Személyre szabható a migrén kezelése?

migrén kezelése

Személyre lehet szabni a migrén kezelése?


A gyakran szinte elviselhetetlen szenvedéssel járó migrén sok ember életét keresíti meg. A fejfájástípus kutatási szempontból az egyik legfontosabb neurológia betegségnek számít, a világ lakosságának 10-16 százaléka szenved a kórképtől. Ez hazánkban több mint egymillió embert jelent, elsősorban nőket, világszerte pedig csaknem egymilliárd embert.

A stressz kezelése, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvással csökkenheti a migrének számát, de a genetikai hajlam is közrejátszik annak kialakulásában. Ha több gén együttes hatása érvényesül, akkor nagyobb esély lehet a tünetek jelentkezésére. De a környezet is fontos tényező lehet: előfordul, hogy valaki migrénes rohammal válaszol az időjárás-változásra, de a stresszes életmód és a nem alvás is kiválthat ilyen rohamokat.

Egyes kutatások szerint a migrénnel élők statisztikailag kicsit nagyobb eséllyel kapnak stroke-ot, mint azok, akik nem szenvednek e betegségtől, de bizonyos fokú kapcsolatot találtak a migrén és az epilepszia között is.

Egyéni kezelési lehetőségek

A migrén kezelésének az egyéni anyagcserétől függő, személyre szabott lehetőségeit vizsgálják a Szegedi Tudományegyetem Idegtudományi Kutatócsoportjának munkatársai.

A Vécsei László vezette szegedi kutatócsoport jelenleg a migrén és a kinurenin-rendszer kapcsolatát vizsgálja, amely területtel az eddigi kutatások még kevésbé foglalkoztak. Legfrissebb publikációjukban az ideg- és immunrendszer szerepét tekintették át a kinurenin-anyagcsere változása szemszögéből.

A triptofán egy esszenciális aminosav, amelyet a szervezetünk nem tud előállítani, ezért táplálékkal kell bevinnünk. A kinureninek a triptofán anyagcseréjének fő termékei, hiszen ez az aminosav döntően kinureninné alakul át. A triptofánból a kinurenin-útvonalon keresztül igen változatos biológiai hatású molekulák képződnek, amelyek nagy jelentőséggel bírnak az immunrendszer és az idegrendszer működésében.

Molekulák nyomában

Az egyik ilyen anyagcseretermék a kinurénsav, amely gátolja az idegsejtek aktivitását, míg egy másik molekula, a kinolinsav ezzel szemben aktiválja azt. Ezek a molekulák egyúttal fontos szerepet játszanak az immunrendszer szabályozásában is. A szegedi kutatócsoport korábbi klinikai tanulmányaiban a kinurenin-anyagcsere jelentős változását nemcsak a migrénes, de a cluster – a féloldali kiterjedésű, rohamokban jelentkező – fejfájásban szenvedő pácienseknél is megállapította.

A kinurenin mellett a PACAP-nek (hipofízis adenilát-cikláz aktiváló polipeptidnek) is fontos szerepe van a migrén kialakulásában. A csoport vizsgálatai azt bizonyították, hogy a PACAP vérben mért koncentrációja megemelkedik a migrénes betegeknél.

A professzor szerint emiatt is van szükség személyre szabott orvoslásra, mert a páciensek csaknem 40 százaléka nem reagál megfelelően a közelmúltban kifejlesztett CGRP-blokkoláson alapuló migrén elleni gyógyszerekre. A CGRP egy olyan fehérje, amely kulcsszerepet játszik a migrén és más típusú krónikus fejfájás-típusok kiváltásában és fenntartásában. A csoport egyik kinurénsav-analógja képes csökkenteni a PACAP-szintet kísérletes migrénmodellben.

A beteg egyéni anyagcseréjének és az ehhez kapcsolódó molekuláris biomarkereknek a követése fontos támpont lehet a személyre szabott orvoslásban. Mint Vécsei László hangsúlyozta, nagyon komoly gazdasági következménye is van minden olyan eredménynek, amely csökkenti a migrénes betegek szenvedését.

Forrás: MTI, kép: Pixabay

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


adomany- ősz gesztenye október szeptember természet vadgesztenye

Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több tudomány

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Mérföldkő a robotsebészet terén

Meghaladta az ezret az Országos Onkológiai Intézetben elvégzett robotasszisztált műtétek száma, ami az intézet szerint mérföldkő nemcsak számukra, de a magyar onkológia…Tovább

3 hozzászólás

  1. Íme, a Cen’ által említett kémia! 🙂

    Szerencsére sosem volt migrénes fejfájásom, de az érintettek most biztosan örülnek ennek a hírnek.

    1. Author

      Tényleg, ha az ember közelebbről megnézi, azt látja, hogy mindenben ott a kémia. 🙂 Borzasztó lehet migrénektől szenvedni, hálás vagyok a sorsnak, hogy engem ez elkerült.

  2. A migrén is pszichoszomatikus betegség- sajnos az én családom is érintett. Végre írnak a kutatók is arról, hogy a személyre szabott gyógyítás lesz a megoldás- ez nem csak ebben a dologban igaz, hanem mindenben, az olykor elavult protokollok helyett. A volt anyósom-nyugodjék békében – egy életen át szedte a sandomigran nevű gyógyszert(már nincs úgy tudom), sokszor volt migrénes rohama. S láss csodát amikor az apósom meghalt, a mama feltámadt és az elkövetkező 20 éveben, amit egyedül élt, sosem fájt többet a feje, új alapokra helyezte az életét. Nos a személyre szabott gyógyítás egyik alapköve, hogy meg kell ismerni azt az embert aki hoz egy tünetet. A migrénes roham szörnyű, egészen közelről láttam közvetlen családtagomnál, munka képtelen is az aki szenved tőle- van egy új gyógyszer a Triptagram(aminosav van benne) ami a bomlásakor megemeli a szerotonin(tudjátok a “boldogság hormon”) szintet. Szóval az agyi receptorok is az érzelmek szabályozása alatt vannak. megint csak utalnék Máté Gábor könyvére is, annyira alap amiket ír a “Test lázadása”c. könyvében. A családtagom elment terápiába, azt követően legalább egy évig nem volt migrénes rohama. Amikor újra előjött éppen kapcsolati problémái voltak. Szóval bárcsak lenne egy csodabogyó ami a belső utakat helyre teszi- kémiai balance – igen.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük