Szerbia letette a voksát a lítiumbányászat mellett

A lítiumbányászat folytatására vonatkozó rendeletet fogadott el a szerb kormány


A szerb kormány olyan határozatot fogadott el,

melynek értelmében újra lehet indítani a brit-ausztrál Rio Tinto bányászati vállalat két évvel ezelőtt leállított lítiumbányászati projektjét a nyugat-balkáni országban – közölte a Szabad Európa Rádió balkáni irodája.

A szerb alkotmánybíróság 2024 júliusában nyilvánította alkotmányellenesnek a belgrádi kormány két évvel ezelőtti döntését a projekt leállításáról, miután megállapították, hogy az nem összeegyeztethető sem a törvényekkel, sem az alkotmánnyal.

A szerb kormány a környezetvédők tiltakozása miatt 2022 januárjában visszavonta a Rio Tinto engedélyeit, amelyek lehetővé tették volna, hogy az óriásvállalat lítiumbányát nyisson Szerbiában. A projekt értékét akkor 2,4 milliárd dollárra (871,5 milliárd forint) becsülték. A belgrádi vezetés a döntést a környezetre gyakorolt negatív hatással, valamint az állampolgárok tiltakozásával indokolta.

A Jadar nevet viselő bányászati projekt teljes kapacitásában Európa lítiumszükségletének a 90 százalékát fedezné. A lítiumot főként az elektromos autók és a mobileszközök akkumulátoraiban használják.
Aleksandar Vucic szerb elnök néhány napja bejelentette, hogy a bánya 2028-ban megkezdheti működését.


Ugyanakkor stratégiai nyersanyagokról szóló egyetértési megállapodást kötött Szerbia és az Európai Unió

Maros Sefcovic, az Európai Bizottság alelnöke, aki az EU képviseletében aláírta a megállapodást, kiemelte: Szerbia lehet az első európai ország, amely a teljes ellátási láncot le tudja fedni, vagyis a lítiumbányászattól a termelésig tudja biztosítani az elektromos járművek előállítását. Közölte: ez kiváló projekt lehet Szerbia számára. Mint mondta: a megállapodás újabb lehetőségeket teremt Szerbia számára, és ezt követően még több külföldi befektetésre lehet számítani.

A megállapodás növeli Európa energiafüggetlenségét, és óriási lehetőségeket jelent az elektromos autók gyártása, de a környezetvédelmi célok elérése szempontjából is – hangoztatta az aláírás után Olaf Scholz német kancellár, aki az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke mellett szintén részt vett a stratégiai nyersanyagokról szóló belgrádi csúcstalálkozón. Mint mondta, a megállapodás lehetőséget biztosít arra, hogy az EU hozzáférjen a Szerbiában bányászott nyersanyagokhoz, köztük a lítiumhoz. Olaf Scholz szerint a lítiumbányászat számos lehetőséget jelent Szerbia számára, lehetővé teszi a mobilitást, és számos munkahelyet is biztosít.

“Szükségünk van a lítiumra.

Az elemek kulcsfontosságúak, amikor az elektromos mobilitásról van szó. Ebben pedig a lítium fontos szerepet játszik, ahogyan eddig a kőolaj játszott fontos szerepet. Ezt a nyersanyagot azonban nem égetjük el, hanem a hosszú távú jövő kiépítésére használjuk” – mondta a kancellár.


Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök rámutatott, hogy Belgrád nem hagyhat ki egy ilyen lehetőséget, mert már számos lehetőséget kihagyott korábban. Kiemelte, hogy mindeközben a legmagasabb szintű környezetvédelmi elvárásoknak is eleget kell tenni, és Szerbia megbízható partnere kell, hogy maradjon Németországnak és az Európai Uniónak. Véleménye szerint ez a projekt “kvantumugrást” jelenthet a jövőbe Szerbiába számára, noha eleinte biztosan sokan fogják ellenezni, ám szerinte amikor az emberek észreveszik, milyen partnerekkel dolgoznak, egyre inkább elfogadják majd.

Belgrád, 2024. július 16., kedd (MTI)

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több környezet és energia

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

4 hozzászólás

  1. Már megint a pénz beszélt! 🙁

    Ez a gyár is külföldi tulajdonban van.
    Az al-dunai utunkon visszafelé Szerbián keresztül jöttünk. Láttunk kínai tulajdonú gyárat is. 🙁

    1. A bányászati projekt van külföldi tulajdonban, természetesen! Csak már előbbre jártak a gondolataim. 🙂

  2. A “környezetvédelem” miatt erőltetett elektromos autók gyártása, használata a világon, hű de nagy buli, de sehol ne gyártsanak akkukat hozzá a fejlett országokban. Ne bányásszanak hozzá lítiumot sem. Majd Kína megoldja valahol a világ más részein, ott ugye nem károsítja a környeztet, az emeberek egészségét. A bioetanol előállítása, sőt használata is több kárt okoz, mint a hagyományos üzemanyag.
    Borzasztó álságos világban élünk!!

  3. A litiumròl eddig nekem a màniás depressziò, vagy cirkulàris elmebaj jutott eszembe😍valòban hatékony a litium klorid vqgy citràt szedése, sőt még a pajzsmirigy tùlműködésre is bizonyos esetekben. Persze ma màr mindenféle varàzslatos szert adnak, kit melyik gyògyszergyàr kebelezte be, de a litium sò is uo.hatékony🥰. Azt is tudtam, hogy valahogy az akksik kapcsolòdnak ehgez az elemhez. Jòl utàna bogaràsztam, képbe jött még az atombomba is. A Wikin a litiumbànyàszat helyszìnei közt nincs ott Szerbia.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük