A fogoly és az időjárás | Hogyan viselték a lehűlést a foglyok?

fogoly visszatelepítés terasz szeptember Centauri madárvédelem fajvédelem

A fogoly és az időjárás | Hogyan viselték a lehűlést a foglyok?


Talán sokakat érdekel, hisz egyrészt mindig akad, aki örül a foglyok visszatelepítéséről szóló bármiféle hírnek, másrészt többször is megemlítettem, hogy a fogoly érzékeny az időjárásra. Kifejezetten érzékeny a nedves, esős időre, de a hideget sem viselheti. A magyarországi fogolyállomány összeroppanásában nem kis szerep jutott évtizedekkel korábban néhány rendkívül kemény, hideg télnek is. De természetesen ezek a telek csak azért lehettek végzetesek, mert aztán az emberi tevékenység miatt nem tudott az állomány regenerálódni.

A váratlan lehűlést követő fecskepusztulással is az a baj, hogy bár régebben is okoztak pusztulásokat időjárási anomáliák, egyrészt azok nem voltak annyira gyakoriak, mint mostanában, másrészt a szünetekben kedvezők voltak a feltételek, de legalábbis adottak ahhoz, hogy a fecskék szép lassan újra felvegyék az ideális állományméretet. Újabban az a probléma, hogy a „szünetekben” is kedvezőtlenek a feltételek, így a nagy krachokat követő regenerálódás jóval lassabb, ha egyáltalán lehetséges.


Visszatérve a foglyokhoz

megállapíthatjuk, hogy míg számunkra szinte elviselhetetlen volt 2024 nyara, minden idők legforróbb júliusa és augusztusa, s míg a hőhullámok oly hosszúra nyúltak, hogy alig akadt pár kellemes hét, addig a foglyaink ennek kifejezetten örültek. Legalábbis – viszonyítási alap híján – jól érezték magukat, és még a legforróbb napokon is vettek napfürdőket! Mindezek után jogos a kérdés:

Hogyan viselték, amikor a Borisz ciklon nyomában – életükben először – rendkívüli lehűlés lohasztotta a kedélyeket, két nap alatt 38 fokról 10 fokra zuhantunk, vagyis nem keveset, 28 fokot bukfenceztünk lejjebb, a legvadabb szubtrópusi nyárból órák alatt zúgtunk át a késő novemberbe, s ez önmagában is próbára tett embert és állatot egyaránt. Ráadásul tartós eső, időnként özönvíz kísérte a lehűlést. Ennek lett aztán következménye minden idők egyik legnagyobb áradása a Dunán, és a füsti fecskék történetének egyik legdrámaibb pusztulási hulláma, főként a Balatonnál.

Mivel a fecskepusztulás miatt a Balatont jártam,

és egyébként is temérdek munkám volt, kevésbé tudtam odafigyelni a foglyokra, de azért félszemmel természetesen rajtuk voltam. A ciklon érkezésekor még mindig négy fogoly téblábolt rendszeresen az Angolkertben, főként a kisház, a fogolyház körül, a nagy eső első napján is itt voltak még. Többek között azért sem figyeltem őket folyamatosan, mert láttam, hogy feltalálják magukat. Megtalálták a kisház szomszédságában a kerti asztalt, és az alá behúzódva vészelték át a legvadabb záporokat. Ebből az is következik, hogy a visszatelepítési program folytatásaként érdemes lesz féltetős beállókat, menedékeket építeni a számukra, mert azokat – ha jól szoktatjuk be, illetve jól szoktatjuk ki a foglyainkat – használni fogják.

Sokadjára láttuk, hogy a fogoly alapvetően élelmes, életrevaló, okos állat.

Könnyen lehet, hogy az Angolkerttől távolabb még jobb fedezékeket találtak. Behúzódhattak esetleg az üreges bagolyboglyákba is, amelyek nemcsak szárazak, hanem szélvédettek és melegek ilyenkor is. Szinte teljesen zártak, ami a foglyot aligha zavarja, hisz egyébként is, még a legnyíltabb területen is sokszor keresik a fedezéket, akár a fürj vagy a haris.

Két nap után mégis visszatértek,

pontosabban visszatért egy fogoly. Feltehetően a hol 4, hol 5 madárból álló kis csapat egyik tagja. Különösnek tűnhet, hogy miért jön vissza csak egyetlen egy madár. Arra is gondolhatnánk, hogy a többiek odavesztek, elkapták őket vagy ilyesmi, de ebben az esetben aligha erről van szó. Az apokaliptikus időben az ragadozók sem mozogtak, ők is inkább elültek a vackokon és fedezékekben. És egyébként is, előtte heteken át figyeltem, hogy a kis csapat egyik madara „különc”. Gyakori eset volt, hogy a többiek a fenyők alatti vadszőlő levelei között keresgéltek. Vagy a levelek alá bújva pihentek, esetleg portyáztak az Angolkert déli részein, míg az egyikük változatlanul a kisháznál tipródott. Sokszor kifejezetten a kisház ajtajában, ahol odabent voltak még további foglyok.

Talán nem túl meredek a feltételezés, hogy ez az egy fogoly jobban kötődött egy a kisházban még a szabadon engedésre váró fogolyhoz, mint a már szabad csapathoz. Ezért nem tartott a többiekkel oly gyakran, és talán ezért tért vissza a kisházhoz egyedül a ciklon idején.


Fogoly (Perdix perdix) a kisház oldalában | Fotó: Centauri

Semmit sem vesztett az elevenségéből, nem volt csapzott vagy megviselt, szóval azt mondhatjuk: a foglyok jól viselték az első komoly lehűlést.

Miután magányos foglyunk a ciklon elvonulása után is a kisház ajtaját látogatta nap mint nap, amikor kijött az igazán jó idő, úgy határoztam, hogy az utolsó foglyokat is kiengedem. Egyrészt már csak ketten voltak odabent (a szabadon bocsátás ütemezéséről külön írásban számolok be), másrészt megesett a szívem ennek az egy szem foglyocskának az állhatatosságán.


Amikor a két foglyot kiengedtem,

ez az „árva” fogoly rögtön odaszaladt hozzájuk, és szinte odabújt a másik kettőhöz, holott ez a fogolycsapatban természetes körülmények között nem szokás. Laza kötelékben szoktak volt jönni-menni, szedegetni, legfeljebb porfürdőzésnél és napfürdőzésnél fekszenek szorosan egymás mellé. Számítottam rá, hogy ezek után véget ér majd az a boldog másfél hónapos időszak, amikor közvetlenül a háznál lehetett napi szinte megfigyelni a kibocsátott foglyok életét és viselkedését. Feltételeztem, hogy a szabadon engedett foglyok szokatlanul erős területhűsége a kisházban még mindig a kibocsátásra váró foglyoknak köszönhető.

Úgy is lett. A kibocsátás másnapján még láttam a három foglyot, de már messzebb a kisháztól, viszont még az Angolkertben. A harmadik napon már csak a hangokat hallottam az Angolkerten kívülről. Aztán elárvult a kisház és az Angolkert. Megkezdte egészen önálló életét a vadonban az utolsó három foglyunk is.       


fogoly visszatelepítés terasz szeptember Centauri madárvédelem fajvédelem
A ciklon idején előfodsult az is, hogy felbukkant a magányos különc foglyocska a teraszon is. Ez egyáltalán nem volt jellemező a többiekre. A fotó az előszoba ablakán át készült | Fotó: Centauri

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több fogoly

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Megérkeztek a fogoly ragadozói is! | videók!

A legnagyobb veszély, a legfontosabb rizikófaktor számukra és a visszatelepítési kísérletünk számára is a ragadozók predációja, ami a fogolynál rendkívül jelentős lehet….Tovább

13 hozzászólás

  1. Köszönöm, hogy megírtad, Cen’, a fecskèk mellett nekik ugyanúgy szorítottam.

    1. Author

      Sejtettem 🙂 Mintha valahol céloztál is volna rá… Még mindig tudom, hogy a foglyok drukkere vagy 🙂

      1. Pedig még nem is tudtam erről a szívmelengető epizódról, ami már a borzalmas időjáràs után esett meg.
        Bárhogy is, de nagyon szeretném, ha sokáig boldogok lennének.❤️
        . Ez egy csodálatos etológiai adalék lehet a foglyok viselkedésében.

        1. Author

          A folytatást úgy is tervezem majd, hogy bizonyos vizsgálatokat elvégezhessünk. Azt hihetnénk, hogy a fogolyról már mindent tud a tudomány, de nem. A megmentése érdekében is fontos a lehető legtöbb kérdést megválaszolni, és a totális mélységi megismerés irányába haladni rendületlenül 🙂

          1. Drukkolok Cen’, számomra most ez a legizgalmasabb kutatásotok, egy veszélyeztetett faj, akiket azért tenyésztenek, hogy lelőhessèk őket, micsoda borzalmas paradoxon!
            Akik ilyen hűséggel ragaszkodnak egymáshoz.❤️

  2. Ó, ez roppant érdekes!
    Pont az utolsó két fogoly közül az egyik lehetett a párja vagy a barátja ennek az álhatatos foglyocskának?
    Madárromantika… ❤🙂

    1. Author

      Igen, a “barát” a jó szó – bár ki tudja? tudtommal senki sem vizsgálta még, hogy a fogoly mikortól alakít ki olyan erős szociális, társas kapcsolatokat, amelyek egyébként a felnőtt foglyok életét olyannyira jellemzik.

      1. Pedig érdekes lenne tudni!
        Mennyi idősek ők most? 3-4 hónaposak? Jól emlékszem? Emberi mércével mérve ők még gyereknek számítanak? Vagy már kiskamaszok?
        (Azt hiszem, írtad már valahol, de elfelejtettem, hogy mennyi ideig él egy fogoly.)

        1. Author

          5 hónaposak, kamaszok, de az ivarzást-párválasztást leszámítva már 100%-osan a felnőtt foglyok életét élik.

          1. Köszi!
            Végül is az embernél már a kisgyerekek között is alakulhatnak ki szoros barátságok. Miért ne lehetne ilyen a foglyoknál is? 🙂

    2. Igazi, szívmelengető történet❤️

      1. Author

        Mara is rajong a foglyokért, egészen a megszállottjuk lett. Remélem, lesz valamikor ideje, hogy írjon erről.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük