Sajnos elmaradt 2026-ban a gyurgyalagok fészkelése

2000 Gyurgyalag utolsó 2025.08.05. fiatal 2

Sajnos elmaradt 2026-ban a gyurgyalagok fészkelése


Centauri cen logo Cenweb

Remélem, a gyurgyalagjaink (Merops apiaster) leghőbb rajongói is képesek lesznek feldolgozni ezt a hírt. Sajnos hetek óta nem látunk gyurgyalagokat a költőhelyen, a tavaly létrehozott falnál (ahonnan 2025-ben sikeresen repült 5-6 fióka). Július 11. van, a fiókálnak már ki kellett volna kelni, és az etetés miatt még akkor is rendszeresen kellene látnunk a szülőket, ha a tavalyi évhez hasonlóan csak egy pár fészkel. De nincs semmi mozgás. Utoljára 07.09-én láttunk a légtérben magasan 3-4 gyurgyalagot, de hamar távoztak keleti irányba.

Arról halvány segédelképzelésünk sincs, hogyan lett a kezdeti három párból nulla. De már kimondhatjuk: a szakirodalomnak abban teljesen igaza lett (amit tavaly idéztünk is), hogy a magányos párok lakta fészkelőhelyek a következő éveben vagy benépesülnek és több pár alkotta teleppé alakulnak, vagy elnéptelenednek. Sajnos nálunk az utóbbi forgatókönyv jött be. De csak 2026-ban. A jövő még alakulhat jól is. Az idén biztosan nem lesz gyurgyalagkamerázás és -fotózás. Nem tudom, mennyit írunk még a gyurgyalagokról 2026-ban. Könnyen lehet, hogy sok írnivalónk nem lesz már ebben a naptári évben. Hacsak nem sikerül megvalósítani a gyurgyalagfallal kapcsolatos terveinket.

Bár az idén is fejlesztettük a gyurgyalagfalat,

a „telep” megszűnésének hátterében talán az állhat, hogy a fal nem homok vagy lösz, hanem agyag, és így nem egészen ideális. Már tavaly is szerettünk volna ezen változtatni, de nem futotta a keretünkből arra, hogy homokot hozassunk. Továbbgondolva a dolgokat, arra jutottunk az idén, hogy az akácosunkból nyugodtan vághatunk ki fákat (az akác egyébként is invazív faj, amit honos fajokra akarunk cserélni idővel), akácoszlopokból pedig épp elég erős támaszt építhetünk nádszövet segítségével egy homokfal létrehozásához. Az akác tehát adott. A nagy kérdés az, honnan hozzunk ipari mennyiségben homokot.


2000 kaszálás drónfelvétel 2025 rezervátum 6 gyurgyalagtelep
A gyurgyalagfal a levegőből 2025-ben | Fotó: Centauri

Három lehetőségünk van:

  • A Sakál-tóka környékén, a gyurgyalagfaltól 200 méterre a talajunk homokos-löszös (erre 2025-ben jöttünk rá). Onnan kitermelhetünk anyagot és felhalmozhatjuk a falnál. Ez azért is jó, mert cserébe kapunk egy minden korábbinál nagyobb tókát is a Sakál-tóka helyén, ami akár már a vízimadaraknak is vonzó lehet, amikor árasztunk. De nem tudjuk, mekkora területen van homok. Előfordulhat, hogy nem lesz elég, ami nálunk van, és hamar átmegy agyagba.
  • Hozhatunk homokot, ha sikerül letárgyalni a szomszédokkal, a horhosból is. Ez a rezervátum északi szélén van, s körülbelül 500 méterről kellene szállítani. Gond azonban, hogy a fáktól nem igazán lehet hozzáférni a löszfalhoz. Csak emiatt meg nem akarunk irtást csinálni (irt mindent errefelé boldog boldogtalan épp eleget).
  • Végül innen két kilométerre van egy homokbánya, ez lenne a legjobb, leggyorsabb és legkényelmesebb módszer, de onnan egy fuvar, körülbelül 3 köbméter homok nagyjából 25 000 forintért érkezne. Erre most biztosan nem futja.

A 2026-os költés elmaradásának annyi előnye van,

hogy nem kell megvárni, amíg a gyurgyalagfiókák kirepülnek. Elvileg akár ma is hozzáláthatnánk a munkáknak. Igyekszünk is úgy alakítani a menetrendet, hogy a fal fejlesztésére mihamarabb sor kerülhessen. Csakhogy az akácokat októbernél hamarabb nem vághatjuk ki. Így tehát a nagy fejlesztésre igazán csak egy napfényes, meleg októberi héten kerülhetne sor. Bár az is igaz, hogy a homokot addig is deponálhatjuk a fal mellett, amit később már csak rá kellene tolni az akácoszlopos támaszfalra. Mivel a vizes élőhelyfejlesztést is folytatjuk, talán már a napokban, így kiderül az is hamar, hogy a Sakál-tóka környékén mennyi a homok, és ha van elég, és meg tudjuk szervezni, akár már júliusban, legkésőbb augusztus elején megérkezhetnek a falhoz az első homokszállítmányok.

Semmiképp sem adjuk fel –, ha már egyszer eljutottunk odáig, hogy 2025-ben, először a rezervátum történetében költött gyurgyalag nálunk – hogy pár éven belül tetszetős, nagy telepünk legyen.       



Cenweb webshop bögre felirat

Kedves olvasó,

lépj be a Klubba ITT, hogy elérhess minden támogatói tartalmat! Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha másként szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   


még több „Kert és vadon”

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

4 hozzászólás

  1. Kérlek, Cen’, emlékeztess októberben: egy köbméter+fuvardíj homokra vevő vagyok!
    Addig is gyönyörködjünk a Cenweb nyitóoldalán az anyukáját hivó gyurgyalag fiókában!😍

    1. Author

      Szerencsére vannak fajok, akikkel az őrült forróság és elképesztő aszály ellenére is szerencsésebbek voltunk (jönnek majd a posztok). Talán a gyurgyalagok távolmaradásában az extrém aszály is szerepet játszhatott. De az biztos, hogy a homokfal sokkal perspektívikusabbb nekik, mint az agyag – ráadásul akkor rájuk bízhatjuk a furkodást is, amit most én végzek.

      Kedves Ibolya, köszönjük előre is segítségedet!

  2. Ó, de kár. 🙁 Nade a tavalyi párnak mégiscsak megfelelt az agyag is..

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük