Egyre több energiát igényelnek az adatközpontok

adatközpontok

Egyre több energiát igényelnek az adatközpontok


Az adatközpont egy épület, vagy az épületen belül egy terület, ahol szerverek és egyéb számítástechnikai infrastruktúrák kapnak helyet. Sok nagy cégnek saját adatközpontja van, de egyre elterjedtebbek a felhőalapú adatközpontok is. Ezekben olyan IT-infrastruktúra-erőforrások kapnak helyet, amelyeket az interneten keresztül több – akár több millió – ügyfél is használhat.

A legnagyobb felhőalapú adatközpontok közé tartozik például az Amazon Web Services (AWS), a Google Cloud Platform, az IBM Cloud és a Microsoft Azure. Ezek a cégek a világ minden régiójában rendelkeznek jelentős adatközpontokkal. Az IBM például több mint 60 IBM Cloud Data Centert üzemeltet a világ különböző pontjain. Ezek az adatközpontok nagyobbak, mint a hagyományos adatközpontok, akár több százezer négyzetméteres területet is lefedhetnek, általában legalább 5000 szervert tartalmaznak.

Egy ilyen adatközpont energiaiénye meglehetősen nagy lehet, akár egy kisváros energiaellátásának felelhet meg. Ezt jól illusztrálja az a friss hír, mely szerint az Egyesült Államokban újra kellett indítani a Three Mile Island atomerőmű 2019-ben lezárt reaktorát, hogy a Microsoft MI-adatközpontjainak áramellátást biztosítsanak. Ebből is látszik, hogy a mesterséges intelligencia különösen nagy energiaigénnyel jár. Egy elemzés szerint a ChatGPT-n végzett lekérdezések akár hatszor-tízszer több energiát is felemészthetnek, mint egy hagyományos Google-keresés.

Mennyi energiát igényel egy adatközpont?

Magyarországon ilyen léptékű adatközpontok nincsenek, de van 10-15 állami és piaci szereplő, elsősorban a telekommunikációs cégek, amelyek legalább 500 kilowatt (kW) telepített IT kapacitással rendelkeznek. Ezen adatközpontok tulajdonosainak és üzemeltetőinek szeptember 15-ig kellett nyilatkozniuk a tavalyi energiafelhasználásukról. Méghozzá nemcsak az áram-, hanem a vízfelhasználást érintően is, valamint – ha rendelkeznek vele – a megújuló energiaforrások alkalmazásáról. Az adatokat jelenteniük kell jövőre is, akkor már május 15. lesz a határidő, és az idei energiafogyasztásukat kell alapul venniük. Három éven belül a teljes iparágra szeretnék kiterjeszteni az adatszolgáltatási kötelezettséget.

A Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint az adatközpontok 2022-ben világszerte 460 terawattóra (TWh) villamos energiát fogyasztottak, ami a globális villamosenergia-felhasználás 2 százaléka. Az előrejelzések szerint az adatközpontok villamosenergia-fogyasztása 2026-ra megduplázódhat, hiszen a mesterséges intelligencia és a kriptovaluta bányászat intenzív növekedési fázisban vannak. Jelenleg az adatközpontok villamosenergia-igényének mintegy 40 százaléka a hűtéssel függ össze.

Az új szerverek miatt nagyot nő a hőkibocsátás

A H1 Systems felmérést végzett a Magyarországon működő adatközpontok körében, amelybe a legalább 500 kilowatt (kW) telepített IT kapacitással rendelkezők mellett a kisebb szereplőket is bevonták, így végül több mint 30 cég válaszait dolgozták fel.

A kutatás eredményei alapján megállapították, hogy a jelentéstételre kötelezett vállalatok kiemelten foglalkoztak az elmúlt három évben adatközpontjuk energiafelhasználásának javításával, például gépeik korszerűsítésével és az üzemeltetési folyamatok optimalizálásával. Azonban az is kiderült a felmérésből, hogy a megkérdezetteket a vízfelhasználás mérséklése és a hűtési megoldások korszerűsítése kevésbé foglalkoztatta.

Utóbbi kapcsán a H1 Systems arra hívta fel a figyelmet, hogy az adatközpontok üzemeltetésekor a legfontosabb cél a géptermek hőmérsékletének és páratartalmának optimális és stabil szinten tartása. A bent keletkező nagy mennyiségű hőt a gépészet a szabadba áramoltatja, így a teljes hőkibocsátás veszteséghőként értelmezendő. Az újabb generációs szerverek miatt azonban olyan mértékben nő majd a hőkibocsátás, amelyet az eddig alkalmazott technológiákkal nem lehet biztonságosan és energiahatékonyan kezelni. A hatékonyságot segítheti a keletkező hő másodlagos felhasználása is, ami szintén egy felfutóban lévő technológiai irány.


Forrás: MTI, kép: A Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központjának adatközpontja Bolognában, forrás: ECMWF/Flickr

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több tech

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük