Mennyit írtunk nektek? Mi az optimalizálás és a sarokkő-tartalom?

Mennyit írtunk nektek? Mi az optimalizálás és a sarokkő-tartalom?


Blog a Cenwebről


A saroktartalom a cikkek Rolls-Royce-a, s ehhez mérten fél év alatt a 8.6% nem is kevés, és bizonyára ennek is köszönhetjük az elérés radikális javulását.

Van egy doksim, amiben nem regényeket, nem novellákat, nem is mérföld hosszú publikációkat írok, hanem a Cenweb írásait. Egyrészt vezetek rajta két listát, másrészt a listáról egy-egy tételt is ebben a doksiban munkálok ki. Az egyik listán az aktuális témákat vezetem. Azokat, amelyek most időszerűek, aktuálisak, és amelyeket jó lenne záros határidőn belül megírni (most például jó volna a balatoni viharokról írni vagy a drasztikus lehűlés miatti fecskepusztulásokról – ezek nyilván egy hónap múlva már nem lesznek annyira érdekesek). A másik listába olyan témákat veszek fel, amelyek nem ennyire időszakhoz kötődnek, de érdekesek és érdekesek lehetnek bármikor.

Minden áldott nap – mert hiszen egy magazin életében nincs ünnep, nincs munkaszüneti nap, nincs vasárnap vagy szombat – az a cél, ébredjek bármikor, délután vagy reggel (attól függően, hogy épp milyen „műszakban” vagyok), hogy ezeket a listákat leolvasszam. Csak az a szépséghibája ennek a metódusnak, hogy amint halad előre a munka, és persze az idő, mindig újabb és újabb aktualitásokba és újabb és újabb témaötletekbe botlok. Így valójában rettenetesen kell igyekezni, hogy a listák ne nyúljanak reménytelenül hosszúra.

Nemrégiben, valamikor augusztus elején egyszer

volt egy olyan pillanat,

amikor alig-alig voltak elmaradásaim. Akkortájt pótoltam a „Kert és vadon” rovat sok elmaradt írását, még olyan távoli elmaradásokat is, mint amilyen például a 2023-as nádirigó-fészkelés volt. Ez utóbbi jól mutatja, hogy mennyire nehéz mindent, de mindent rögvest megírni, dokumentálni, és még ennél is nehezebb megakadályozni, hogy ilyen jelentős elmaradások tömegesen torlódjanak fel.

Mindezközben a világ sem áll meg, az agyalás sem, és Marával is folyton eszünkbe jutnak dolgok, témák, lehetséges fejlesztések.


A Cenweb minden nehézségünk ellenére is sűrűn frissül,

munkaidőben átlagosan két óránként, ami még egy szépen pénzelt, sok embert foglalkoztató portáltól sem rossz teljesítmény. Más kérdés, hogy a teljesítményünk időnként kissé hullámzó (van, amikor négyszer frissülünk egy óra alatt, s máskor nem frissülünk fél napig sem), de nyilván nem volna az, ha biztonságos egzisztenciális háttér állna mögöttünk. Ahogyan korábban írtam már párszor: egy ekkora oldal esetében már a tárhely növekvő költségeire is gondolni kell, ha azt akarjuk, hogy fennmaradjunk.

Ha nem írunk egy sort sem, csak azt szeretnénk, hogy a tartalmaink jövőre is elérhetők legyenek, annak is vannak költségei, amiként egy sosem használt autó sincs ingyen, mert a garázsbérleti-díjat akkor is fizetni kell, ha nem teszünk meg egy métert sem.

A napokban a doksi belassulni látszott, holott az a dokumentum, amiben a két listát vezetem, és amiben szépen egymás alatt írom a blogokat és cikkeket, nem tartalmaz képeket, így nemigen láttam okát, miért lassú néha. A gépemet is tisztítani kell rendszeresen és a fotókat tároló mappákat és wincsiket is, ahonnan rendszeresen kukázok ezres, néha tízezeres nagyságrendben képeket, hogy ne gyűljön fel a harmadosztályú képanyag. És mivel a gép is rendben mostanság, gondoltam ránézek már, mekkora ez a dokumentum, amelyben az utóbbi egy évben dolgoztam.

Én is meglepődöm,

hogy csak ebben a dokumentumban több mint 2 millió karakternyi szöveg van! (2.1 millió) Az új Cenweb 2025. január elsején lesz két éves. A korábbi időszakban körülbelül 1,5 millió karakternyi szöveget raktam fel egy másik doksiból, továbbá számos írást költöztettem át az archív oldalról. Erre vonatkozóan csak becsülni tudok, de terjedelemre nézve az archív oldalról áthozott tartalmak (melyek még mindig nincsenek hiánytalanul itt, koránt sem) további 3-4 millió karakternyi szöveget jelentenek.


Arról nem is szólva, hogy Mara ezrével tolta fel a híreket ebben az időszakban, melyek általában rövidebbek az én írásaimnál, ellenben igencsak számosak (1380 hírt rakott fel 2024.09.14-ig), tehát – bár itt is csak becslésre hagyatkozhatok – Mara hírei is minimum 4-5 millió karakterre rúghatnak.

Összesítve tehát (és kategóriánként) az új Cenwebre 20 hónap alatt felkerült:

  • Saját (Centauri) zsír új tartalom 3.5 millió (konkrét adat)
  • Átköltöztetett, újra szerkesztett, átírt és javított tartalom 3.5 millió karakter (becsült adat)
  • Mara hírei 4,5 millió karakter (becsült adat)

Összesen 11.5 millió karakternyi tartalom ez.

Mivel a fentiek közül csak az első konkrét, ellenőrizhető adatunk, ezért induljunk ki először ebből. Ha szeretnénk felmérni, mennyit írtam nektek ebben a nem egészen két évben (20 hónap alatt). Vegyük alapul a Jégvágó című regényemet, ami 600.000 karakter.

Vagyis durván 6 Jégvágónyi zsír új szöveget hoztam nektek, tudom, ez nem irodalom, ez nem ugyanaz, de azért ebben időnként akadtak új novellák is.

A régi írásokat,

cikkeket gyakran teljesen felújítva, átszerkesztve, javítva, kiegészítve hozom át, így időnként szinte új írásnak hathat némelyik, és ha figyelembe vesszük azt is, hogy az archív oldalon 15 év írásai, cikkei halmozódtak fel, akkor könnyen lehet, hogy rettenetesen alálövök a 3,5 millió karakterrel. Előfordulhat, hogy ennek akár a kétszeresét is felraktam (áthoztam az archívumból), de mindegy, maradjunk csak a 3.5 milliónál, az megint csak hat Jégvágónyi szöveg.

Összesen tehát 20 hónap alatt 12 Jégvágónak megfelelő szöveget kaptatok az új Cenweben.

+ Mara hírdömpingje.

Vele együtt 20 hónap alatt 19 Jégvágónak megfelelő tartalmat raktunk ki – mintha havonta írtunk volna meg egy Jégvágót.

Miért írom ezt?

Egyrészt talán köztetek is van olyan, akinek érdekes lehet, mert apránként nem tűnik fel talán (már), hisz úgy működik a Cenweb is, mint más, hasonló magazinok. Csakhogy ezt csak ketten készítik és gyakorlatilag pro bono, grátisz. Annyira minimális pénzből, amennyiért mások rá sem néznek egy klaviatúrára, nemhogy azt verjék álló nap és álló éjjel (sok más munka mellett és a birtok mellet). Másrészt bevallom, néha jó látni, hogy a makacsul végzett munka viszonylag hamar hoz össze mennyiségre nézvést is tekintélyes teljesítményt, és ez azzal is kecsegtet, hogy a keresőkben is továbbra is egyre jobb eredményeket érünk el, egyre több olvasót, és így lehet értelme és jövője ennek a magazinnak.

Mert bizony az is fontos,

hogy a keresőkben hogyan szerepelnek a cikkeink. Pár hónapja rendkívül jól. Rekordokat döntögetünk. Előfordult már az is, hogy egy cikkünk a megjelenésétől számított 8 perccel később már a Google első helyén kínálta magát. Ebben egészen nyilvánvalóan benne van az a telejesítmény, az a munka is, amit ezúttal millióskarakterekben és regényterjedelmekben próbáltam lefordítani a számotokra.


Az utóbbi egy évben

már a frissen elért olvasóink több mint 60 százalékát a Google-on keresztül értük el! Annak ellenére, hogy időnként a Facebook is kimagasló elérésekhez segít hozzá minket. Ez a 60% nagyon sok. Tudnotok kell, hogy minden cikkünk mögött van egy optimalizálási háttér. Annak érdekében, hogy a cikkeink eljussanak a keresőkön keresztül a lehető legtöbb olvasóhoz, a berakott képeket, a szöveget magát is, a címeket, a kulcsszavakat, s minden kapcsolódó mütyürt jól össze kell kalapálni.

Ez egy átlagos hír felrakása során a teljes munkaidőnk felét elviszi. De megéri. Mert bár ebből a munkából ti nem érzékeltek semmit (de hozzáértő médiaszakember a cikkek szerkezetéből, szerkesztéséből, fizimiskájából láthatja, hogy ezek optimalizált cikkek!) jelentős részben ennek az aprólékos háttérmunkának köszönhetően emelkedik az olvasóink száma.

Miről van szó pontosan? Írjatok be a Google-ba csak annyit: „Balaton madarak” – ahogyan például egy átlagos, „hanyag olvasó” keres rá a Balatonnal kapcsolatos madarakra.

Írjátok meg hozzászólásban, hogy mit láttok!

Illusztrációk: Pixabay

Optimalizálással korábban is próbálkoztunk. Sőt én is próbálkoztam az archív oldalon (meg is látszik, rengeteg archivált cikk hasít a Google-ban), de professzionális szintre, maximalizálva csak 2023 októberétől emeltük a cikkek optimalizálását. 2023 októberében az új Cenweb cikkeinek mindössze 5 százaléka volt maximálisan optimalizálva.

  • Ma a kiválóan optimalizált cikkeink aránya 59%,
  • a megfelelően optimalizált cikkeinké 31%.

A kettő együtt valamivel több mint 90%! Ez szinte teljes optimalizálást jelent, amit ráadásul következetesen és makacsul viszünk tovább. Az új cikkek szinte mindig perfekcionalista optimalizálás után kerülnek fel, ugyanakkor még a régieket is újra meg újra aktualizáljuk. A cél az, hogy az legmagasabb szintű optimalizálással elérjük a 90% feletti eredményt, lehetőleg egy éven belül.

Bevetettünk olyan új lehetőségeket is, mint amilyen a sarokkő-tartalmak gyártása.

Nem untatnálak titeket azzal, hogy ez mi, mert az olvasó semmit sem érzékel abból, hogy mi sarokkő-tartalom, és mi nem. Csak annyit: ez is segít az olvasottság növelésében. Fél éve a sarokkő-tartalmak aránya nulla volt, most 8.6%.

Ehhez mérten fél év alatt a 8.6% nem is kevés, és bizonyára ennek is köszönhetjük az elérés radikális javulását. De szeretnénk ezzel is jelentősen, még jelentősebben előre menni. Ha elérjük az 50%-ot, már elégedettek lehetünk. Sarokkő-tartalomnál ugyanis komoly terjedelmi elvárások is vannak, s az lehetetlen, hogy minden cikkünk mérföldhosszú, hatórás olvasmány legyen. És nem is volna ez jó.  

Kissé elkanyarodtam,

és belementem egy viszonylag aprólékos értékelőbe, de ez az értékelő azt a célt is szolgálja, hogy önmagamat és Marát is némiképp makacs továbbhaladásra és kitartásra ösztökéljem, titeket pedig eltöltsünk azzal az örömmel, hogy egy perspektivikus projektet támogattok! Mindig, amikor elolvassátok egy cikkünket, amikor ellátogattok a nyitóoldalra vagy amikor ténylegesen is támogatjátok az oldalt adománnyal ITT.

És annak a célnak is tökéletesen megfelel ez az őszi összefoglaló, hogy az új – most még karcsú – doksit a lehető legnagyobb lendülettel kezdjem el felhizlalni, miután átmásoltam ide a régi doksiból mindkét listát, és kiegészítettem máris azzal, ami azóta ötlött az eszembe, amióta ezt a Cenwebes, teljesítmény-értékelős posztot írni kezdtem.

Köszönet és a ad astra!

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több cenweb

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

5 hozzászólás

  1. Olyan a digitális tartalmak olvasása, mint a TB járulék alapján az orvosi ellátás- ergo sokan azt gondolják “minden jár”. Szóval nehéz terep támogatók szerzése- pedig az oldalról csupán szuperlatívuszokban lehet beszélni. A magyar ember így van szocializálva- jár neki a szolgáltatás ingyen. Hosszú ideje nem olvasok más oldalt mint itt a Tiéteket. Elpártoltam a WMN-től, mert komoly színvonal vesztés van- nos nem hasonlítás miatt mondom, csupán csak azért, hogy rendszeres olvasójuk voltam. Megszerettem a Drogripotert, meg a podcasteket- ha jó , vagy színvonalas digitális tartalomra vágyom inkább azok között böngészem. Ezen az oldalon a hatalmas választék vonz, Mara rövid de igen jó cikkei, Tőled pedig mindig az a kíváncsiság, hogy hátha lesz megint egy jó kis regény részlet, vagy novella. Csodásak az esszék, meg a madaras cikkek, meg a birtokról adott tudósítások is. Kívánok sok sok támogatót Nektek minden projekthez.

    1. Author

      Kedves Lívia, köszönjük! Akkor hozok is hamarosan egy újabb regényrészletet “védettben” 🙂

  2. “Utazni jó, és én Montanában jártam….”, kezdted és én évekig azt hittem, hogy tényleg jártál Montanában 🙂
    A Jégvágó, mint mértékegység, ez több, mint aranyos, ezt még én is megértem 🙂
    “A sarokkő-tartalmak az internet magazinoldalainak Rolls-Royce-.ai”, no, ezt nem értem, de nem baj. (bizonyára a nagy figyelmet igénylő, figyelemkeltő írások)

    1. Hála a munkátokért, minden posztért és aludni se felejts el Cen’!

      1. Author

        Ma nagy örömömre először tudósítunk egy meccsről, pontosabban megérkezett Mara fényképes-videós beszámolója – hogy a lehető legszínesebb legyen a felhozatal, holnap pedig, ha minden igaz, a balatoni viharhelyzetről tudósítunk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük