Hol tart a fajlista? Mikor lesz meg az ezer faj?

Hol tart a fajlista? Mikor lesz meg az ezer faj?


Kert és vadon


“Kicsit lehetetlennek tűnt ez a vállalás

Pár napig nemigen mozdultam ki a házból. Egyrészt esős, hűvös napok voltak, amit nem is bántam. Másrészt igyekeztem csőstül pótolni a birtokról szóló blogokat, köztük olyan, még tavalyról elmaradt beszámolókkal, mint 2023 új fészkelő madárfaja a nádirigó (és sok mást is). Szeretném elérni azt az eddig sosem volt, amúgy ideális állapotot, hogy a „Kert és vadon” blogokkal real time-ban vagyunk. Magyarán minden rögtön felkerül, a legkisebb észlelés, és legyen bármennyi érdekesség is, keletkezzen bármennyi anyag is, nem halmozódnak adósságok és aktuális témák.


Azt szeretném elérni – bár egy kissé illuzórikus egy ilyen terület és ennyi kutatás és fotózás és videózás mellett –, hogy bármi és bármennyi történjen is a birtokon, 2-3 napon belül minden felkerüljön a blogba.

Ezen hónapok óta dolgozom.

Ezen a héten jutottam el a célegyenesbe, ezért nem bántam, hogy időről időre az esők miatt lehetetlen is lett volna megint terepen lenni, és újabb elmaradásokat begyűjteni. Minden órában, amikor hideg volt vagy eső esett, próbáltam bepótolni mindent.

Egy másik, de talán

a legrázósabb célkitűzésünk volt

pár hónappal ezelőtt, hogy a birtok fajlistáját napra készen vezessük, mert ehhez sokszor több ezer adat és fotó kezelését kell megoldani, mert például sok lepkefotó szakértők elé kerül, ott meg kell várni a határozásokat, de a fotókat válogatni, szerkeszteni, rendszerezni is kell, és nem elég feliratozni őket, hanem ellenőrizni kell, hogy egy faj szerepelt-e már valahol (ma már, amikor lassan ezer növény- és állatfajról beszélünk az is előfordul, hogy nem emlékszem egy-egy faj korábbi megkerülésére), és persze minden fotó mögött egy területbejárás vagy egy 5-6 órás éjjeli lepkészés, kutakodás, fotózás és filmezés áll.

Nem mintha csak ennyi volna a feladat. Számos munkát kell elvégezni, az odútelepítéstől a szénarakáson át, nem szólva arról, hogy mindezt igyekszünk dokumentálni is, megírni a „Kert és vadon” rovatban.


Mindezek fényében cseppet sem meglepő, ha elmaradnak feldolgozások. De célul tűztük ki, hogy 2024-ben eljutunk addig, hogy a fajlistát napra készen kezeljük.

Kicsit lehetetlennek tűnt ez a vállalás,

de büszkén mondom: kisebb-nagyobb (1-2 hetes) lemaradások még előfordulnak, de alapvetően naprakészek vagyunk. Ma például, amikor mindezt írom, konkrétan naprakészek. Nem mintha nem volna függőben egyetlen faj státusza sem. Egy kéneslepke határozására várunk épp, és a tegnap éjszakai lepkefotókat még nem dolgoztuk fel, de mindez már az a kategória, amiről nem tehetünk.

Ennél naprakészebb egyszerűen nem lehet a fajlistánk. Vagy csak akkor, ha leállunk a munkával.

Ebből a szempontból ad mindig egy kis lélegzetvételt a rossz idő. Amikor a lehűlés vagy a szél és eső miatt nem lehet megint lepkészni, így a feldolgozás anélkül haladhat, hogy azonnal ott jönne a következő feldolgozni való fotó és adat.


2024.06.28. előtti napokban tudatosan adtam át magamat a rossz időjárás kénye-kedvének. Bár napközben lehetett volna terepen dolgozni, de szándékosan az elmaradások és régi cikkek megírására koncentráltam. Voltaképp mindig megkönnyebbültem kicsit, amikor estére – megakadályozva az újabb éjszakai lepkészést – kitört egy vihar vagy eleredt az eső.

Tegnap éjjel már lepkésztünk (ezeket napokon belül feldolgozzuk), és az ellenőrzések, fotózások szünetében a maradék adatot vittük fel a fajlistára meg a Birtok Enciklopédiába.

Így most azt jelenthetjük: a birtokon regisztrált növény- és állatfajok száma ebben a pillanatban

986.

Ez annyira közel jár a 2022-ben célul kitűzött ezer fajhoz, hogy akár egy kis hórukkal meg is ugorhatnánk. Akár ma is.

Mivel az időjárás szép, elég lenne tartani ma délelőtt egy nagy rovarászást. 14 új rovarfajt összeszedni nem volna komoly kihívás. Ráadásul tegnap éjjel ismét lepkésztünk és ott is beestek új fajok, bár közel sem annyi, mint például a június 20-án tartott nagy lepkészésen.

Valójában már csak a feldolgozással nem értük el az ezer fajt,

de technikailag már szinte biztosan. Elég volna a 14 faj összeszedéséhez az is, ha az utóbbi két év több tízezer fotóit átfutnám, lefotózott, de valami okból határozás nélkül maradt fajok után kutatva. Tizennégy új fajt biztosan találnék. A gyakorlatban viszont megvárjuk, amíg nem a hónapokkal vagy évekkel korábbim fotóarchívumokból kell összevadászni még 14 fajt, hanem amíg – real time – beesik még 14 új faj.

Könnyen lehet, hogy már a tegnap esti lepkészés elemzése után pipálhatjuk az ezres határt, de egyéb lehetőségeink is vannak. Szép az idő, rendkívüli meleg várható, sok nappali lepke repül, nagy a rovarmozgás, és pár napja virágzik a mezei aszat, ami valóságos rovar- és lepkebomba a fajlista szempontjátból. Tegnap láttam először, hogy virágba borult a mezei aszat 50-60 százaléka, máris ellepték a lepkék és tegnap, 2024.06.28-án máris adott egy új fajt is (várhatóan ad még párat a következő hetekben), de ez már egy másik mese. Törhetjük már a fejünket, hogyan ünnepeljük meg az ezer fajt!         


Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több “Kert és vadon”

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

4 hozzászólás

  1. Hűha! Ez nagyon izgalmas! 🙂

    Szerintem nem kell erőltetni, szándékosan gyorsítani bármilyen módon a folyamatot; hadd csordogáljon csak a maga medrében! Így is meglesz hamarosan az 1000. faj, biztosan. Arra azért ügyeljetek, hogy időben észrevegyétek: ez az! 🙂

    Kíváncsian várom, hogy mit találtok ki a megünneplésére. Valami dobpergés csak lesz! 🙂 🙂

    1. Author

      Nem rőltetjük, de persze ma is lettek már új fajok 🙂 🙂

  2. Szeretnek Téged az égiek:-)) Amikor ezer feladat zúdul egyszerre be, hagy Neked időt a feldolgozáshoz. Adj uram még sok sok esőt, hogy Cen végre elégedett legyen és utolérje Önmagát:-))) Good Work:-)) mondják- szóval tényleg az!!!

    1. Author

      Remélem, azt azért nem gondolod, hogy az örök elégedetlenség vezet 🙂 Sok boldogság van ebben, csak szeretem a kutatást, a kíváncsiságot, az aktív részvételt a bioszféra életében,, és ha már élek – még mindig – nemcsak hálásnak kell lennem, amiért sok mindent túléltem, hanem hatékonynak is. Szerintem. Továbbra is úgy érzem, 2025 ha csak részben is, de a “jól megérdemelt” “”pihenés”” éve lesz. Persze egy kis pihentető fásítás belefér mindig…. 🙂 vagy egy újabb lepke, vagy egy újabb pocok, egy új kamera… 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük