Tényleg félig farkas volt Balto, a legendás szánhúzó kutya?

Kiderült, hogy tényleg félig farkas volt-e Balto, a legendás szánhúzó kutya


1925 januárjában a nyugat-alaszkai Nome városában kezdődő diftériajárvány jelei mutatkoztak. A tél kellős közepén az oltóanyag odaszállításának egyetlen lehetséges módja a kutyaszán volt, és húsz hajtó mintegy százötven kutyával öt és fél nap alatt teljesítette a Nenana és Nome közötti 1085 kilométeres távot hóban, fagyban, szélviharban. A szérumfutásként elhíresült esemény résztvevőinek hősiessége a korabeli sajtó és rádió egyik fő témája volt, a médiavisszhang jelentősen hozzájárult a védőoltások elterjesztéséért folytatott kampányhoz.

Az utókor különösen nagy tisztelettel emlékszik Baltóra, Leonhard Seppala norvég-amerikai tenyésztő és szánvezető huskyjára, aki az utolsó, 85 kilométeres szakaszon vezette a kutyacsapatot. Baltónak azóta számos filmet és rajzfilmet szenteltek, és még egy szobrot is kapott a Central Parkban, emellett halála után a testét preparálták és kiállították a Clevelandi Természettudományi Múzeumban.



Anekdoták terjedtek arról, hogy az állat valójában félig farkas volt, ezért lehetett képes a különleges teljesítményre. Most egy genetikai elemzésből kiderült, mennyi a valóságalapja ezeknek a legendáknak.

A kutatók egy hétszáz kutya genetikai adatait tartalmazó adatbázissal valamint a 240 emlősfaj teljes genetikai anyagát felvonultató Zoonomia adatbázissal vetették össze a preparátumból nyert DNS-mintákat.

Azt találták, hogy Balto genetikailag változatosabb és egészségesebb volt, mint a mai fajtakutyák, ezért kevésbé volt hajlamos a betegségekre. DNS-ének csak egy része közös a modern szibériai huskykkal, de hasonlít a mostani alaszkai munkakutyákhoz is, amelyeket kimondottan a különböző feladatokra, nem pedig külső jegyekre tenyésztettek.


Balto Gunnar Kaasennel, aki az utolsó szakaszon volt a szán vezetője

Bár nem csordogált az ereiben farkasvér, bizonyos szempontból Balto a farkasok és a modern kutyák között helyezkedett el, és kiváló génjeinek hála erős csontokkal és izmokkal rendelkezett, melyek különösen alkalmassá tették a szánhúzásra.

Bár Balto valóban csodálatos kutya lehetett, nem ő volt a szérumfutás egyetlen hőse. Seppala egy másik kutyája, Togo valójában jóval nagyobb távolságot tett meg, mint a futás bármely másik vezető kutyája, és az ösvény néhány legveszélyesebb szakaszán is ő volt az élen. Részben az ő vonalából tenyésztették ki a Seppala Siberian nevű szánhúzó kutyfajtát, és általában is jelentősen hozzájárult a szibériai huskyk génállományához.


Leonhard Seppala kutyáival: baloldalt Togo, tőle jobbra pedig Karinsky, Jafet, Pete, egy ismeretlen nevű kutya és Fritz

Forrás: Smithsonian Magazine, képek: Scaranol/Wikimedia, Wikipédia, Wikimedia, Carrie McLain Museum/AlaskaStock/SNL/Wikimedia


Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Patreon-tagok körébe ITT. Csupán havi két-három kiló kenyér áráért, 2200 forint támogatásért cserébe elérsz minden támogatói tartalmat, a heti videókat és írásokat is. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség ITT. Ha egyik mód sem megfelelő neked, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress meg mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is megköszönve, abban a reményben, hogy szövetségesek lehetünk. A legjobbakat, üdv, Cen’   

még több kutya

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Nemcsak az emberek értik az emberi nyelvet

Az ELTE Etológia Tanszékének kutatói a kutyák agyát vizsgálva mutatták ki, hogy a kutyák nemcsak, hogy értik egyes szavak jelentését, de az ehhez kapcsolódó mentális…

még több Alaszka

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

1 hozzászólás

  1. A vadon hívó szava-nagyszerű film volt:-)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük