Lepketérkép! | A nagy lepkerajzás összefoglalása

Lepketérkép! | A nagy lepkerajzás összefoglalása


Kert és vadon


“Az utóbbi hetekben nemcsak az vált szembeötlővé, hogy szépen potyadoznak az új nappali lepkefajok, hanem az is, hogy mennyiségében is sokkal-sokkal több a lepke.”

Véget ért – egyelőre – minden idők legintenzívebb nappali lepkerajzása a birtokon. Különösen a sakktáblalepkék gyakorivá válása volt kellemes meglepetés, de szokatlanul sok volt a pókhálós lepke, a nagy ökörszemlepke, a busalepke és a nappali pávaszem is.

A legutóbbi lehűlés 07.01-én

szinte teljesen elvágta a hetek óta tartó lepkebőséget, leginkább még az ökörszemlepkék és busalepkék maradtak a ringben. Sakktáblalepke 07.02. óta mutatóban sem akad.


A jelentős lehűlést hőhullám követte,

ami ezekben a napokban azt ígéri, hogy negyven fok fölötti csúcsokkal megdőlhet akár az abszolút melegrekord is Magyarországon, de a hőhullám elején sem indultak be a nappali lepkék (az éjjeli fajok annál inkább). Az éjjeli lepkéknél épp július 10-én este láttunk egészen valószínűtlen lepketömegeket (erről később).


éjjeli lepkék lámpázás
2024.07.09/10. | Emlékezetes éjszaka | Fotó: Centauri

Az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy az utóbbi napokban a pokoli hőség miatt a nappali lepkék legaktívabb időszakában (07:00 és 18:00 között) nem történt területbejárás, így nincs pontos képünk arról, hogy a hőhullám idején mekkora a mozgás.

Az viszont ezzel együtt is kijelenthető:

az első, és ez idáig legintenzívebb nagy nappali lepke-rajzásunk július első napjaiban lecsengett.

A nagy mozgásban, aminek epicentruma egyértelműen a Hospoda déli végében található varfüves mézelő zóna, a gyakori lepkéink mellett szép számmal akadt persze más is, boglárkák, és előkerültek új nappali lepkefajok is.


A védett nagy tűzlepke szerencsére immár negyedik éve rendszeres! | 2024.06. | Fotó: Centauri

Különösen érdekes volt látni,

hogy az egyes fajok – fajcsoportok mennyire más körzetekben mozognak. Ezeket mutatom meg most térképeken. Erre sem volt példa korábban. Egyrészt nem repült egyszerre ennyi faj jelentős számban. Másrészt a lepkék mozgása korábban szinte kizárólag a felső parcellákra korlátozódott. Az idén viszont – ez is nyilván az új területkezelési metódusnak, a több kaszálásnak, a több sétánynak és nyiladéknak köszönhető – jóval intenzívebb volt a mozgás a birtok távolabbi területein is.


Legutóbb még arról adtunk számot, hogy a nappali lepkefajok száma meghaladta nálunk az 50-et. Ma már inkább a 60 felé járunk, és ha ebben az ütemben emelkedik az új fajok száma, akkor – tekintve, hogy még bő 4 hónapunk van hátra a vegetációs időszakból – akár a 70-80 nappali lepkefaj is meglehet az év végére.

Két év alatt, 2026-ra

szeretnénk megközelíteni vagy elérni az Őrségi Nemzeti Park szintjét, ahol eddig körülbelül 120 nappali lepkefajt észleltek (Magyarország nappali lepkefajainak száma kb. 150). Tegyük hozzá azt is, hogy nemcsak nagyságrendekkel nagyobb területeken, de évszázada folyó intenzív kutatások, és sok-sok képzett kutató munkájának eredményeként.

Ehhez mérten mi, a szinte a jelentéktelenségig apró birtokunkon, a szinte felejthető 11 hektárunkon máris remek jól állunk, de azért szeretnénk, ha a lepkék kutatottsága és ezzel párhuzamosan a lepkék lehetőségei nálunk, a birtok minősége lepkeélőhelyként is sokat javulna.

2024 megfigyelései

épp azt a hitet srófolják (a vallásosság magasába?), hogy rövid időn belül is látványos eredményeket érhetünk el a biodiverzitás növelése érdekében. Ebben az évben legerőteljesebben a lepkefauna jelezte ezt vissza (míg korábban a madárvilág). Azzal együtt, hogy természetesen szabad szemmel is jól látható a különbség az évekkel ezelőtti állapotokhoz mérten – ha például azt nézzük, mennyire domináns a kanadai aranyvessző, pontosabban: mennyit vesztett a dominanciájából csupán az utóbbi pár évben is.   


Igyekszünk a lehető legtöbb forrást megtalálni,

ami segít minket az adataink és munkánk értékelésében. Kedvenc FB-csoportunkban (sehol annyi segítséget nem kaptunk, mint ebben a csoportban!) is próbáltunk utánajárni, vajon a profi lepkészek szerint mennyire jó eredmény egy 11 hektáros területen 60 nappali lepkefaj. Úgy tűnik, hogy egységesen az a vélemény: a 60 faj jó, vagy rendkívül jó. Úgy tűnik tehát, hogy oly sok, lepkékben viszonylag szegényes év után lassan lepkékben, nappali lepkékben is kifejezetten gazdag területté válik a birtok.

Jó eséllyel nemcsak olyan területeken tudunk komoly és konkrét természetvédelmi eredményeket elérni, mint amilyen a mezei veréb visszacsábítása, hanem akár a lepkefauna diverzitását is olyan jelentősen megnövelhetjük, hogy az akár országos szinten is érdekessé válhat.

Az utóbbi hetekben nemcsak az vált szembeötlővé, hogy szépen potyadoznak az új nappali lepkefajok, hanem az is, hogy mennyiségében is sokkal-sokkal több a lepke. Olyan területeken is jelentős mozgások alakultak ki, ahol korábban nem is igen volt érdemes lepkészni.

A sétányok, nyiladékok területének megnövelése, az aranyvessző radikális visszaszorítása valóban látványosan kedvez a lepkefaunának. Ebbe az irányba tartunk tehát tovább a következő hónapokban és következő években is.

Fogadjátok szeretettel a leggyakoribb lepkéink térképeit!

Boglárkák 2024
Busalepkék 2024
Kéneslepkék 2024.
Nagy ökörszemlepke, 2024
Nappali pávaszem 2024
pókhálós lepke
Pókhálós lepke 2024
Sakktáblalepke
Sakktáblalepke 2024

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több “Kert és vadon”

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Batla a 150. madárfaj a birtokon!

Az idén a szokottnál több területen észlelték, a Fertő-tótól a Kis-Balaton és vonzáskörzetén át a Hortobágyig. Utóbbi helyen viszonylag népes csapatokat is láttak…Tovább

7 hozzászólás

  1. Busalepke! 🙂
    Ez is milyen jó név! Mindjárt gyanakodtam, hogy valamilyen zömök, esetleg duci lepke lehet. 🙂

    Csodásak a lepkék a fotóidon – vagyis nagyon szépek a lepkés fotóid!
    (Megint elábrándoztam egy lepkés fotóalbumon…)

    1. Author

      Fogok csinálni lepkealbumokat, először itt a Cenweben – tegnap éjjel sokat dolgoztam már rajta – de már felötlött bennem egy kiállítás lehetősége is. Érdekes világ ez nagyon.

      1. Nagyon örülök! 🙂🙂🙂
        Én is úgy képzeltem, hogy először mi gyönyörködhessünk benne itt a weboldaladon. (Valahol már említettem is hozzászólásban.)
        Fotókiállításról már álmodni sem mertem! 🥰

  2. Hogy én milyen kevés lepkefajról hallottam eddig! 🦋🦋🦋
    Hatalmas munka, gratulálok, Cen’!

    1. Author

      Köszönöm Ibolya. Azt hiszem, hogy elmondhatjuk, hogy az idén máris hatalmas lépésekkel mentünk előre a madárvilág segítése érdekében (aprómagos területek, odútelep 100 odúval), a kétéltűek kutatásával és védelmével, és a lepkék védelmével és kutatásával kapcsolatosan is. Ennyire progresszív évünk még sosem volt (pedig még hátra van a második fele). Ha így haladunk, 2024 alig lesz összehasonlítható más évekkel, holott korábban se heverésztünk. Ja és akkor nem szóltunk a foglyokról vagy a mézelő zónákról. Bevallom: néha elégedett vagyok. Néha örömmel tölt el, hogy jól haladunk. Hogy időnként látszik már a célegyenes – annak ellenére, hogy tavaly jó nagy rudat dugtak a küllők közé. Nem is először gördülnek elénk durva akadályok. És bevallom azt is, hogy örülök, ha néha számotokra is láthatóvá válik a web és a birtok haladása.

      1. Örülök, hogy már mersz elégedett lenni és ez remek dolog, eszméletlen sok munka van emögött.
        Le a kalappal!
        Kérlek, hogy engedélyezz magadnak kiadós, elégedett alvást is!
        Csak egy kérdés még, mi újság a foglyocskákkal?😍

      2. Éppen a minap gondoltam arra, hogy az infarctusodat követően, milyen elképesztő mennyiségű adatot tettél elénk a birtokon történő dolgokról. A régi oldalon jó sokat olvashattunk novellákat, vagy könyvrészletet, nagyon szerettem a sötét oldalra feltett írásokat is, a legszebb emlékeimről nem is beszélve. (Mondhatod a régi oldalon lehet böngészni). Most inkább a kutató Cen világát ismertük/ismerjük meg jobban, arról nem is szólva, hogy Mara micsoda üde pezsgést hozott ide az oldalra. Amúgy valóban a pipinyókról (Mara Keresztmamától:-)) rég hallottunk, túléltek e a szökevények és mekkorák már az otthon maradtak.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük