Ezek a madarak genetikailag alkalmazkodnak a klímaváltozáshoz
Az élőlények kétféleképpen tudnak alkalmazkodni új környezeti feltételekhez: vagy más élőhelyet keresnek vagy a genetikai felépítésük változik. Ez utóbbi folyamatot nehezebb nyomon követni, de most a Coloradói Állami Egyetem kutatóinak sikerült: elsők között dokumentálták, hogyan változik egy vadon élő populáció genetikája az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás jegyében.
Alanyuk a Kanadában és az Amerikai Egyesült Államokban költő légykapóféle, az Empidonax traillii (szabad fordításban fűzlégykapó, angolul Willow Flycatcher) veszélyeztetett alfaja, az Empidonax traillii extimus (délnyugati fűzlégykapó – Southwestern Willow Flycatcher) San Diegó-i populációja volt.
Az Empidonax traillii extimus egykor gyakori volt Kaliforniában, Nevadában, Utah-ban, Arizonában, Új-Mexikóban és Texasban, de mára a kihalás szélére került.
A madarak genomját száz évest peridódust átfogva hasonlították össze az 1800-as évek végéről származó múzeumi példányok DNS-ét a napjainkban vett mintákéval összevetve.
Az eredmények pedig azt mutatták, hogy nőtt a madarak genetikai változatossága, lehetővé téve, hogy alkalmazkodjanak a nedvesebb és párásabb környezethez.
Ráadásul úgy tűnik, hogy ezek a genetikai változások már az 19. század végén elkezdődtek a szomszédos populációkkal történő keveredéssel illetve génáramlással.
A kutatók szerint biztató, hogy ilyen mértékű alkalmazkodást sikerült dokumentálni, mivel úgy tűnik, hogy a madarak időben elkezdtek alkalmazkodni a bekövetkező éghajlatváltozáshoz. És talán nem ők az egyetlenek.
Forrás: Phys.org, kép: Wikimedia
Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!
Kérj tőlünk hírlevelet!

Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!
Fontos a marketing, de szeretnénk azt hinni, hogy az utóbbi 15 év a legjobb érv.
még több madár
még több klíma
Nagyon érdekes téma az is, hogy a madarakra milyen hatással van a klímaváltozás.
Egyszer valahol azt olvastam, hogy pl. némelyeknél megnő a költési időszak hossza. Mivel előbb lesz meleg, a tápláléknövények előbb kezdenek el virágozni, s ezért a madarak előbb párosodnak és előbb költenek. Viszont nem fejezik be a költést annyival előbb.
Hátha Cen’ szán erre egy posztot majd egyszer!
Ez is nagyon érdekes, én is olvastam erről.