Apadás idején extrém mértékű a terhelés a gátakon

duna áradásának tetőzése fővám

Apadás idején extrém mértékű a terhelés a gátakon

Az árvíz lassú levonulása során folyamatos extrém terhelést kapnak a gátak, a figyelőszolgálatot ellátó vízügyes kollégák ébersége és szaktudása kiemelten fontos szerepet kap a védekezés ezen szakaszában – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szombaton az MTI-vel.

A közlemény szerint Nagybajcsnál már ütemesen apad a Duna, emiatt Győrnél a folyó és a Mosoni-Duna szintje várhatóan még szombaton kiegyenlítődik, mindez lehetővé teszi a Mosoni-Duna torkolati műtárgyának nyitását, a győri vízszint tetőzését. A Lajtán folyamatos az apadás, csaknem 40 centimétert csökkent már a vízszint Mosonmagyaróvárnál a péntek reggeli tetőzés óta.

A Duna Budapest fölötti szakaszán a változó intenzitású, de folyamatos apadás ellenére továbbra is fokozott figyelemre van szükség a védekezőktől a töltések mentén a buzgárok, szivárgások, csurgások észlelésére és kivédésére.

A vízügyes szakemberek továbbra is 24 órás figyelőszolgálatot látnak el. Kiemelték, hogy a pénteki nap során például Pilismarótnál a kiépített ideiglenes védművön az árhullám megbontotta a fóliaborítást, amely veszélyeztette a kiépített védvonal állékonyságát. A jelenséget időben észlelték, és megkezdték a szükséges beavatkozást.

Az OVF szerint az Országos Műszaki Irányító Törzs vezetője, Láng István azonnal a helyszínre érkezett, hogy koordinálja és felügyelje a munkálatokat. A vízügy és a társszervek munkatársai az érintett szakaszon egy speciális munkagéppel, kővel töltött nagyméretű – úgynevezett big-bag – zsákokat beemelve megerősítették az ideiglenes védvonalat.

A Duna tetőzése szombaton a hajnali órákban érte el Budapestet, 5 órakor 830 centiméteres vízállásnál. Ez 61 centiméterrel maradt el a 2013-ban mért legnagyobb vízszinttől.

A Duna Budapest alatti szakaszán Paksnál előreláthatólag vasárnap éjjel, Bajánál hétfőn este várható a folyó tetőzése, harmadfokú árvízvédelmi szintet megközelítően. Az OVF közleményében megköszönte mindenkinek a “támogatást, biztatást és törődést”, de felhívták a figyelmet arra is, hogy a Facebook-ra és más közösségi oldalakra ne írjanak felajánlásokról, mert azt ezeken keresztül nem tudják kezelni. Azt javasolták, hogy adományokkal a karitatív szervezeteket keressék, a lezárásokkal összefüggésben pedig az Útinformot.

Hangsúlyozták, hogy az “Árvíz Vonal” telefonszámát csak vízügyi-árvízi információkért – például tetőzések aktuális helye miatt – hívják. Homokzsáktöltő önkéntesekre már nincs szükség, a segítség aktuális módjairól az önkormányzatok tudnak felvilágosítást adni.

Forrás: MTI | Borítókép: Mara

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több áradás

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Árhullám vonul le a magyarországi folyókon

Egy érkező mediterrán ciklon hatására a Duna vízgyűjtőjén számottevő csapadék hullott az elmúlt napokban. Elsősorban az Alpok keleti, valamint a Kárpát-medence nyugati, illetve északi…Tovább

3 hozzászólás

  1. Mindig azon gondolkozom, honnan tudnak hirtelen annyi homokot a helyszìnekre fuvarozni a zsàktöltéshez.

    1. Én meg azon, hogy aztán hová teszik azt a rengeteg homokzsákot!

      1. Azt olvastam valahol, hogy a homokot fel lehet használni majd építkezéseken, a zsákokat pedig – mivel szennyezettek – megsemmisítik. (Gondolom, elégetik…)

        Az 1970-es nagy árvíz után a kiürített és megszáradt homokzsákokat gyűjtöttük össze nyári munkában a Körös gátján. Azok még jutazsákok voltak, de nem tudom, hogy később mi lett velük.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük