Új európai szuperszámítógép készült

európai szuperszámítógép

Új európai szuperszámítógép készült


Barcelonában átadták a MareNostrum 5 elnevezésű, világszínvonalú szuperszámítógépet, amely a nyolcadik ilyen Európában működő eszköz. A MareNostrum 5 jelenleg egyike a világ tíz legnagyobb teljesítményű szuperszámítógépének, melynek a Barcelona Supercomputing Center ad otthont. Az eszközt márciustól használhatja az európai tudomány és ipar.

A MareNostrum 5 csúcsteljesítménye 314 petaflops, ami másodpercenként 314 billiárdos számítási teljesítményt jelent.

Ez egyben Európa “legzöldebb” szuperszámítógépe is, ugyanis energiatakarékos és teljes mértékben fenntartható energiával működik. A szuperszámítógép által termelt hőt annak az épületnek a fűtésére használják fel, ahol található.


Összetett tudományos problémák megoldására tervezték

Támogatni fogja például a gyógyszer- és vakcinafejlesztést, valamint vírusterjedési szimulációkkal segíti majd az európai orvosi kutatást. A szuper-számítástechnika hagyományos céljaira is használható lesz, például az éghajlatkutatás, a mérnöki tudományok, az anyagtudományok és a földtudományok területén.

A szuperszámítógép más európai kezdeményezéseket is támogatni fog, például a Föld nagy pontosságú digitális modelljének globális szintű kidolgozását célzó Irány a Föld, valamint az EU által szintén csütörtökön elindított úgynevezett európai virtuális emberi ikermodell kezdeményezést.

A virtuális emberi ikermodell kezdeményezés segíteni fogja a tudósokat abban, hogy jobban megértsék az emberi szervezetet, és ezáltal utat mutat a jobb egészségügyi ellátás és a személyre szabott kezelések felé.

Az eszközt a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztői is használni fogják. A szuperszámítógép a jelenleg elérhető legfejlettebb gyorsító csipek segítségével ki tudja majd szolgálni a kialakulóban lévő MI-platformokat és növelni fogja az MI-alapú nagy európai nyelvmodellek teljesítményét.

Európában ezidáig hét szuperszámítógép működött: a bulgáriai Discoverer, a luxemburgi MeluXina, a szlovéniai Vega, a csehországi Karolina, a finnországi LUMI, az olaszországi LEONARDO és a portugáliai Deucalion.

Forrás: MTI, kép: BSC/Facebook

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.   

még több számítógép

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

még több tech

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

4 hozzászólás

  1. Elgondolkodtam azon, hogy hová fejlődött a számítástechnika.
    A fb nemrég képeket rakott elém a múltból. Hogyan nézett ki az első IBM 650-es számítógép vezérlőpultja, tele mindenféle kapcsolókkal és lámpákkal. Vagy egy 5MB-os mágneslemez egység 1956-ban, ami akkora volt, mint egy nagy kétajtós ruhásszekrény. Négy szállítómunkás úgy is próbálta bejuttatni az IBM épületébe, mint egy bútordarabot.

    A 70-es évek közepén még én is olyan számítógépen kezdtem dolgozni, amely a perifériális egységeivel együtt csak egy teremben, az un. gépteremben fért el. Ki tudja ma már, hogy mi az a floppy lemez, lyukkártya, lyukszalag, pláne mágnesdob?

    Aztán jöttek az asztali számítógépek, a fejlődés iszonyúan felgyorsult, és most itt tartunk. 🙂 Ez jó!!

    1. Az első IBM 650-es 1958-ból. Ez lemaradt. 🙁

    2. Author

      Ezeket én is szoktam nézni, és mindig rácsodálkozom, hogy micsoda gyors fejlődés történt. Azon is szoktam gondolkodni, hogy milyen érdekes, hogy én még egy internet- és számítógépmentes világban nőttem fel. Ezt egyre kevesebben mondhatják el magukról. Tulajdonképpen kiváltság megtapasztalni mindkét “világot”.

      1. Így még sosem gondoltam rá, de igazad van! 🙂 Az életünk is lassúbb tempóban zajlott, nyugodtabban éltünk. Sosem aggódtam, hogy lemaradok valamiről.
        A mostani gyerekeknek ez már nem adatik meg. 🙁

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük