Restaurálják Fa Nándor hajóját, a Szent Jupát vitorláshajót!

Fa Nándor Szent Jupát restaurálás

Restaurálják Fa Nándor hajóját, a Szent Jupát vitorláshajót!


A Balaton északi partján szerdán vízre bocsátották a Szent Jupát vitorláshajót, amit egy éven belül teljeskörűen restaurálnak abból az alkalomból, hogy 2025 szeptemberében lesz negyven éve, hogy Föld körüli útjára indult – közölte a Mathias Corvinus Collegium és a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum az MTI-vel szerdán.


Restaurálják a Szent Jupát vitorláshajót
Révfülöp, 2024. szeptember 4. Fa Nándor hajótervező és -építő, óceáni szólóvitorlázó és Gál József hajóépítő, vitorlázó (középen, bal-jobb) a Szent Jupát vitorlás fedélzetén a révfülöpi Cholnoky Jenő Gyermek- és Ifjúsági Kikötőben 2024. szeptember 4-én. A vitorlással Fa Nándor és Gál József 1986-87-ben vitorlázta körül a Földet. A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum a Mathias Corvinus Collegiummal együttműködve a Balaton vizére bocsátotta a legendás hajót, amelyet restaurálása után az MCC diáktáborban állítják ki. MTI/Vasvári Tamás

A legendás hajót, amellyel Fa Nándor és Gál József megkerülték a Földet, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) és a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum együttműködésének eredményeként tették vízre Révfülöpön.

A múzeum relikviája 1985-ben nemcsak a vitorlázás, de a kitartás és az emberi küzdeni akarás szimbólumává vált, miután Fa Nándor és Gál József – első magyarokként – megkerülték a 31 láb hosszú vitorlással a Földet.


Restaurálják a Szent Jupát vitorláshajót
Révfülöp, 2024. szeptember 4. Fa Nándor hajótervező és -építő, óceáni szólóvitorlázó (jobbra) és Gál József hajóépítő, vitorlázó a Szent Jupát vitorlás fedélzetén a révfülöpi Cholnoky Jenő Gyermek- és Ifjúsági Kikötőben 2024. szeptember 4-én. A vitorlással Fa Nándor és Gál József 1986-87-ben vitorlázta körül a Földet. A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum a Mathias Corvinus Collegiummal együttműködve a Balaton vizére bocsátotta a legendás hajót, amelyet restaurálása után az MCC diáktáborban állítják ki. MTI/Vasvári Tamás

A legendás hajót

egy éven belül teljeskörűen restaurálják annak érdekében, hogy a negyvenéves jubileumra “teljes pompájában” tündökölhessen.

“Fa Nándor és Gál József örökre beírták a nevüket a hazai és nemzetközi hajózás történetébe azzal, hogy teljesítették Föld körüli útjukat a kenusok védőszentjéről elnevezett hajóval. A két bátor kalandor a vitorlázók Mount Everestjének tartott Horn-fokon is sikerrel átkelt”


A Szent Jupát a hazatérése után rövid ideig a Balatonon maradt,

mialatt Fa Nándor és Gál József egy alapítványt hozott létre a megőrzésére. Ez az alapítvány 1996-ban a Közlekedési Múzeumnak adományozta a Balaton-31 típusú vitorláshajót, amelyet 2001-től a múzeum városligeti épületében, a Hírességek Csarnokában állították ki.

Öt évvel később, az épület elbontását követően a műtárgyat valamennyi irányadó műtárgyvédelmi feltételnek megfelelve – megfelelő hőmérséklet, páratartalom és fényvédelem biztosításával – őrzött bérraktárban helyezte el a múzeum – ismertették.

2024 szeptemberében a Szent Jupát ismét megtekinthető a Mathias Corvinus Collegium (MCC) révfülöpi központjában.

2025 tavaszára a két intézmény együttműködésének, valamint Fa Nándor szakmai támogatásának és iránymutatásának köszönhetően a múzeum műtárgya teljes körű restaurálást és hosszú távú állagmegóvást kap, hogy ismét elérhető legyen az érdeklődők számára. Új szolgálatában bemutatja a magyar – különösképpen a balatoni – hajózást, vitorlázást, valamint hozzájárul a fiatalok tehetséggondozásához.

Kitértek arra is, hogy 2025 szeptemberében lesz 40 éve, hogy a hajó megkezdte lenyűgöző körútját. A jubileumi évben a múzeum és az MCC 700 napos programsorozatot kezd, melynek keretében szeretnék bemutatni a hajózás, a balatoni vitorlázás, és az emberi teljesítmény lebilincselő momentumait a felnövekvő generáció számára.

A Szent Jupátot – restaurálását követően – az MCC Cholnoky Jenő Gyermek- és Ifjúsági Kikötő Diáktáborban állítják ki.


Fa Nándor Szent Jupát

Forrás és fotók: MTI

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több hajó és Balaton

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

3 hozzászólás

  1. Szeretném egyszer elolvasni A Szent Jupát 700 napja c. könyvet, amit Fa Nándor írt az útról. Talán némi szerencsével egyszer rábukkanhatok egy antikvár példányra. 🤔

  2. Úgy emlékeztem Fa Nándor egyedül hajózott. A könyvet én is szívesen olvasnám- lehet most, hogy a hajót restaurálják, a könyvet is újra nyomják.

    1. Az első földkerülő útra (1985-1987) még ketten mentek Gál Józseffel, utána már a Vendée Globe versenyeken egyedül hajózott. Legutoljára 2017-ben.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük