Üstökösréce (Netta rufina Pall.)

Üstökös réce Netta rufina bukórécék Magyarország és Európa madarai madárvilága Balaton récék vízimadarak

Üstökösréce (Netta rufina Pall.)

köszönet az elődöknek

Alfred Brehm (1787–1864)

Alfred Brehm Az állatok világa (1863-69) című munkája nemzedékek tudását és életét határozta meg. Minden idők egyik legnagyobb szabású zoológiai összefoglaló munkája volt. E mű fejezeteivel a méltatlanul “elfeledett” szerzők munkája előtt tisztelgünk.

Időnként a hajdani szöveget kommentárral is ellátjuk, és ajánljuk a fajjal vagy témával kapcsolatos egyéb cikkeinket.

Néha azt hihetnénk, hogy ezekben a forrásokban már alig találni aktualitást, de ha nagyobbra nyitjuk érdeklődésünk látószögét, rögtön érzékeljük: ezek a munkák ma is ontják az érdekes megfigyeléseket, és minden nappal egyre tanulságosabbak azok a kontrasztok is, melyek a hajdani és mai szemléletek között feszülnek.


Alfred Brehm: Az üstökösréce


1863-69 | magyarul 1901-1907

Bozontos, sisakszerű üstököt viselő feje,

a nyak eleje és oldala élénk rozsdavörös, a középső fejtetőtollai világosabbak, rozsdasárgák; nyakhátuljának közepe, tarkója, begye, melleleje, hasaközepe, fara és farcsíkja fekete, lefelé barnafeketébe átmenő. Válla és melle oldala fehér, utóbbi a szárnyak alatt világosbarnával szegve; a dolmánya és válla sárgás szürkebarna; a felső szárnyfedők barnaszürkék, az elsőrendű evezők sötétbarnák, belső zászlójukon hátrafelé szélesedőn vörösesfehérek, köztük a hátsók a feketebarna csúcsoktól eltekintve fehérek, a szárnytükör tollai a csúcs előtti szürke harántsáv kivételével fehérek, vörösesen futtatva. A hátsó evezők barnás hamúszürkék. A szárnybélés fehér, a faroktollak sötét hamuszürkék, hegyükön barnásfehéren élezve. A szem élénken sárgavörös, a csőr karminszíntől vérvörösig, a láb világosvörös.

A tojó fejteteje és tarkója szennyes vörösbarna, arca és torka szürkefehér, a törzstollazat világos szürkebarna, sötétebben foltozva és harántul szalagozva; szárnya, farka, szeme, csőre és lába kevésbbé élénk, mint a gácsérnál. A fiatalok a tojóhoz hasonlók. Hossza 60, szárnyhossza 30, farka 8 cm.

E réce legfőbb fészkelőterülete délkeleti Európa, Közép-Ázsia és Észak-Afrika. Bárcsak nagyon elvétve, de Németország édesvizein is fészkel.

Az üstökösréce

Magyarország ritka madarai közé tartozik, amely tavaszi és őszi átvonulási idején szokott nálunk hosszabb-rövidebb időközökben megjelenni. Legtöbbször észlelték a Fertőn és pedig 1813 március 10-én, 1818 júniusában, 1829 novemberében, 1855 március 15-én, 1876 szeptember havában, 1887 október 3-án, végül 1923 október 6-án és november 3-án.

A Velencei-tavon kétszer lőtték 1893 október és 1928 nyarán. Az Alföldön 1844 december 15-én Szegeden, 1845-ben a Csepel-szigeten, 1906 november 5-én Óverbászon és 1890 február 5-én Pétervárad mellett észlelték. Erdélyben, Tövis mellett ismeretlen időben, 1862 február 20-án Nagyszeben mellet és 1867 és 1868 a Mezőségen került kézre. A Kis-Alföldön Guta mellett 1904 telén észlelték s a Felvidéken 1869 április havában, Turdossin közelében. Tehát több mint 100 esztendő folyamán csak 20 ízben észleltetett nálunk ez a szép réce, amely pedig a Bodeni-tavon elég nagy számban fészkel.

Régebben állítólag nálunk is fészkelt volna, így Dombrowszky szerint a Fertőn, Baldamus szerint pedig a Tisza-torkolat torontáli oldalán lévő Fehér Mocsárban. Egyik adat se hiteles; az utóbbi helyen 1847 június 17-én gyűjtött fészekalj sehol se található, bizonyíték nélkül pedig nem vehető a nálunk fészkelők sorába.


Üstökös réce Netta rufina bukórécék Magyarország és Európa madarai madárvilága Balaton récék vízimadarak
Üstökösréce gácsér | Fotó: Wikipédia
Üstökös réce tojó Magyarország madarai récék bukórécék fotó Balaton
Üstökösréce tojó | Fotó: Wikipédia
Elterjedése | Forrás: Wikipédia

Vidd a kurzort a képekre, és meglátod, miről szólnak a további fejezetek!


Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több madár

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Mikor mennek el a fecskék?

Erre nem olyan könnyű válaszolni, mint például a gólya esetében. A füst fecskék vonulási mintázatát nemcsak nehezebb megismerni.,Tovább

1 hozzászólás

  1. Az a tündéri buksi feje, az üstöke, zabálnivaló.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük