkéntesek között a legnagyobb arányban teljesen egészséges alanyok találhatók.

A kutatás következő szakaszában az úgynevezett nagy kockázatú ágba keresnek önkénteseket.

Mint írták, az ideális alany elmúlt 50 éves, magas vérnyomására gyógyszert szed, magas a koleszterinszintje vagy koleszterincsökkentőt szed, dohányzik vagy sok éven keresztül dohányzott, de más komolyabb betegsége nincs. Az alanyok a kutatásban álnevesített módon vesznek részt.

A program a résztvevők számára lényeges előnyökkel is jár: a lézeres vizsgálaton túl a vérmintán hagyományos laborvizsgálatot is végeznek, és orvosi konzultáció során ingyenesen kiértékelik azt, ami segít az alanyok számára nyomon követni saját egészségi állapotukat.

A H4H Programban számos egészségügyi szolgáltató vesz részt az ország teljes területén: Budapesten, Békéscsabán, Gyulán, Miskolcon, Orosházán, Sopronban és Szegeden is lehet csatlakozni a vizsgálathoz. A centrumok adatai megtalálhatók a H4H Program weboldalán (https://h4h.hu/), ahol kiválasztható a lakóhelyhez legközelebbi centrum, amellyel a megadott elérhetőségeken közvetlenül fel lehet venni a kapcsolatot. Emellett előkészítés alatt van Encsen, Győrben, Hatvanban, Jászszentlászlón, Kaposváron, Kecskeméten, Szombathelyen és Zalaegerszegen is a vizsgálat megkezdése.

További részletek a programmal és a jelentkezéssel kapcsolatban a program weboldalán találhatók.

Forrás: MTI

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több tudomány

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

2 hozzászólás

  1. Erdei-Grúz Tibor “Atomok és molekulák “(1966)- ez volt az első könyv amit 18 évesen kaptam az idősebbik nővéremtől. Hatalmas érdeklődéssel olvastam és akkor semmit nem értettem belőle. Aztán úgy hozta az élet,hogy képalkotós lettem, méghozzá molekuláris képalkotós(izotópok nyomomkövetése a testben a gamma fotonjuk révén ami kilép a testből és a mintázatból képet készít az okos informatika) s tessék most azt az attoszekundumnyi eseményt lehet megjeleníteni ami az elektron elszökésnek következménye az” üres tér mozgása” atomban , miközben lesz egy fényfoton a visszarendeződésnél ami megjeleníti a dolgot. Zseniális elképzelés az biztos. találtam egy klassz videót egy cikkeben ami nagyon érthetően mutatja Krausz Ferenc interpretációjában mi a lényege a kutatásaiknak.
    https://24.hu/tudomany/2023/10/03/nobel-dij-krausz-ferenc-fizika-attoszekundum-feny/
    Fel is iratkoztam a hírlevelükre.

    1. Én is feliratkoztam, sőt: ha lesz a közelben lehetőség, részt veszek a programban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük