Így hangzik a vapitibőgés

vapiti

Így hangzik a vapitibőgés


Miután Észak-Amerikában is megkezdődött a szarvasbőgés, és a Yellowstone Nemzeti Park látogatói sorra töltik fel a videókat az akcióba lendülő bikákról, úgy tűnhet, a tengerentúliak kissé kevésbé tekintélyt parancsolóan adják elő magukat. Íme:




Ehhez képest a gímszarvas:


A National Geographic A Gyűrűk Ura gyűrűlidérceihez hasonlította a vapiti hangját, és magyarázatot is fűzött az első hallásra talán tényleg lidércesnek tűnő jelenséghez. Mint írják, a tudósok sokáig nem értették, hogyan, és miért produkál ilyen magas hangot egy ilyen hatalmas állat. Aztán rájöttek, hogy

a bikák egyszerre két hangot adnak ki: egy magas visítást és egy mély bőgést.

Az előbbit az állat az orrlyukai összehúzásával illetve tágításával, valamint a lágy íny és a szájpadlás fuvolához hasonlóan történő megrezegtetésével éri el.



A bőgés idején egy bikának akár harminc vagy több tehénből álló csordája is lehet, és olykor egy-két fiatal bika is csatlakozhat hozzájuk az idősebb alárendeltjeként. Az év más időszakaiban más csoportszerkezet jellemző, nyáron a tehenek és a borjak általában nagy csordákba tömörülnek, míg a bikák magányosan, párban, esetleg hármasával járnak.

Télen a bikák nagy csapatokat alkotnak, a tehenek, borjak és fiatal bikák pedig több százas vagy még nagyobb létszámú csordákban élnek. A bikák az évnek ebben az időszakában általában a zordabb, nehezebben megközelíthető vidékeken tartózkodnak, míg a tehenek, borjak és fiatalabb állatok az utakhoz és az emberi tevékenységhez közelebb eső vidékeket keresik.


Forrás: Yellowstone, 24.hu, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Támogass egy 15 éve ingyenes nonprofit portált és egy természetvédelmi rezervátumot!

    még több szarvas

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    még több 5G

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    6 hozzászólás

    1. “az állat az orrlyukai összehúzásával illetve tágításával, valamint a lágy íny és a szájpadlás fuvolához hasonlóan történő megrezegtetésével éri el”

      Lehet azt mondani, hogy fütyül? Vagyis egyszerre bőg és fütyül? 😮😮

    2. Érdekesnek találtam a témát, körbejártam hát kicsit a neten. 🙂
      Egy cikkben ezt a szarvasbőgést az emberi torokhang- vagy felhangénekléssel hozták párhuzamba. Ezt a kanadai innuitok és mongol énekesek tudják. (Régebben, talán még a tesztidőszakban, hoztatok is ide ilyen mongol énekest, úgy emlékszem.)

      Egy cikk erről:

      https://fidelio.hu/jazz-world/miben-rejlik-a-torokenekesek-titka-1594.html

      1. Author

        Köszi! 🙂 Ez tök jó! A cikkhez linkelt 24.hu cikkben is van egy nő, aki így énekel.

        1. Igen! 🙂
          Láttam, hallottam én is.

    3. Bevallom megbűvöltem néztem a szarvasok torkát, meg azt, hogy liftezett valami a bőgésnél a nyakuk bőre alatt az egész szügyükön, s nem tűnt egy fix izomnak:-) Valami játszott a torkukon, mint egy hangszeren:-)))
      Utána megnéztem Cen videóját újra, fantasztikus. Talán Edward is előkerül, ahogy mondta. Amúgy itthon Ölvedi Gábor tibeti torokénekes ad nagyszerű koncerteket meditációval egybekötve.

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük