Nyaktekercs foglal fészekodút megint!

Nyaktekercs foglal fészekodút megint!


Kert és vadon


“…és ahogy kibukkantam az Őskökényes takarásából, mit látok az F3 tetején? Egy nyaktekercset, aki az odú tetején liheg…”

Először egy kicsi gyónás: még mindig nem készült el a Jászmaróti odútelep teljes térképe. Sőt a felmérés sem. Egy icipici rész kimaradt. A Nagykökénysor és az Angolkert pár odújához még nem másztunk fel. Nem is tudom, mit mondjak. Szánom-bánom?

Miután Mara oly szép beszámolót írt

a nagy közös odúfelmérésről, én pedig megírtam ugyanarról a túráról, hogy másfél kilót dobtam le egyetlen odúellenőrzés alatt, kicsit besült a projekt, de a helyzet az, hogy annyi, de annyi munkánk van (közben megjöttek a fogolycsibék, és ezt nem lehetett halasztani), hogy elemi erejű törvényszerűség az efféle csúszás.

De például legalább a fajlistánk naprakész.


Azóta megírtam, hogy az első nyaktekercses odúból az utolsó pillanatban kirepültek a nyaktekercs-fiókák, még mielőtt ismét fotózhattam volna őket.

Azóta azt is tudjuk, hogy bár Odett, a házi rozsdafarkú példaértékű buzgalommal látott hozzá a második fészekalj felneveléséhez, egyik éjjel kirámolták őket – feltehetően nagy pele –, így a második fészkelés meghiúsult, és bizony, ahogy azt akkor jósoltam, Odették azóta sem jeleskednek a fészek karbantartásában. Igaz, Ottó minden hajnalban énekel a tőlünk keletre eső porta tetején, Odettet pedig épp ma (2024.06.30.) láttam a birtokon, ráadásul ott, ahol korábban se őt, se más házi rozsdát nem láttam.

A Kisrét szélébe állított seregélyfa tetején.

Épp virágokat és lepkéket fotóztam, amikor odareppent, méghozzá a birtok szíve, az Őskökényes felől. Szerettem volna lekapni, egy pillanatra úgy tűnt, ahogy lenézett rám, mint aki felismert, de aztán tovább röppen kelet felé és a Nagyfenyősor egyik fenyőjén pihent meg.

Arról is beszámoltunk azóta, hogy az Angokertben az egyik B-odút – amiben korábban széncinegék fészkeltek – úgy tűnik, hogy nagy pelék próbálnak elfoglalni.


2024.06.28-án

pedig a Hospodán és a Felsőfenyéresen lepkéket fotóztam. Többször láttam fecskefarkú pillangó gyanús lepkéket sebesen átrepülni, és repülnek a kéneslepkék is. Épp egy kéneslepkét fotóztam a Felsőfenyéresen, ahonnan szépen odalátni a magányos oszlopra felrakott F3-as odúra, am elvileg búbosbankának, füleskuviknak, szalakótának volna alkalmas. Először az tűnt fel, mintha volna valami a tetején. Amikor alaposabban megnéztem, kiderült, hogy csak egy kéregdarab az.

Akkor viszont az tűnt fel, mintha az odúnyílásából is kandikálna valami, esetleg fennakadt fészekanyag (ez viszonylag gyakori eset). Ránagyítva láttam, hogy az odú szájából egy nyaktekercs figyel, és bár nem voltam még vészesen közel, úgy tűnt, mintha az én mozgásomat követné.

2024.06.28. | F3 | Nyakatekercs | Fotó: Centauri
2024.06.28. | F3 | Nyakatekercs | Fotó: Centauri

Pár fotó után megpróbáltam közelebb menni, de akkor visszahúzódott az odú mélyére.

Ez az odú nem a nyaktekercs méretére van szabva.

Az első költés a szabványos, nyaktekercseknek (is) szánt B odúban zajlott (ugyanez a típus alkalmas a verebeknek és a széncinegének). Ennél jóval nagyobb a D típus, amibe seregély fészkelhet, esetleg harkályok. Az F-odúk brutálisan nagyok. Ezekben egy nyaktekercs szinte elveszik. „Ha egyszer bemegy, az életben nem talál ki.”

De az is igaz, hogy míg nem minden B odú kapott az aljára faforgácsot, hisz az abban fészkelő verebek és cinegék maguk építenek fészket, az F odúkba várt fajok, a banka vagy a füleskuvik nem építenek fészket, ezért az F odúk mindegyikének alján forgács van. Mármost az a helyzet, hogy a nyaktekercs – harkályféle lévén – szintén nem épít fészket, így talán ő is preferálja azokat az odúkat, aminek az alján van forgács, és amiben ezért nehezebben gurulnak szét a tojások.

Persze az, hogy egyszer láttunk egy odúban egy madarat, még nem jelent semmit.

Bár az már sokatmondó, ha a közeledtünkre nem kirepül az odúból, mint inkább visszahúzódik a mélyére. Nekem az volt a határozott benyomásom, hogy a nyaktekercs foglalja az F3-as odút, és azt sem hinném, hogy az előző pár jött át ide a második költésre. A nyaktekercsek jellegzetes hangja, nyekegése alapján korábban is úgy gondoltam – írtam is már valahol –, hogy 2-3 pár is lehet a birtokon belül.

Annyira biztos voltam a nyaktekercsek odúfoglalásában, hogy nem is terveztem külön megfigyelést, a lepkék miatt viszont napjában többször is kimegyek a Hospodára és a Felsőfenyéresre.

2024.06.29-én őrült hőség volt.


Égetett a nap, vibrált a levegő, erősen párás, trópusi hőség volt. Délután be kellett szaladnom a városba, ahol 35 fokot mutatott a hőmérő, és olyan kihaltak voltak az utak, mintha kitört volna a harmadik zombiapokalipszis. De ebben a hőségben is muszáj volt lepkészni (lettek is új nappali lepkefajok! – erről később), és ahogy kibukkantam az Őskökényes takarásából, mit látok az F3 tetején? Egy nyaktekercset, aki az odú tetején liheg.


Ezúttal sikerült videót is készíteni.

Ezek után az lesz meglepő, ha az F3-ból nem fognak ismét nyaktekercsfiókák kirepülni. Persze, ha közbe nem jön semmi. Érdekes, hogy a nyaktekercs a számos erdőben, bokrosban elrejtett odú ellenére, egy ilyen nyílt terepen álló odút választott. Igaz, ez a méretét tekintve olyan odú, amihez feszített víztükrű medence és kétszáz négyzetméteres fűtött garázs is tartozik.

Ha minden nyaktekercs-pár átlagosan két költéssel reptet 12 fiókát (ez reális lehet abszolút), akkor 2-3 pár után 24-36 ifjú nyaktekercset adtunk a világnak. Azért ez – nyaktekercsből – igencsak szép szám lenne 11 hektáron. És ha ennyi „nyaki” repül ki tőlünk, reális lehet 2025-2026-ban az állomány további növekedése is.


Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több “Kert és vadon”

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

3 hozzászólás

  1. Édesem, milyen melege van szegénynek. <3 És ez betölt valamilyen hűtő funkciót, hogy nyitva tartja a csőrét?

  2. Ha a tűző napon “hűsöl” az odú tetején, akkor milyen meleg lehet bent az odúban? 😯

  3. Oka van, hogy ott “szenved” szomjasan szegény az odu tetején. Talán vár valakit….

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük