Sikeresebb lehet a mesterséges megtermékenyítés!

Sikeresebb lehet a mesterséges megtermékenyítés!

Olyan inkubátor fejlesztésén dolgoznak a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Humánreprodukciós Nemzeti Laboratóriumban, amely az embrió által kibocsátott fotonok alapján képes kiválasztani a legéletképesebbet, ezzel is növelve a beültetés sikerét – közölte a PTE hétfőn az MTI-vel.

Az egyetem YouTube-csatornáján közzétett videóban Bódis József, a laboratórium kutatócsoportjának vezetője elmondta, az inkubátor eljutott abba a stádiumba, hogy bizonyos funkciói már működnek. Azon túl, hogy az embrió életfeltételeit biztosítja, különböző kontrollmechanizmusok vannak benne.

Az inkubátorban három fajta detekciós képesség fog megjelenni. Az egyik a ma széles körben használt, úgynevezett time-lapse inkubátorok tulajdonsága, annyi változtatással, hogy kisebb fényterhelés éri az embriót. A második egy fotonkibocsátást detektáló érzékelő, amely világszerte újdonság. A kutatók azon dolgoznak, hogy e kettőn túl legyen egy infravörös detektor is a berendezésben. A fejlesztés alatt álló inkubátorral az embrió élete első öt napjának sokkal érzékenyebb és több információt jelentő kontrollja valósulhat meg.

Kovács Kálmán, a PTE Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója elmondta, hogy a mesterséges megtermékenyítés esetében az embrió számára a környezeti hatások között sok ártalmas van. “Az a vágyunk, hogy ezeket a hatásokat minél jobban csökkenteni tudjuk, így a teherbe esési ráta emelkedni fog. Egy lombikprogramban akkor sem tudunk 35-40 százaléknál magasabb teherbe esési arányt elérni, ha a centrum jól működik; szeretnénk emelni ezt a szintet”.

Az inkubátort már egy norvég delegációnak is bemutatták Pécsen. Megszólaltatták Jens Halvar Gronient, a norvég Inven2 Technológiai Transzfer Központ innovációs elnökhelyettesét, aki elmondta, olyan kutatás-fejlesztési lehetőségeket keresnek, amelyben Norvégia és Magyarország együttműködnek.


Forrás: MTI | Borítókép: Pixabay

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több tudomány

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Kémiai molekulákból teremtenének életet

Szathmáry Eörs evolúcióbiológus, az MTA rendes tagja három külföldi kutatótársával arra vállalkozott, hogy kémiai molekulákból laboratóriumi körülmények között teremt életet…Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük