Még óvatosabbnak kell lenni az őssejtterápia során

őssejtterápia

Még óvatosabbnak kell lenni az őssejtterápia során


A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (angol rövidítéssel HCEMM) kutatóinak új tanulmánya szerint az őssejtek terápiás használata folyamán még körültekintőbben kell eljárni. Éppen olyan szigorúan kell majd mérlegelni a hasznot a kockázattal szemben, mint sok más orvosi beavatkozás esetén.

Őssejtek a regeneratív gyógyászatban

A modern orvostudomány egyik leginkább fejlődő ága a regeneratív gyógyászat. Ez olyan úttörő eljárásokat takar, amelyek segítségével a sérült vagy nem működő szöveteket és szerveket gyógyítani és pótolni lehet.

Különösen nagy reményt jelentenek az olyan őssejtek, amelyek a szervezet legtöbb sejtjével szemben nem “köteleződtek el” speciális szerepek mellett. Az osztódási képességüket viszont ugyanúgy megőrzik, így pótolhatják a specializált sejteket.

Mezenchimális őssejtek

Az őssejteknek számos típusa ismert. Az egyiket a felnőtt szervezetből nyert mezenchimális őssejtek képviselik, amelyeket főleg porcok, csontok pótlására használnak. Elősegíthetik ugyanakkor a gyógyulást esztétikai beavatkozások esetén is, és helyreállíthatják a szívizom- vagy a tüdőszövet hegesedését, de akár a gerincvelő sérülését. Ezek a sejtek laboratóriumi körülmények között fenntarthatók és szaporíthatók.

Az őssejtek károdoshatnak

A HCEMM kutatói, Pankotai Tibor és Veréb Zoltán, olyan mezenchimális őssejteket vizsgáltak, amelyek több különféle kötőszövet létrehozásáért felelnek. Munkájuk során kiderült, hogy a vizsgált őssejtek örökítőanyaga a terápiás felhasználás folyamán gyakran károsodik. Ebben szerepe van az életkornak, a gyulladt, beteg környezetnek, ahová a sejteket helyezik, és az “átprogramozásnak” is, ami ahhoz szükséges, hogy az őssejt a kívánt sejttípusokat hozza létre.

A kár jelenlétét a kutatók számára a sejtek DNS-javító rendszerének működésbe lépése árulta el. A sejtek ugyanis igyekeznek megjavítani magukat, de ez a folyamat nem tökéletes. A halmozódó hibák pedig egy idő után akadályozzák az őssejteket abban, hogy megfelelően ellássák a feladatukat.

Fennáll a daganat kockázata is

Súlyos esetben akár az is előfordulhat, hogy egy őssejt olyan, “gyári hibás” utánpótlással javítja ki a környezetében található sérült szöveteket, amelyek már magukban hordozzák a későbbi daganatos betegség magvait.

Mindez nem jelenti az őssejtterápiával kapcsolatos remények végét, és azt sem, hogy a már használt eljárások ne maradnának értékesek és hasznosak. Viszont a kutatás rávilágít arra, hogy nem lehet majd megkerülni a kockázatok és a várható haszon szigorú elemzését, illetve a terápiás eljárások fejlesztését az adott betegség modellezésével.

Mint a kutatók közleményükben írták, a legtöbb információnk az őssejtekről mindig ideális körülményekből származik, azonban a beteg, gyulladt szövetek máshogy viselkednek, így károsíthatják a sejtek DNS-ét.

Forrás: MTI, kép: Pixabay

3 hozzászólás

  1. Magyarországon protokollárisan a nyirokrendszeri betegségek(limfómák) gyógyításában használják. általában autológ, ritkán heterológ pl. testvértől (saját vérből/csontvelőből) nyert őssejtek visszaadásával. Vannak olyan próbálkozások is, hogy pl. a zsírsejtek leszívásával ( a zsírszöveteben vannak őssejtek ) azok megkezelésével(speciális oldatokkal stb) izületi betegségeket próbálnak gyógyítani pl. protézis helyett. Ha beírjátok a google-be, elég sokat lehet erről is olvasni. Egy időben nagy divat volt a kismamákat szülés előtt rábeszélni, hogy a köldökzsinórból nyerhető vért fagyasztassák le a baba számára, ha az életében majd úgy adódna, hogy szüksége lesz őssejtekre- nem tudom hányan választották nem volt olcsó a dolog.

    1. Author

      Köszi a plusz infókat!
      Emlékszem erre a divatra és arra is, hogy jó sokba került. Akkoriban sokat lehetett hallani az őssejtekről, aztán mintha elcsitult volna az ezzel kapcsolatos hírverés.

      1. Voltak olyan hírek, hogy az a cég, aki a fagyasztást és a tárolást bevállalta, egyszer csak elérhetetlenné vált. Nem csak a lefagyasztás került sokba, hanem a tárolásért is havi díjat kértek. Nem tudom rendszer szinten ezt most hogyan oldják meg, biztosan vannak rá jogi szabályozók. Érdekes téma. Van egy ismerősöm akinek az autoimmun bélgyulladását őssejt kezeléssel meggyógyították- no nem itthon, Amerikában.
        Ami az én személyes tapasztalatom – vizsgálunk olyan pácienseket akiknek itthon kijelölt központban mondjuk a leukémiája miatt, vagy a limfómája miatt volt ilyen kezelése, a többségüknél hatékony, még a sok sok kemoterápiás kezeléseket követően is , de olyanba is belefutottam akinek nem volt sikeres, sőt transzformálódott a baja egy másik típusba. Bocs nem szakmázom. Minden más terület kísérleti, vagy irodalmi adat, pl. szívizomba adott őssejtek infarctust követően- írtak olyasmit, hogy a hegszövet helyén működőképes izomszövetet produkáltak a beinjectált őssejtek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük