Az aranyszőrű akhal-teke lovak megbirkóznak a forró éghajlattal

akhal-teke

Az akhal-teke lovak megbirkóznak a forró éghajlattal


Bábolnán két napra az akhal-teke fajtájú, sztyeppi lovak kerülnek a középpontba, akik tenyészszemlén és Európa Bajnokságon vesznek részt. Az eseményre ötvenkilenc lovat neveztek 11 országból, tisztavérűeket és félvéreket. Az állatokat háromtagú zsűri pontozza, kézen vezetés közben, lépésben és ügetésben, valamint mozgás közben, vágtával kiegészítve.

Akhal-tekéket a 19. századig tenyésztettek Magyarországon, majd az 1970-es években éledt újra ez a vonal, amikor három mén érkezett Magyarországra. Az 1990-es évektől néhány tenyésztő elhivatott munkájával lassan bővült az állomány létszáma és genetikai potenciálja. Magyarországon közel 100 tenyészkanca lehet, míg a világon 1886 törzskönyvezett kancát tartanak nyilván. Tisztavérű tenyésztésükkel Agostyánban, Bakonyszentkirályon, a Bükki Nemzeti Park határán, Jásszentlászlón, Kecelen, Lendvadedesen, Mahócán, Mikebudán, Ópusztaszeren és Szentgálon foglalkoznak.


Az akhal-teke fajta az egyik legősibb kultúrlófajta a világon.

Nevét első tenyésztőiről, a türkmén teke törzsről és tenyészhelyéről az Ahal-oázisról kapta. A fajta a táplálék- és vízhiányos félsivatagi környezetben alakult ki, a zord körülmények miatt vérvonalát a legellenállóbb egyedek örökítették, a türkmének nemzeti kincsként tekintenek rá.

Az akhal-teke lehet magyar népmesék aranyszőrű paripája is, mert egyik jellegzetessége az aranyló szőre. A szálak közepe majdnem átlátszó, szinte optikai szálként viselkedik, így a lovat fémes ragyogású szőr fedi.

A fajta teljesítőképességét jellemzi, hogy 1935-ben egy csoport türk lovas Asgabattól Moszkváig 4300 kilométert lovagolt velük 84 nap alatt. Ebből három napot víz nélkül mentek, mert nem volt forrás a környéken.

Bár igen ellenálló, a legtöbb tenyésztett lófajta ősének tekinthető fajt mégis a kihalás fenyegeti. 2020-ban Magyarországon bekerült a veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták közé.

Forrás: MTI, kép: Wikimedia
    

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több ló

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük