Egy súlyos békabetegség egyszerű módszerrel gyógyítható lehet

békabetegség

Egy súlyos békabetegség egyszerű módszerrel gyógyítható lehet


Jelenleg a békákat és más kétéltűeket sújtó egyik legveszélyesebb betegség a kitridiomikózis, melyet a Batrachochytrium dendrobatidis nevű gomba okoz. A kórokozó állatok bőrén telepszik meg és a bőr szerkezetét megváltoztatva végül a béka halálát okozza.

Nálunk szerencsére nem találtak még beteg egyedeket, de világszerte mintegy száz béka- és szalamandrafajt kiirtott már a kór, elsősorban Ausztráliában és Dél-Amerikában okozva pusztítást. Sokak szerint ez okozta az Délkelet-Ausztráliában egykor gyakori Litoria aurea nevű békafaj állományának kilencven százalékos csökkenését.

A meleg nem kedvez a gombáknak,

ezért leginkább a tél veszélyes időszak sok béka számára, legalábbis bizonyos éghajlatokon. A sydney-i Macquarie Egyetem kutatócsoportja Anthony Waddle vezetésével úgy döntött, megpróbál megoldást találni erre a problémára.

Fogságban tartott békák két csoportját tanulmányozták, amelyeket előzőleg megfertőztek a gombával. Mindkét csoportnak üreges téglákat helyeztek el egy napsütötte üvegházban, ahol az egyik csoportnál a hőmérséklet elére a 40 fokot, a másiknál a 35-öt.


A kísérlet során

azt tapasztalták, hogy a melegebben tanyázó békák bőrén a spórák mennyisége százszor kisebb lett, mint a másik csoportnál. A gomba ugyan már 28 fok felett nehezen tud növekedni, de a melegebb hőmérséklet, úgy tűnik, a békák immunrendszerét is aktiválta. A szaunával ugyanis az érintett békák egyben immunitást is szereztek a gomba ellen, ami huszonkétszeresére növelte a túlélési esélyeiket egy esetleges következő fertőzés esetén, hidegben is.

Egyelőre még csak egy fajon tesztelték az eljárást, de a kutatók szerint más fajoknál is működhet, ha természetes módon keresik a meleget a hidegben. Waddle Ausztráliából legalább hat fajt tud említeni, akik hasznát vehetik a téli szaunáknak. A meleg menedékek ráadásul könnyen és olcsón kialakíthatók, így bárki készíthet ilyet a kertjébe télire, egy kis fóliasátor és néhány tégla segítségével.

Vajon Magyarországon is hasznát lehetne venni a békaszanuának?

Nálunk a békák télen többnyire hibernálódnak, ha hideg van, így nem biztos, hogy eljut hozzájuk a meleg menedékek híre, tavasszal pedig már a vizeket keresik. Az sem biztos, hogy mindenképp jót tenne nekik a téli szaunázás. De nálunk szerencsére nem is olyan elterjedt a betegség, mint Ausztráliában.

Eddig két kétéltűfajról, a sárgahasú unkáról (Bombina variegata) és gyepi békáról (Rana temporaria) mutatták ki a középhegységi régiókban, hogy hordozza a gombát, de szerencsére a betegség tüneteit még egy egyeden sem észlelték, és ehhez a fertőzéshez kapcsolódó állománycsökkenést sem találtak a kutatók. (Egy kutatás szerint a hortobágyi kecskebékák körében is előfordult.) A magyar szakemberek is megállapították, hogy a meleg idő nem kedvez a betegségnek.

Ami a fertőzés terjedését illeti, a Litoria aurea kapcsán a kutatók azt állapították meg, hogy esetükben nem a gombák elszaporodása, hanem a békák ellenállóképességének csökkenése okozta az esetszám növekedését. Ez pedig a békák genetikai változatosságának csökkenéséből adódhat, aminek oka többek között az élőhelypusztulás.

A magyar kétéltűeket sokkal inkább a ranavírusok fenyegetik. Érdekes kérdés, hogy vajon a vírusok ellen is hatékony lehet-e a szauna.


Forrás: New Scientis, MME, Mtak, Blki, Wikipedia, kép: Anthony Waddle

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több béka

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük