Erdei fülesbagoly fészkelése ismét a birtokon!

Erdei fülesbagoly fészkelése ismét a birtokon!


Kert és vadon

“Aztán annak kellett volna következnie, hogy éjjelente halljuk a fiókák jellegzetes nyávogását.”

Év elején beharangoztam, hogy talán ismét fészkel majd a birtokon az erdei fülesbagoly. A kora tavaszi, tél végi posztban hat olyan gyakori madárfajt soroltam fel, melyeket elvesztettünk az évek során, köztük az erdei fülesbagollyal, ami egyébként országosan is annyira gyakori, hogy a városokban sem ritkák a fészkelő párok.

Az erdei fülesbagoly eltűnésének fő oka,

hogy a terület megvásárlásakor (2000) még költöttek itt szarkák is, melyek több fészket is építettek az Őskökényesben és a birtok fenyősorán, amit a fülesek elfoglalhattak, de ezek a szarkák aztán eltűntek, és idővel – ahogy tönkre mentek az elhagyott fészkek – az erdei fülesek is. Természetesen hallottam őket, láttam is őket rendszeresen, de a birtok területén már nem fészkeltek.


Ezért a Jászmaróti odúkolónia telepítésénél arra törekedtünk, hogy az erdei fülesbaglyokat is visszahozhassuk. Élőhelykezelésünkkel (bagolyboglyák) évek óta dolgozunk azon, hogy a terület ökológiai szempontból is alkalmasabb legyen a baglyok eltartására, de fészekhelyet is kell biztosítani számukra, ha egyszer nincsenek itt varjúfélék, melyektől fészket foglalhatnának.

Más kérdés, hogy épp 2023/2024-ben visszatelepült a szarka is, sőt „új fajként” rendszeressé vált a területen a dolmányos varjú, bár a pár fészke a birtokon kívül található.

A tavaszi cikkben

minden a baglyokkal kapcsolatos körülményt aprólékosan leírtam, most csak egy szakaszt idézek belőle:

 „2024-ben továbbra sem költenek szarkák a területen, és dolmányos varjú sem, bár mindkettőt egyre gyakrabban látni. Vesszőkosarat sem raktam ki, de mentségemül mondom, hogy a Jászmaróti projekt második odútelepítési hulláma után már úton van két fészkelőláda az erdei fülesbaglyok számára is.

Ezt megelőzve 2023/24 telén a szokottnál többször találkoztam vele, szinte mindig az Őskökényes felső részén, a Kisrét, a Boldog-boglya környékén. 2023 tavaszán valahol azt írtam, hogy úgy tűnik, nem sikerül lényegesen növelni a kisemlős állományt, de tévedtem.


Számos jel utalt arra, hogy jóval több az egér (pirókegerek leginkább) és pocok (vélhetően mezei pockok), mint korábban, csak épp idő hiányában nem írtam még erről sem. De ez már világos lett 2023 áprilisában! 2023 decemberében már a sármányles környékén is láttam a parkoló betonján rohangáló pirókegereket. A sármányetetés során a Boldog-boglyán köpeteket is találtam.

Végül, 2024.02.15-én este 21 óra körül

közvetlenül a ház mellett, a Nagyfenyősoron egy erdei fülesbagoly halltatta egytagú, mély, területfoglaló huhogását. Pontosan ott, ahol utoljára, amikor még fészkelt a birtokon. Ebben az időszakban az ilyen huhogás már terület foglalását jelzi általában. Ráadásul – ha minden jól megy – két héten belül megérkezik két költőláda. Így van remény arra, hogy 2024-ben fészkelőként visszatérjen az erdei fülesbagoly a birtokra.”

Mi a helyzet a költőládákkal?

Végül kicsúsztunk az időből, és ipari alpinistát sem sikerült időben szereznünk, de az a helyzet, hogy nem is igen bántuk, mivel kiderült, hogy épp amikor mi is próbáltunk volna fészekhelyet biztosítani az erdei füleseknek, maguktól is találtak a Nagyfenyősoron, a háztól mindössze 50 méterre egy 2023-ban épült szarkafészket.

Ettől függetlenül mindkét költőládát felrakjuk majd, egyet a jegenyenyárfákra, ahol talán még vörös vércse is foglalhatná (bár nem vagyunk vércsés vidék), egyet pedig a Nagypatak partján valamelyik magasabb égerfára, jó magasra, abban a reményben, hogy hátha megtörténik velünk az a csoda, hogy kabasólyom foglalja el. Van erre példa másutt. Ezeket a ládákat számos más faj is használhatja (néha macskabagoly vagy kék galamb).

A télvégi huhogások aztán folytatódtak. A februári poszt után március és április során mindvégig rendszeresen, minden áldott este, sokszor egész éjjel hallottuk a baglyokat, nem ritkán konkrétan a ház bejárati ajtajánál, a ház körüli fenyőkön. Míg február végén csak sejtettük a költést, március végére egész biztosan kijelenthettük:

visszatértek a fülesbaglyok.

Egyértelműen a Nagyfenyősoron épült 2023-as szarka-fészket foglalták. Talán még májusban is szóltak egy ideig. Aztán annak kellett volna következnie, hogy éjjelente halljuk a fiókák jellegzetes nyávogását.

Ezek a hangok azonban elmaradtak, sőt, júniusban már huhogást is csak elvétve, és általában messzebbről, a völgyből hallani. Azt tehát biztosan kijelenthetjük, hogy volt költési kísérlet, de hogy aztán ténylegesen reptettek-e fiókákat, nem tudjuk. Én arra tippelnék, hogy nem. Valami közbe jött. Talán még sosem volt olyan év, mint 2024, amikor három fészekrabló madárfaj is rendszeres a területen költési időben:

  • a szarka
  • a szajkó
  • a dolmányos varjú

Nem akarom az ő kontójukra írni a fiókák elmaradását, de ez is egy opció.

A birtokon a folyamatos aprómagos etetésnek és aprómagos vetéseknek, az élőhelyi átalakításoknak, a kanadai aranyvessző visszaszorításának köszönhetően egyre kedvezőbbek a feltételek a baglyok számára is. Ősztől két új költőláda is várni fogja őket, így azt reméljük, hogy még ha az idén nem is járt sikerrel a visszatelepedési kísérletük, 2025-ben eljuthatunk odáig is, hogy repülős bagolyfiókákat észlelünk a területünkön.

Egyértelműen sikeres erdei fülesbagoly fészkelésről nem számolhatunk be, ugyanakkor a jelenlétüknek, a revír foglalásuknak talán része volt abban, hogy legvérmesebb reményeink ellenére sem telepedtek meg a Jászmaróti odútelep első évében a füleskuvikok.


Annak ellenére sem, hogy észleltük a tavaszi megérkezésüket.

Az apró termetű füleskuvik számára kedvezőtlen, ha nagyobb termetű rokonai élnek a területen, az erdei fülesbagoly vagy még inkább, ha macskabagoly is van (nálunk a völgyben), mert utóbbi akár el is foghatja őket.

Priorizálhatnánk is ilyen alapon, és koncentrálhatnánk mondjuk a füleskuvikra, de inkább megteremtjük a lehetőségeket mindenkinek, akinek csak lehet, és a többit rábízzuk a vadonra.         


Fotó: Pixabay

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több “Kert és vadon”

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

1 hozzászólás

  1. Annyira reméltem…, de talán még láthatok Cen-fotót a Cen-birtok fülesbaglyairól! 🦉😊

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük