Súlyosbodik a természetkárosításért járó büntetés

természetkárosítás

Szigorúbb lesz a természetkárosítás büntetése


Az Európai Parlament elfogadta a javaslatot, amelyről tavaly november 16-án született megállapodás a tagállamok kormányaiból álló Tanáccsal. Az irányelv kibővíti a bűncselekménynek minősülő környezetkárosító tevékenységek listáját. Így mostantól környezeti bűncselekménynek számít az illegális fakereskedelem, a vízkészletek kimerítése, a veszélyes vegyi anyagokra vonatkozó uniós szabályok súlyos megsértése és a hajók által okozott vízszennyezés is.

A képviselők a tárgyalások során elérték, hogy egyes környezeti bűncselekményeket minősített esetként kezeljen az új jogszabály. Ilyen például a nagy kiterjedésű erdőtüzek okozása, valamint a levegő, a víz és a talaj olyan nagy mértékű szennyezése, amely egy ökoszisztéma teljes pusztulásához vezet, és így gyakorlatilag ökocídiumnak tekinthető.

A büntetés pénzbírság, de akár szabadságvesztés is lehet

A magánszemélyek és a vállalkozások által elkövetett környezeti bűncselekmények szabadságvesztéssel is büntethetők lesznek attól függően, hogy mennyire súlyos és tartós a károsodás, illetve visszafordítható-e. A minősített bűncselekményekért nyolc, a valamely személy halálát okozókért tíz, a többi bűncselekményért pedig öt évig terjedő szabadságvesztést lehet majd kiróni.

Az elkövetőnek a környezetben okozott károsodást helyre kell állítania, és kompenzálnia kell a veszteségeket.

Az okozott károkért pénzbírság is kiszabható. Ez vállalkozások esetében – a bűncselekmény jellegétől és az érintett tagállam döntésétől függően – a világszintű éves árbevétel akár három vagy öt százaléka, illetve 24 vagy 40 millió euró is lehet. A tagállamoknak bizonyos esetekben lehetőségük lesz büntetőeljárást lefolytatni olyan bűncselekményeknél is, amelyeket nem a területükön követtek el.

Képzések és adatgyűjtések

Az egyeztetések során a képviselők amellett érveltek, hogy a bűncselekményeket bejelentő személyek a büntetőeljárás során kapjanak megfelelő támogatást és segítséget. Azt is sikerült elérniük, hogy a tagállamok szervezzenek speciális képzéseket a rendőrség, a bírák és az ügyészek számára. Emellett nemzeti stratégiákat és figyelemfelkeltő kampányokat kell kidolgozniuk a témában. A kormányoknak adatokat kell majd gyűjteniük a környezeti bűncselekményekről, amelyek alapján várhatóan javul majd a fellépések hatékonysága, és az Európai Bizottság rendszeresen frissíteni tudja a bűncselekmények listáját.

A gondossági kötelezettség bevezetésével ugyanakkor mostantól nem lehet a szabályokat engedélyekkel és a joghézagokat kihasználva kijátszani, mondta a jelentéstevő, Antonius Manders (EPP, Hollandia). Erre pedig példát is hozott. A holland vegyipari vállalatok például 1982-ben engedélyt kapott arra, hogy per- és polifluor-tartalmú alkil anyagokat (PFAS) engedjenek a természetes vizekbe. Akkor még nem volt bizonyíték arra, hogy ezek az anyagok károsak az emberi egészségre. Ma már azonban ezt tudjuk, így ha egy vállalatnak van is engedélye a szennyezésre, az új irányelv szerint le kell állnia a tevékenységgel.

A negyedik leggyakoribb bűncselekmény a világon

A környezeti bűnözés a negyedik leggyakoribb bűncselekmény a világon. A kábítószer-, fegyver- és emberkereskedelem mellett a szervezett bűnözés egyik fő bevételi forrása. A Bizottság 2021-ben terjesztette elő a javaslatot a környezet büntetőjog általi védelmének megerősítésére. Ezzel az volt a célja, hogy gátat szabjon az egyre gyakoribbá váló környezeti bűncselekményeknek.

A környezeti bűncselekmények száma két-háromszor gyorsabban nő, mint a világgazdaság. A leggyakoribbak közé tartozik a kékúszójú tonhal illegális halászata, az agrár-ipari szennyezés a védett területeken, valamint az illegális vadászat és a szén-dioxid-piaci csalás.

Az új irányelvben ugyanakkor ezek közül nem minden szerepel. Így a halászat, a mérgező hulladék fejlődő országokba exportálása és a szén-dioxid-piaci csalás nem kapott helyet. Környezeti tevékenységnek számít viszont az említetteken kívül még az invazív idegen fajok behurcolása és az ózonkárosítás is.

Forrás: Európai Parlament, Euronews, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több természetvédelem

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Rekordot dönt a kökénytermés az idén!

Ha nem jön közbe semmi, akkor ősztől – november elejétől körülbelül – tonnaszám várja az érett kökény, elsősorban a vonuló, aztán pedig a telelésre érkező…

még több Európai Unió

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Légy oly kedves, oszd meg ezt a cikket!
Köszönjük!

1 hozzászólás

  1. No, akkor ennek fényében majd fokozottan figyelem egyre növekvő számú akkumulátorgyáraink és az illegális vegyianyag-, autógumi-, stb. lerakatok történeteit.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük