Szabad szemmel is láthatunk egy új üstököst

üstökös

Szabad szemmel is láthatunk egy új üstököst


Szeptemberben akár szabad szemmel is látható lehet az északi égbolton a váratlanul felbukkant C/2023 P1 (Nisimura) üstökös, amelyet egy 72 éves japán amatőr csillagász, Hideo Nisimura fedezett fel a saját észlelőhelyén, a Kakegava város melletti teaültetvényen augusztus 12-én.

Mivel a felfedezésekori tizenegy magnitúdós látszó fényesség nagynak számít a mai kisebb távcsövek számára, a Japán Nemzeti Obszervatórium bejelentése után sok amatőr csillagász megerősítette a felfedezést. Az égitest pályáját is sikerült gyorsan meghatározni, ami megerősítette, hogy egy korábban ismeretlen üstökösről van szó.

Az üstökös gázkómája zöld színű, ami a kétatomos szénmolekulától ered, a róla készült képeken pedig már a halvány csóva is látszik.

A Naprendszerhez tartozó égitest szeptember 18-án lesz napközelben, vagyis a Merkúrnál is közelebb a Naphoz, ekkor látszó fényessége elérheti a három magnitúdót.

Ebben az időpontban inkább a világosodó, pirkadati égen lesz látható, de a csillagászok szerint érdemesebb lesz egy héttel korábban, szeptember 10-e körül próbálkozni a megfigyelésével, amikor még halványabb, de könnyebben észlelhető lesz.

Az üstökös szeptember 13-án lesz a legközelebb a Földhöz, ekkor 127,5 millió kilométer fogja elválasztani a bolygónktól.

Forrás: MTI, csillagaszat.hu, a címlapkép illusztráció, forrás: Justin Wolff/Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Támogass egy 15 éve ingyenes nonprofit portált és egy természetvédelmi rezervátumot!

    még több kozmosz

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    még több hír

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    Végre változik az időjárás hétvégén!

    Főként az ország délnyugati felén alakulhatnak ki szórványosan záporok, zivatarok. A keleties szél több helyen megélénkül, a zivatarokat erős széllökések is kísérhetik.Tovább

    4 hozzászólás

    1. Kell azért ehhez egy jó távcső is. 🙂

    2. A hír megjelenése előtti éjszaka kint ültem a hűs teraszomon és a Vénustól jobbra láttam valami nagyon fényeset (kicsit hasonlított a 86-os Halleyre) de ez felfelé mutatott , csóvája is volt és nagyon szokatlan helyzetű- nem hiszem, hogy repülő, még csak nem is kóbor tüzijáték- Igazán nem vonok párhuzamot a kettő között, csupán sajnálom, hogy annyira keveset tudok a csillagos égboltról. Meg nyilván szabad szemmel nem is láthattam. Bár az augusztusi csillaghullásból azért láttam egy kicsit:-))) éjszak a kocsiban ülve, olyan volt mint amikor a csillagszóró szikrázni kezd s átszalad a látótéren egy villanás. Csinál fotót valaki majd aki látni fogja?

      1. Author

        Elbűvölő a csillagos égbolt, engem mindig lenyűgöz. <3

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük