Milyen lesz a kávétermés? Elárulják a villámok
A soproni ELKH Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet munkatársai is részt vesznek abban a nemzetközi kutatásban, mely a villámtevékenységet vizsgálja, és abból következtet más éghajlati folyamatokra.
A napi villámtevékenységet egy új módszerrel, a villámok által kisugárzott extrém alacsony frekvenciás (ELF) rádiózaj mérésével jellemzik, a világ tizennyolc különböző pontján található ELF-mérőállomások segítségével.
Egy tizenkilenc napos tesztidőszak alatt azt figyelték meg, hogy a villámtevékenység erőssége néhány nap alatt több mint a felére csökkent, ami kiugróan nagy változás.
Ez a csökkenés összefüggésbe hozható azzal, amikor a sarki területekről kitörő rendkívül hideg légtömegek sodródnak az Egyenlítő felé, ahol időjárási károkat okozhatnak, például a brazíliai kávéültetvényeken.
Egy ilyen hideglégkitörés, amely előbb Észak-Amerikában extrém hóviharokat okoz, néhány nap alatt elérheti a trópusi területeket, ahol nagyon lecsökkentheti a zivatarok számát, például az Amazonas-medencében, majd kelet felé sodródva még Afrikában is befolyásolhatja a helyi időjárást.
A kutatók szerint a globális villámtevékenység vizsgálata nagyban hozzájárulhat az éghajlat alaposabb megismeréséhez. A tudósok a továbbiakban szeretnének átfogó képet kapni arról is, hogy hogyan változott a villámtevékenység az elmúlt évtizedekben.
Forrás: MTI, kép: Josep Castells/Unsplash
Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!
Kérj tőlünk hírlevelet!
Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!
Abban hiszek – és azt szeretném –, ha ezen a kérésen hamar túljutnál, és az oldal maga győzne meg arról, hogy érdemes ez a projekt a támogatásodra. Fontos a marketing, nem kétlem, de szeretném azt hinni, hogy az utóbbi 15 év a legjobb érv.