Mit tegyünk vadgázolás esetén?

őz

Mit tegyünk vadgázolás esetén?


Júliusban néhány ponton módosult a vadászati törvény, többek között azzal, hogy a vadgázoláskor keletkezett kárt szinte minden esetben a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának kell megtérítenie.

A vadásztársaság ezentúl csak akkor kötelezhető kártérítésre, ha az autós minden kétséget kizáróan bizonyítani tudja, hogy a baleset előtt a vadat űzték, lőtték vagy hajtották. Ha ez nem sikerül, akkor a jármű tulajdonosa nem számíthat kártérítésre a vadásztársaságtól, sőt valószínűleg a vadásztársaság fog kártérítési igénnyel fellépni.

Korábban a sofőr akkor volt felelős a vadgázolásért, ha nem az út- és időjárási viszonyoknak megfelelően közlekedett, a vadásztársaság pedig abban az esetben, ha nem tett ki vadveszélyre figyelmeztető táblát. Július elsejétől azonban a tábla hiányánál is az autósnak kell vállalnia a felelősséget.

A jogszabály azt is előírja, hogy gyorsforgalmi utat (autóutat, autópályát) úgy kell üzemeltetni, hogy arra a vad ne tévedhessen fel, a fenntartónak kell vállalnia a felelősséget az itt elütött vadakért.



Baleset esetén érdemes helyszínelést kérni, akkor is, ha nem történt személyi sérülés. Ilyenkor a rendőrök értesítik a vadásztársaságot, és a vétlenség bizonyítása is fontos lehet. Az elütött vadat nem szabad elmozdítani, az elpusztult állat tetemét tilos elvinni, az a vadásztársaság tulajdonát képezi.

A vadbalesetek során keletkezett kár átlagos értéke elérheti akár a milliós nagyságrendet is, így érdemes előre gondoskodni a megfelelő biztosításról. Megoldás lehet a teljes körű casco, de több biztosítónál külön vadkárbiztosítás is lehet kötni.

Az Országos Vadgazdálkodási Adattár statisztikái szerint 2017 óta évről évre több vad hullik el autóbalesetek során a magyarországi utakon, az éves esetszám megközelíti a nyolcezret. A növekvő szám oka lehet, hogy maga a vadállomány is növekszik. A nagyvadak közül leggyakrabban őzzel ütköznek gépjárművek, de jelentős számban fordul elő szarvas- vagy vaddisznógázolás is.

Forrás: MTI, képek: Unsplash, Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kérj tőlünk hírlevelet!

    Név*

    Email cím*


    Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

    Támogass egy 15 éve ingyenes nonprofit portált és egy természetvédelmi rezervátumot!

    még több vadon

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    még több állat

    Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

    Törvénytelenek az erdélyi medvelesek

    Mircea Fechet román környezetvédelmi miniszter egy tévéműsorban nyilatkozott a romániai medvekérdésről. Az országban, elsősorban a Székelyföldön működő medvelesekre is kitért…Tovább

    2 hozzászólás

    1. Ez bizony régen nagyon nem így volt. A vadásztársaságnak kellett kötni felelősségbiztosítást. Sajnos nekünk volt több ilyen balesetünk. Az elsőnél őz volt az áldozat, na meg az autónk eleje. Szentes határában történt, és a vadásztársaság ki is fizette a kárt. A következő már Tiszacsegénél volt, szintén őz, annak a vadásztársaságnak nem volt felelősségbiztosítása, de végül ők is fizettek, mivel nagyobb kár keletkezett a kocsin. Minden esetben volt rendőrségi helyszinelés, így kétség nem fért hozzá, hogy szabályosan közlekedtünk. Persze több olyan is volt, hogy fácán vitte ki a szélvédőt, na az a mi kárunk volt, nem volt mit tenni, de erre tényleg jó volt a Casco üvegkár biztosítása.

      1. Author

        Hm, ez tényleg radikális változás..szerencse, hogy nem esett bajotok a baleseteknél. Az őzek nagyon óvatlanok tudnak lenni. 🙁

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük