Tudod, hogy mi a különbség a nyest és a nyuszt között?

Mindkét állatfaj menyétféle, de míg a nyestet gyakorlatilag mindenki ismeri, addig a nyusztról sokan nem is tudnak. A nyestről sokat tudunk, a nyusztról – úgy tűnik – keveset.
A leglényegesebb különbség talán az élőhelyválasztásukban van.
A nyest tökéletesen urbanizálódott, és ma már szinte az egész populáció lakott területeken él. Mindenki előtt ismert, hogy az együttélésünk sem mindig zökkenőmentes. A nyest padlásokra költözik be, ahol a hancúrozása esetenként nagy zajjal jár. Az éjjel veszekedő nyestek kíméletlen fejhangon sivalkodnak, és ilyenkor szintén eszement rohangálást csapnak. Imád szánkázni éjjelente a parkoló kocsik szélvédőin, és ez igaz az olyan nagyvárosokban is, mint Budapest. Legutóbb a Boráros térnél parkoló kocsi szélvédőjén láttam a nyestek játszadozásának félreismerhetetlen nyomait.

Előfordul az is, hogy beügyeskedi magát a motortérbe és szétrág vezetékeket. De mielőtt megharagudnánk rá, tartsuk szem előtt:
jelentős mértékben gyéríti a települések rágcsálóit, egereit és patkányait, sőt a sokat szidott városi galambokat is.
Igaz, más madárfajokat is elfog, és fészkeket is fosztogat. A nyest rendkívül gyakori, bár én emlékszem még rá, hogy a nyolcvanas években egyáltalán nem volt mindennapos. Védett is volt akkoriban. Sőt, az elsők között kapott természetvédelmi védelmet valamikor a hetvenes években olyan fajokkal együtt, mint a vadmacska vagy a vidra. Ez jól mutatja, mennyivel ritkább volt, mint napjainkban. Később a védettségét is feloldották.

A nyuszt
megszólalásig hasonlít a nyestre, de lakott területeken nem él. Ő maradt a vadonban. Maradt óvatos, nehezen látható, és maradt ritka is, bár arról, hogy esetében a „ritkaság” mit is jelent pontosan, nehéz pontos képet alkotni. Az első élményünk, ha az interneten kutakodunk, hogy megdöbbentően kevés infó áll rendelkezésünkre a nyusztról.
Összefoglalva annyit mondhatunk csak: gőzünk sincs arról, mennyi nyuszt élhet Magyarországon. De nem gyakori, az biztos. Ritkán látom én is, a birtokon például közel 25 év alatt egyszer sem találkoztam vele.
Legutóbb a Mura árterében láttam, de emlékezetes találkozásom volt vele réges-régen a pannonhalmi bencés apátság arborétumában, ahol mókusokat kergetett a fán akrobatikus ügyességgel. A nyuszt ugyanis annyira ügyes a fákon, hogy a mókusokat is elkapja. Egy ilyen hajszát végignézni egy életre szóló élmény.


Miről ismerjük fel, ha nyuszttal találkozunk?
Mivel a nyuszt a nagy erdőket keresi (bár valóban megfordul nagyobb parkokban, és arborétumokban is), ha egy zárt vagy ártéri erdőben „nyesttel” találkozunk, fogjunk gyanút. A nyest már nemigen mozog a vadonban. A nyuszt a következőkben különbözik:
- Míg a nyest torokfoltja fehér, a nyuszté inkább sárga
- A nyuszt torokfoltja lekerekített és nem villás (általában)
- A nyuszt füle nem annyira hegyes, az is inkább lekerekített.
- A nyest orra rózsaszín, a nyuszt orra fekete.
A nyuszt odvakban vackolja el magát, és sosem költözik be épületekbe. Értékes prémje miatt vadászták, részint emiatt ritkult meg, másrészt pedig azért, mert egyre kevesebb az olyan érintetlen öreg erdő, ahol a családalapításhoz szükséges, nyugodt és tágas odút talál.
Ha találkozunk vele, örülhetünk. Olyan fajt láttunk, ami nem adatik meg minden nap.

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!

Kedves olvasó,
ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).
Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a hello@centauriweb.hu vagy a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, és remélve, hogy szövetségesek leszünk.
még több állatvilág
még több vadon
Fantasztikusak a videók- azt hiszem ez az az oldal, amit gyerekeknek is szívesen lehet ajánlani. Mennyi idő és munka vagy egy ilyen videóban, engem lenyűgöz ez a fajta türelem.
No meg egykoron sokat énekeltük a József Attila Medvetáncát… „Híres, drága bunda rajtam, húsz körömmel magam varrtam. Nyusztból, nyestből, mókusból,
kutyából meg farkasból.” Milyen klassz is volt a Sebő Ferenc dalai közt.