A halhatatlanság titkát kutatják magyar genetikusok

DNS

A halhatatlanság titkát kutatják magyar genetikusok


Az ELTE genetikusai, Vellai Tibor és Sturm Ádám olyan módszert találtak, amely meghosszabbítja az életet. Kutatásuk szerint a DNS mobilis részei (az úgynevezett transzpozábilis elemek vagy ugráló gének) a mozgásaik következtében destabilizálják a genetikai kódunkat, és ez állhat az öregedés hátterében.

Azonban létezik egy olyan folyamat is, amely szabályozza ezeket a transzpozábilis elemeket és védelemmel szolgál ellenük: ezt Piwi-piRNS útvonalnak nevezik.

A Piwi-piRNS útvonal aktivitását az elmúlt években rákos sejtvonalakban és néhány alacsonyabb rendű, nem öregedő állati faj (például édesvízi hidra, planária) őssejtszerű szomatikus sejtjeiben is kimutatták. A Piwi fehérjék aktivitása tehát a nem öregedő, korlátlan osztódási potenciállal rendelkező sejtek jellemző sajátossága.

A kutatók a Caenorhabditis elegans nevű férgen kísérleteztek ezzel a folyamattal, és bizonyos egyedeikbe a piwi-piRNS védelmi rendszert tartalmazó sejteket juttattak be. Az érintett példányok pedig harminc százalékkal tovább éltek, mint a társaik.

Mindez azt bizonyítja, hogy a transzpozábilis elemek aktivitásának szabályozása valóban meghosszabbíthatja az élettartamot. A kutatás megnyitja a kaput a módszer számos lehetséges alkalmazása előtt az orvostudomány és a biológia világában.

Mára egyértelművé vált, hogy a biológiai életkor nincs elválaszthatatlanul összekapcsolva a kronológiai életkorral, azaz a születésünk óta eltelt idővel. Erről korábban itt írtunk:

(Forrás: MTI, ELTE, kép: Unsplash)

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Támogass egy 15 éve ingyenes nonprofit portált és egy természetvédelmi rezervátumot!

    még több genetika

    No items were found matching your selection.

    még több orvostudomány

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    Csak óvatosan az illatokkal!

    Nem szabad túlzásba vinni az illatosítók használatát, mivel az azokból felszabaduló anyagok és égéstermékek felesleges terhet rónak az emberi szervezetre…Tovább

    Ezért sem érdemes rágyújtani

    Magyar kutatók igazolták először hogyan járul hozzá a dohányfüst a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás kialakulásához és miért tehető felelőssé…Tovább

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük