Megnyíltak a Biodóm szabadtéri kifutói

biodóm szürkemarhák

Megnyíltak a Biodóm szabadtéri kifutói


A fővárosi állatkert vezetése tavasszal jelentette be, hogy még az idén szeretné legalább ideiglenesen benépesíteni a Biodómhoz tartozó kültéri kifutókat. A cél az volt, hogy addig is, amíg a Biodóm beruházás szünetel, a területen állatok, látnivalók, élmények várják a látogatókat.

Ahogyan a Biodóm maga, úgy ezek a kifutók sincsenek még teljesen készen. Bár előrehaladott műszaki készültségben állnak, az eredetileg ide szánt állatokat, elefántokat, orrszarvúakat, törpecsimpánzokat és társaikat még nem lehetne bennük elhelyezni. Addig sem akarták őket üresen hagyni, ezért most bivalyokat, tevéket, sörényes juhokat és szürkemarhákat telepítettek a nagyjából fél hektáros területre. A kifutók másik, nagyjából ugyanekkora felét látogatói sétányok és részben már beültetett zöldfelületek foglalják el.


Szürkemarhák és a bivalyok

Az említett állatok nem először fordulnak meg az állatkert falai között, de nem is mostanában lehetett őket utoljára itt látni. Szürkemarhákkal például 26 éve találkozhattak a látogatók, a karámjuk akkor a mai játszótér helyén volt.

A bivalyokról érdemes tudni, hogy Ázsiából származnak ahol négy-ötezer évvel ezelőtt háziasították őket, onnan csak jóval később kerültek be Európába. A Kárpát-medencében először a hunok és az avarok tarthattak bivalyt, de az vitatott, hogy a magyarság mióta ismeri ezeket az állatokat. A régészeti kutatások szerint elsősorban a török hódoltság korában terjedhettek el.

Ezzel szemben a magyar szürke valószínűleg helyben alakult ki, és innen vált kontinensszerte híressé, miután a magyar pusztáról lábon hajtották Nyugat-Európa, elsősorban a német területek állatvásárjaira. A szürkemarhák tartása egykor általános volt a Kárpát-medencében, ám később más fajtákat kezdtek előnyben részesíteni a tenyésztők. A második világháborút követő évtizedekben a szürkemarhák csaknem teljesen eltűntek, csak néhány elkötelezett szakembernek köszönhető, hogy végül megmenekültek a kihalástól. A megmentők között volt a fővárosi állatkert egykori igazgatója, Anghi Csaba is.


A Biodómot a szüneteltetése idején is igyekszik hasznosítani az állatkert, tavaly év végén és idén tavasszal lampionfesztivált, idén márciusban fényművészeti tárlatot rendeztek itt.

Forrás: MTI, képek: MTI/Kocsis Zoltán

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több állatkert

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vadmacskakölykök születtek Szegeden

Poldi, a párduckölyök gyorsan belopta magát a Szegedi Vadaspark látogatóinak szívébe, azonban most egy kisebb macskafélénél is gyarapodott a család…Tovább

1 hozzászólás

  1. Volnának ötleteim, mire lehetne használni a biodómot! 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük