Lecsapolják a Balatont

Balaton vízállás

Lecsapolják a Balatont


A Balaton átlagos vízállása meghaladta a százhúsz centiméteres szabályozási szintet, így egyes déli parti települések védelme érdekében hétfőn reggel nyolc órakor elkezdték kiereszteni belőle a vizet.

A tó vízállását általánosságban csökkenti a meleg idő hatására kialakuló párolgás, emiatt májusban jellemzően már néhány centimétert apadni szokott a vízszint.

Idén azonban az átlagosnál hűvösebb és csapadékosabb időjárás miatt májusban hat centimétert nőtt az átlagvízállás, majd június első két hetében tovább emelkedett mintegy négy centiméterrel, így az idei nyári idény nem pusztán minimum tizenhét centiméterrel magasabb vízállással kezdődik, de az ilyenkor jellemző apadás is több mint egy hónappal később indulhat meg.

A Kaposon levonuló árhullám a Sió középső szakaszánál tart, ez is indokolttá teszi a többletvízkészlet óvatos leeresztését. A következő napokban a vízgyűjtőkről érkező – az elmúlt időszakban lehullott csapadékból származó – vízmennyiség után várhatóan tovább emelkedik a Balaton vízszintje.

A rendszeres mérések kezdete, 1921 óta csupán tíz alkalommal fordult elő, hogy június elején a jelenlegivel megegyező vagy magasabb átlagos vízállás alakult ki a Balatonon.

Nagyon ritka, hogy a tó vízszintje ebben az időszakban elérje a százhúsz centimétert (ez a siófoki vízmércéhez viszonyított érték, a tó átlagmélysége 3,8 méter), ennek valószínűsége mindössze 10 százalék. A mostani kedvező helyzet köszönhető annak is, hogy június első hetében a vízgyűjtőre a havi csapadékátlag 58 százaléka hullott.

A Balaton déli partján számos település parti sávja és csapadékvízelvezető-rendszere érzékeny a magas vízállásra. Egy tartós észak-északnyugati szél erős hullámzást idézhet elő, ami komoly elöntéseket okozhat a mélyebben fekvő déli területeken.

Mindezeket figyelembe véve vált szükségessé a vízszint csökkentése, tekintettel arra is, hogy a Sió kapacitása korlátozott, nagyobb mennyiségű vizet csak hosszabb idő alatt lehet leereszteni a csatorna és a part menti területek károsodása nélkül.

Forrás: MTI, kép: Dope Masters/Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Abban hiszek – és azt szeretném –, ha ezen a kérésen hamar túljutnál, és az oldal maga győzne meg arról, hogy érdemes ez a projekt a támogatásodra. Fontos a marketing, nem kétlem, de szeretném azt hinni, hogy az utóbbi 15 év a legjobb érv.

    még több Balaton

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    Ezek idén a Balaton legjobb strandjai

    A balatoni önkormányzatokat tömörítő Balatoni Szövetség (BSZ) az idén 21. alkalommal hirdette meg a legjobb balatoni strandok védjegyévé váló…Tovább

    még több víz

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    Kellenek halak a kerti tóba?

    Sokan építenek a kertjükben néhány négyzetméteres mesterséges tavakat, azzal a talán nem is teljesen tudatosuló céllal, hogy így hozzák el otthonaikba a természetes vizek…Tovább

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük