A nappali lepkék száma már több mint 50!

A nappali lepkék száma már több mint 50!| Izgalmas összevetések!


Kert és vadon


“Ez a birtok Magyarország legjobban kutatott magántulajdonban lévő privát természetvédelmi területe.

Nemrégiben azt adtuk hírül, hogy meghaladta éjjeli lepkefajaink száma a kétszázat. Ez a korábbi várakozásokhoz mérten rendkívül sok, akkor is, ha a várható fajok száma megközelítheti akár a 500 fajt is. Ahhoz, hogy elérjünk egy ekkora számot, több évnyi intenzív kutatás szükséges. Év végéig, vagyis decemberig – ha olyan lesz az ősz, mint 2023-ban, akár decemberig is lehet lepkészni – reményeink szerint már az idén összejöhet a 350-400 éjjeli lepkefaj.


Ezek szép eredmények, legalábbis biztatóak, de azért kikérjük majd szakértők véleményét is, hogy reálisabb lehessen az értékelésünk.

De mi a helyzet a nappali nagylepke-fajokkal?

Azokkal a lepkékkel, akik jobban szem előtt vannak, akiket a laikusok is jobban ismernek. Az éjjeli lepkék világa sokak számára szinte teljesen ismeretlen, de a nappali lepkékben sokan gyönyörködnek. Első hallomásra meglepő lehet, de a nappali lepkefajok jóval kevesebben vannak, mint az éjjeliek. Nehezebben is gyűlnek az újdonságok – jóval nehezebben. Ennek pedig nemcsak az az oka, hogy kevesebb nappali faj van, hanem – bár igazán ez a kisebbik „gond” – régebben kezdtük a nappali fajok tervszerű keresését, már 2021-ben, így hamarabb „fogytak el” a fajok.

Az éjjeli lepkék kutatására is 2021-ben vállalkoztunk először, de nagyon kezdetleges eszközökkel és csak alkalmilag. A valódi kutatás 2023 késő őszén kezdődött, professzionális eszközökkel pedig csak 2024. márciusában.

Amióta hírül adtuk, hogy az éjjeli lepkefajaink száma elérte a 200-at, természetesen nem álltunk meg, ez a szám ma már 250 fölött jár. Ebből körülbelül 190 fajt 2024-ben találtunk meg! A nappali lepkék száma ebben a pillanatban 55, és ebből kereken 10 új fajt találtunk meg 2024-ben. Sokukról még nem írtunk, de kezdődött a sor a kis Apolló-lepkével, s utoljára a málna-gyöngyházlepkéről, a törpe farkincásboglárkáról és a hatfoltos csüngőlepke megkerüléséről számoltunk be.


Mindezt kétféleképp lehet értékelni.

Önmagában, kissé laikusként, pusztán érzésre lehet azt mondani, hogy ez sok vagy rengeteg, esetleg azt is, hogy kevés. De lehet keresni viszonyítási pontokat is, és bár a lepkészet koránt sem tart ott, ahol a madártan (azt hiszem világviszonylatban sem, legalábbis a rendelkezésre álló szakirodalom alapján, vagy ha az ember pontos elterjedési képleteket esetleg állomány-adatokat keres egy-egy fajra), de azért vannak lehetőségek egy reálisabb, összehasonlító elemzésre-értékelésre is.

Kettő is.

  • Egyrészt ott van Magyarország nagylepkéinek térképe.
  • Másrészt megnézhetjük Magyarország egyik lepkékben leggazdagabb nemzeti parkját, az Őrséget is.

Kezdjük az elsővel.

A faunisztikai (elterjedtségre és állománynagyságra vonatkozó) adatoknál bevett módszer, hogy 10 km x 10 km-es négyzetenként összesítenek. Ezek az úgynevezett UTM négyzetek. Ez sokszor koránt sem ad kellően részletes képet, de mindig jobb a semminél, és ha például nem Magyarország egy-egy régiójáról akarunk tájékozódni, hanem mondjuk Európáról, ez a „felbontás” is részletesnek tűnhet. Madaraknál én használtam már ennél jóval kisebb, 250 m x 250-es négyzeteket, és ott már egészen kicsi területek élőhelyszerkezete is megjeleníthető, elemezhető volt.


Magyarország nagylepke-térképe | UTM négyzetek | Ahol nincs színezés, ott nem történt felmérés. | Forrás

De vissza a standard adatokhoz!

Szerencsére abból az UTM négyzetből is találunk kutatási adatokat, amiben a birtok van. Ebben a négyzetben az utóbbi években – rajtunk kívül – nemigen kutatott senki, mert amikor legutoljára (2022-ben) kijegyzeteltem a publikus adatokat, pontosan ugyanannyi lepkefaj szerepelt, mint most (2024.07.01.), vagyis 58.

Tehát tőlünk független megfigyelők (3)

az évek során ebben az UTM négyzetben 58 nagylepke-fajt regisztráltak. Vagyis még néhány új fajt kell találnunk, hogy a birtokon regisztrált fajok száma meghaladja a „hivatalos” számot. Lényeges különbség, hogy a nagylepke térkép adatai egy a mi területünknél 900-szor nagyobb területre vonatkoznak, tehát a kicsi, 11 hektáros birtoktól ez szép teljesítmény. És várhatóan ennél jóval többre is képes lesz, és nemcsak azért,

  1. mert tovább növeljük a kutatások intenzitását,
  2. hanem mert a visszavadítás során egyre inkább a lepkék számára vonzó élőhellyé alakul a birtok.

Érdemes összevetni a két listát másként is. Érdemes megnézni, mennyi az átfedés a két fajlista között. Elvileg előfordulhatna az is, hogy az országos térképen szereplő 58 faj mindegyike más, mint ami a mi 55-ös listánkon szerepel. De ez természetesen nem így van.

Más kutatók által megtalált fajok 55%-át mi is megtaláltuk.

Vélhetően ez az arány tovább emelkedik újabb fajok észlelésével. Arra még nem jutott idő, hogy kibogarásszuk azokat a fajokat, melyeket ebben az UTM négyzetben csak mi regisztráltunk, de nyilván szép számmal akadnak ilyenek is, hisz az össz. fajszámunk szinte ugyanannyi, mint másoké. Ez csak úgy lehetséges, hogy míg a mások által regisztrált lepkefajok 45%-át még nem találtuk meg, addig viszont találtunk olyan fajokat is, melyekkel mások nem találkoztak.

Érdemes egy pillantást vetni a szomszédos UTM négyzetekre is, annál is inkább, mert a tőlünk keletre található UTM négyzet határa közelebb van hozzánk, mint a saját négyzetünk nyugati széle. A keleti „szomszédban” hosszú évek óta intenzív kutatás zajlik. Ezt sok adat igazolja vissza, ráadásul a tőlünk légvonalban körülbelül 6 kilométerre található kutatási terület adottságai sok szempontból hasonlóak a birtok adottságaihoz. A szomszédos négyzetben ráadásul jóval több a megfigyelő is (8). Több biológus, ökológus is „életvitelszerűen kutat” a területen. Így körülbelül 10 éves intenzív kutatás után ott már 102 nagylepke fajt észleltek a 10.000 hektáros négyzetben. De még ehhez mérten is viszonylag szép eredmény a szerény 11 hektárunkon regisztrált 55 nagylepkefaj.

Végül vessük össze az eredményeinket az Őrséggel!

Az Őrség területe nemcsak Magyarország, hanem Európa egyik lepkékben leggazdagabb területe. Ennek ökológiai hátterébe nem mennék bele most mélyen, de azért az Őrség fő lepkészeti vonásait felskiccelem. Alapvetően három tényező tette az Őrséget Európa lepke-Eldorádójává.

  • Az Alpok közelsége, így a gazdag alpesi fauna ott még megtalálható.
  • Ugyanakkor az alacsony tengerszint feletti magasság miatt behatolhatnak mediterrán, szubmediterrán faunaelemek is.
  • És végül, de nem utolsó sorban: az Őrségben évszázadokig folytatott extenzív művelés, a legelők és kaszálók, a mozaikos élőhelyszerkezet olyan változatosságot hozott létre, ami maga után vonta a lepkefauna változatosságát is.

Halkan jegyzem meg, hogy a fentiek akár igazak lehetnének a birtokra is, azzal a kitétellel, hogy a változatos, extenzív művelésű, mozaikos élőhelyszerkezetet itt mi hozzuk létre, immár ezen dolgozunk 24 éve – és nem is akármiből hozzuk létre: egy felhagyott, gyomlepte kukoricaföldből.

Hogy az Őrségi lepkefauna mekkora érték, azt sok egyéb mellet jól jellemzi, hogy a Földön élő hangyaboglárka-fajok mindegyikét megtaláljuk az Őrségben. Másként: ha a hangyaboglárkákat kiirtanánk az egész bolygóról, csak az Őrségből nem, nem egyszerűen egykét hangyaboglárka-faj maradna meg mutatóban, hanem a csoport valamennyi faja!

Ez egészen unikális – és biztató, hogy vannak még ilyen területeink.

Két alapadatunk van az Őrség lepkefaunájáról.

  • A lepkefajok száma (ebben benne vannak az éjjeli lepkék is) 1500 körüli.
  • A nappali lepkefajok száma pedig 120 felé jár.         

Az Őrségi Nemzeti Park területe durván 45.000 hektár (vagyis 4,5 UTM négyzetnyi). Ehhez mérten rendkívül szép eredmény, hogy a mi csekélyke 11 hektárunkon is megvan már 55 nappali lepkefaj, vagyis durván az őrségi nappali lepkefajok 46%-a.


Így aránylik az Őrség területe a birtok területének ezerszereséhez.

Ez persze ebben a formában játék a számokkal (hisz nem ugyanazokról a fajokról van szó), de azért annyit mindenképp elmond, hogy a birtok kutatása már messze túlnyúlik a hobbi-biológia keretein, ha pedig azt is figyelembe vesszük, hogy 2025 év végére a teljes nagylepke listánk is elérheti az őrségi fajlista 40%-át, és más csoportok (madarak, növények, kétéltűek…) alapos kutatásával együtt a regisztrált fajok száma napokon belül elhagyja az ezret, 2025-ben várhatóan az 1500-at is, mindezt figyelembe véve nem túlzás azt állítani:

Ez a birtok Magyarország legjobban kutatott magántulajdonban lévő privát természetvédelmi területe.

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több “Kert és vadon”

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük