A megszokottnál korábban indult az idei spárgaszezon

spárga

A megszokottnál korábban indult a spárga szedése


A hirtelen jött felmelegedés miatt idén tavasszal a megszokottnál három héttel korábban indult a spárga szedése a hazai kertészetekben, a zöldség iránt egyre nagyobb az érdeklődés a magyar piacon is – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB).

A körkép szerint Magyarországon mintegy 1437 hektáron foglalkoznak spárgatermesztéssel a gazdálkodók, éves szinten 5000-5500 tonna termést takarítanak be. Míg korábban szinte az összes megtermelt spárga külpiacokra került, ma már a termés felét magyar fogyasztók vásárolják meg.

A legnagyobb termőterületek Bács-Kiskun és Csongrád vármegyében találhatók, ezen kívül Hajdú-Bihar és Békés vármegyében foglalkoznak még jelentősebb spárgatermesztéssel. A magyar spárga legjelentősebb felvevőpiaca Németország és Svájc, de Finnországba és Svédországba is szállítanak a hazai termelők.

A hamarosan elérhető európai uniós támogatásoknak köszönhetően tovább emelkedhet a hazai termőterület. A KAP Stratégiai Terv keretében megjelenő kertészeti beruházási támogatások közül az ültetvénytelepítések támogatását célzó pályázaton spárgaültetvények telepítésére is nyerhetnek támogatást a kertészetek.

A spárga jól illeszkedik az egészséges étrendbe, szárát jól emészthető rostok alkotják, a hajtások vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok. Víztartalma magas, kalóriatartalma viszont alacsony. A zöld spárga klorofillban gazdag, több benne a C-vitamin és a karotin, mint világos változatában. A spárga nagy mennyiségű folsavtartalma miatt kismamáknak kifejezetten ajánlott.

Forrás: MTI, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több zöldség

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

14 hozzászólás

  1. Nem tudtam, hogy itthon is termesztenek spárgát. Amúgy nagyon ügyetlen vagyok a készítésében, eddig amihez hozzá jutottam, az mind már “fás”volt. Talán egyszer sikerült zöldet venni ami finom lett.

    1. Nekem is időbe telt, amíg rájöttem, hogy hogyan ismerhetem fel a friss spárgát, és hogyan tudom megpucolni úgy, hogy biztosan ne maradjon rajta héj.
      (Ma már megvan a piacon az a zöldséges, akinél a spárgát szoktam venni, mert ott mindig frisset kapok.)

      Ha szereted a spárgát, érdemes vele kisérletezni!

      1. Author

        Ó, ez jó, hogy van bevált zöldségesed! Az nagy kincs manapság! Ha spárgához jutok, kikérdezlek majd a trükkökről! 🙂 Amikor régen csináltam, még nem tudtam, hogy kell pucolni, talán meg sem pucoltam, így nem lett valami jó. Olyan lehet, mint a halványító zeller. Ott ég és föld a különbség héjasan és pucolva. 🙂

  2. Szeretem! ❤ 😋
    Körül is nézek holnap a piacon.

  3. Kaptam spárgát a piacon! 🙂
    Így aztán újratervezés történt a vasárnapi ebédet illetően: a leves spárgaleves vajas galuskával. Finom lett! 😋

    1. Author

      Nyamiii!!! <3 Ez fincsi lehetett! Milyen az a vajas galuska?

      1. Ugyanúgy készül, mint a nokedli, csak egy diónyi puha vajat is teszek a tésztába. Finom lesz az íze és az állaga is.

        1. No, én is pont így voltam! Nem tudtam eleinte, hogy meddig tart a héj, aztán idővel rájöttem. 🙂 Többször bedőltem annak, amit olvastam, miszerint a zöldspárgát nem kell megpucolni. Szerintem ez csak a nagyon zsenge szárakra lehet igaz. (Levesnek mindig fehéret veszek.)

          Halványító zellert még sosem ettem!

          1. Ezt a másik hozzászólásod alá szántam bocsi!

          2. Author

            Ilyen mártogatósnak szokták a zellert, szerintem fini.

        2. Author

          Hm, jól hangzik, ki fogom próbálni!

  4. Most olvastam másik nagy kedvencem Dragomán György oldalán a spárgakészítés gyönyöreiről:-))
    ” Itt az idő! Vegyetek zöld spárgát. Törjétek el sorban a szárakat. A rügyes részeket mossátok meg. Töröljétek szárazra, tegyétek forró serpenyőbe, öntestek alá olívaolajat. Morzsoljatok rá vajat. Süssétek egy pár percig, amíg szint nem kezd kapni.
    Figyeljétek, hogy a zöld megélénkül, felfényesedik, aztán sötétedni kezd.
    Mikor már itt-ott kezdene barnára pirulni öntsetek rá hirtelen egy fél evőkanálnyi balzsamecetet.
    Hőköljetek hátra a hirtelen előrobbanó selymesen vad illatfelhőtől.
    Rázzátok meg a serpenyőt, vegyétek le a lángról.
    Szórjatok rá durva szemű sót.
    Kóstoljátok meg.
    Örüljetek.
    Egyétek meg.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük