Világító felhő járt az éjszaka Salgótarján felett

világító felhő

Világító felhő járt az éjszaka Salgótarján felett


Éjszakai világító felhőt (angolul noctilucent cloud a neve) kapott lencsevégre az MTI fotósa, Komka Péter szombat hajnalban Salgótarján felett. A jelenséget a légkör nagy magasságú, 80-85 kilométeres rétegében lévő jégkristályok okozzák, amelyek porszemcsékre telepedve visszaverik a horizont alatt lévő Nap fényét. A jelenség a nyári hónapokban, főleg júniusban és július első felében fordul elő általában egy órával napnyugta után, vagy ennyivel napkelte előtt.

A jelenséget először 1885-ben írták le, és azt gondolták, hogy az indonéz Krakatau két évvel korábbi, hatalmas kitörésével lehet összefüggésben. De aztán a vulkáni hamu eltűnt a légkörből, a világító felhők viszont maradtak.


Mivel a mezoszféra nagyon száraz (nedvességtartalma a Szahara levegőjének csak mintegy százmilliomod része) és ritka, jégkristályok csak nagyon alacsony hőmérsékleten, mintegy −120 fok alatt formálódnak. Ezért a felhők többnyire a sarkvidékekhez közel fordulnak elő, ahol a mezoszféra hidegebb, mint máshol. Korábban elsősorban itt lehetett megfigyelni őket, Norvégia, Oroszország és Nagy-Britannia északi részén, mára azonban már délebbi pontokon is felbukkannak, akár egészen a 40. szélességi fokig.

A felfedezés óta a megfigyelések gyakorisága, fényessége és nagysága is növekedett, ezért sokan azt feltételezik, hogy a jelenség a klímaváltozással is összefüggésben lehet. 1980 óta, amikor elkezdték a világító felhők szisztematikus megfigyelését, előfordulásuk évtizedenként körülbelül 28 százalékkal nőtt. Emellett több fényt vernek vissza, mivel nagyobbak a bennük található jégkristályok.


Mindez pedig összefügghet a szén-dioxid felhalmozódásával. Ahogyan a hőmérséklet emelkedik a felszín közelében, úgy hűl a légkör felső része, ez pedig több világító felhőt hozhat létre.

Forrás: MTI, Wikipedia, NYT, kép: MTI/Komka Péter

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több kozmosz

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük