A lazúrcinege | Így lett új madárfaj Magyarországon

lazúrcinege azure tit Európa Magyarország új faj

A lazúrcinege (Cyanistes cyanus) | Így lett új madárfaj Magyarországon


Madárritkaságok


“Sok ritkaság megkerülése kalandos, de a lazúrcinege bizonyítása dupla olyan nehéz volt, mint más ritkaságoké.”

Lassan ismét közeledik a madáretetés szezonja

(október elején már kezdhetünk), és ilyenkor sokunkban felmerül: Vajon mennyi madár lesz idén az etetőn? Óhatatlanul felmerül az a kérdés is: Vajon ebben a szezonban felbukkan-e valami ritka madár? Joggal gondolunk erre, mert hiszen a madáretetők mindig okoznak meglepetéseket. Néha egészen ritka madárfajokat is, mint például feketetorkú szürkebegyet, aminek első és ezidáig egyetlen előfordulását szintén madáretetőn sikerült bizonyítani. De minthogy a legtöbb etető leggyakoribb, legbiztosabb vendégei a cinegék, emlékezzünk most vissza arra, hogyan került elő Magyarországon a lazúrcinege új madárfajként – igaz nem madáretetőn.


Meglepő is ez egy kicsit,

amikor oly sok madáretető van az országban, és oly sokan figyelik a madáretetők madarait. Ha lehetett volna fogadni arra, hol lesz meg először a lazúrcinege, viszonylag nagy tétben fogadtam volna rá, hogy egy madáretetőn. Ehhez mérten kicsit másként alakultak a dolgok, s minthogy erről már a megkerülés évében, 2018-ban írtam, az akkori cikket változatlan formában – megőrizve blog- és dokumentum jellegét is – hozom elétek. Nem mellesleg abban a reményben, hogy esetleg valamelyik előttünk álló szezonban megkerül Magyarországon másodszor is, ezúttal viszont már madáretetőn. Természetesen nem tettem le arról továbbra se – legyen ez bármilyen naivitás is -,. hogy nálam, az én madáretetőmön kerüljön meg. De ha havasi sarlósfecskét az udvarom felett, akkor egyszer talán a lazúrcinege és a rubinbegy is meglehet.


A lazúrcinege első megkerülés 2018-ban

“Nincs egy éve sem, hogy azt írtam a cinegék határozását segítő összefoglalóban:

„Ez a madár még sosem fordult elő az országban, legalábbis nem tudunk róla, ám feltételezhető, hogy 1-1 példány elvetődik ide, a nagy kékcinkés időszakokban, Szibéria felől, de még senkinek sem sikerült bizonyítani az előfordulását. Ő a kék cinege kék-fehér verziója. Szerintem gyönyörű, és azt hiszem, a földön fetrengenék a gyönyörtől, ha egyszer megpillanthatnám az etetőn. Azért veszem fel őt ide mégis, mert voltaképp csak idő kérdése, mikor akad valaki útjába az első magyarországi lazúrcinege.” (ITT)

S lőn! Üröm az örömben, hogy nem én vagyok az, aki a földön fetrenghet. De végre megvan az első, biztos lazúrcinege Magyarországon! 2018 november 18-án, a Szeged melletti Sándorfalván (ahol én is jártam az idén, írtam is róla ITT és ITT) három megfigyelő (Barkóczi Csaba, Domján András, Gyarmati Gábor) végre megfigyelte és fotózta is az első hazai példányt.

Ezzel a Magyarországon megfigyelt madárfajok száma 418-ra emelkedett.


Igazán jó, szabadon felhasználható fotókat sajnos nemigen találni erről a csodaszép fajról – egy okkal több, hogy igyekezzünk a magunk ablakában készíteni róla remek fotókat. | Fotó: Wikimedia commons

Bizonyára sokan olvastatok erről

egyik-másik hírportálon, mégis pár dolgot hozzátennék ehhez az örvendetes megfigyeléshez én is. Először egy személyes vonatkozás: a birding.hu oldalán már akkor láttam a megfigyelést, amikor az még „egyéb madárfaj”-ként volt látható. Rákattintva a megfigyelésre, rögtön tudtam, hogy egy hosszú várakozásnak vége. A képen ugyanis – bár „egyéb faj” alatt futott rövid ideig – egyértelműen lazúrcinege volt.

Én pedig alsóhangon is legalább harminc éve várom őt az etetőmre, abban a reményben, hogy egy új fajt bizonyíthatok madáretetőn

(idén tavasszal volt már erre példa, ha emlékeztek, akkor a feketetorkú szürkebegy első hazai előfordulását bizonyították madáretetőn). Ez már nem jön össze, előfordulhat még lazúrcinege nálam is, de az már nem lesz az első. Új fajok beiktatása a hivatalos fajlistába alapvetően hosszadalmas processzus, s addig, míg egy úgynevezett Nomenclator Bizottság nem igazolja a megfigyelés hitelességét, a szakirodalomban nem lehet a fajra hivatkozni. Ez okozhatta, hogy egy ideig „egyéb” kategóriába került a szenzációsan szép, és csinos, és oly régóta sokak által vágyott lazúrcinege. (Azóta már hivatalosan is a magyar fauna tagja.)

A lazúrcinege bizonyítása azonban duplán nehéz.

A lazúrcinege bizonyítását ritkaságán túl az is nehezíti, hogy viszonylag gyakran kereszteződik a hozzá nagyon közeli kék cinegével, és a hibrideket nem egyszer vélték lazúrcinegének.


Kék cinege | Fotó: Centauri

Épp ezért vele kapcsolatosan meg kell említeni azt is,

hogy olyan madárról beszélünk, aki évtizedekkel korábban már egyszer felkerült a hazai fajlistára. Amint most rövid ideig „egyéb fajként” szerepelt, úgy annak idején egy időre bekerült a magyarországi fajok sorába, majd alaposabb vizsgálat után rájöttek, hogy a szóban forgó madár valójában „csak” hibrid.

Speciális eset, hogy a faj a hazai fajlistát megjárta már egyszer, majd lekerült róla.

Madárgyűrűzések során nem egyszer fogtak ilyen hibridet. Négy alkalommal is előkerült, most végre azonban minden kétséget kizáróan egy „echte” lazúr vetődött el hozzánk, így ettől fogva stabil helye van a hazai cinegék sorában.

Érdemes hát figyelni a madáretetőket is. Hátha felbukkan még valahol valamelyik madáretetései szezonban, arról nem is szólva, hogy akadnak még olyan fajok, melyek az első magyarországi megfigyelésükre várnak, s ezek között szintén vannak olyanok, akik megjelenhetnek madáretetőn is (róluk később).


Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több madárritkaság

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük