Megdöbbentő, hogy mi zajlik a Mount Everesten!

mount everest george mallory

Megdöbbentő, hogy mi zajlik a Mount Everesten!


Suhajda Szilárd mászása, eltűnése és halála kapcsán ismét fókuszba került a világ teteje, a Mount Everest. Nekem nemcsak azért kitüntetett pont a Földön, mert a világ legmagasabb hegyeként folyton folyvást előkerül, hanem két másik okból is. Egyrészt volt szerencsém látni kétszer is, egyszer repülőről, másodjára Darjeelingből, ám ennél sokkal fontosabb, hogy meghatározó gyermekkori olvasmányom volt Reinhold Messner Mount Everestről írt könyve. Egyébként is sok felfedezős, északi, havas-jeges sztorit fogyasztottam egész életemben, részint ennek köszönhetően született meg a Jack London fiatalságára épülő Jákob botja című regény is.

A hegymászás valódi történeteire épít az egyik kedvenc filmem, a Kegyetlen hegycsúcs is (Werner Herzog filmje, ITT írtam róla). Összességében valamelyest olvasottabb vagyok hegyek dolgában az átlagnál, és mint gyakorlott és vad kutató-túrázó, sokat bivakoló, hóban alvó ember, viszonylag reális, testközeli képem van a hegymászásról. A Mount Everestet is viszonylag jól ismerem olvasmányokból, de tegnap olyasmit találtam, ami nekem is telis-tele volt újdonságokkal.

Három rövid videóról van szó egy magyar Youtuber csatornáján.

Marcello jóval korábban került képbe nálam, nyilván azért, mert sok túrázással, természettel kapcsolatos videót fogyasztok, így viszonylag korán találtam rá, amikor még kevés követővel rendelkezett (most már több mint 32.000 követője van). Főként a Bear Grylls-filmeket kritizáló videóira kaptam fel a fejem, engem ugyanis az első pillanattól irritált Bear Grylls kamugyára. Erről később talán írok is, most ez kevésbé fontos, mindenesetre örültem, hogy végre kioszt valaki a hiperaktív hülyegyereknek pár sallert.

Most azonban egy alig három hónapja készült sorozata jött velem szembe, amit nyilván Suhajda Szilárd esete miatt kaptak fel a Youtube-on.

Az is csoda, hogy eddig nem találkoztam ezekkel a videókkal. Marcello a maga visszafogott, ugyanakkor rendkívül alapos módján egyrészt teljes összefoglalást ad röviden és lényegre törően a Mount Everest történetéről, másrészt megmutatja a Mount Everest sötét oldalát is.

Amikor a címet látjuk, talán még gondolhatnánk is: kissé hatásvadász cím – de nem! Amit a videóban látunk, valóban a sötét oldal, és valóban olyan, amit egy viszonylag olvasott, a hegymászásról és a Mount Everestről az átlagnál jóval többet ismerő polgár sem tud.


mount everest george mallory
George Mallory és társa (Irvine) az elsők voltak 1924-ben, akik nekivágtak a Mount Everest meghódításának, egyúttal az elsők lettek, akik nyomtalanul eltűntek a hegyen. Malloryt 75 évvel később a két hegymászó keresésére szervezett expedíció találta meg, ha szabad így fogalmazni, szinte kifogástalan állapotban. A Mount Everest hallottainak megáll az idő. Abban a magasságban, az örök fagy birodalmában akár évtizedekkel később is változatlan állapotban vannak odafenn. | Forrás

Nem akarok szpojlerezni, de a laikusok számára például egyáltalán nem magától értetődő, hogy az Everestről nem szokás lehozni a halottakat, így azok szép lassan gyülekeznek a hegyen.

A Mount Everest ostromlása egy kisebb zombiapokalipszis kialakulásával jár együtt.

Akadnak megfagyott, és ami még inkább megdöbbentő azonosítatlan hegymászók a csúcs közelében, akiket hosszú évekig látnak, sőt, szinte kerülgetnek az újonnan érkező mászók! Olyanok is, akik egyfajta útjelzőként funkcionálnak! Halottakról beszélünk, és élőkről, akik ezrével másznak felfelé évekkel és évtizedekkel korábban meghalt hegymászók tetemei között. Ez a kép valóban nincs meg. Erről valóban nem hallani.

Az egyik legmegdöbbentőbb helyszín, amit a hegymászók társadalma hozott létre, a Szivárvány-völgy. Az a katlan, ahová a legtöbb halott hegymászót lelökik, és amely a sok színes, rikító anoráktól úgy tarkállik, akár a szivárvány.

Többet nem is mondok, nézzétek meg az alábbi három videót – és szerintem Marcello érdemes arra is, hogy feliratkozzatok a csatornájára!     


    A sorozat második része 18 plusszos, ezért nem beágyazható, de ITT MEGTALÁLJÁTOK.

    Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


    Kérj tőlünk hírlevelet!

      Név*

      Email cím*


      Támogasd a Cenwebet extrákért, és hogy sokáig tartson ez a közös kaland!

      Abban hiszek – és azt szeretném –, ha ezen a kérésen hamar túljutnál, és az oldal maga győzne meg arról, hogy érdemes ez a projekt a támogatásodra. Fontos a marketing, nem kétlem, de szeretném azt hinni, hogy az utóbbi 15 év a legjobb érv.

      még több film

      Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

      Oscar-díj 2024 | Íme, a nyertesek!

      Az Oppenheimer kapta a legjobb film díját a helyi idő szerint vasárnap este Los Angelesben megrendezett 96. Oscar-gálán, amelyen Mihalek Zsuzsa…Tovább

      még több utazás

      Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

      5 hozzászólás

      1. Nem találok szavakat, nagyon megrendítő.

        1. Author

          De ez nem abszurd? Ha én hegymászó volnék, olyan hegyekre mennék, ahol nem járt még senki, nem pedig oda, ahol szinte sorban állnak a “halálért”.

          1. Más logikával megy, tudod, valaki mondta is a kérdésre, hogy mért megy ilyen veszélyes, embertpróbáló hegyre: mert ott van!

      2. Nagyszerű cikk- olvastam, néztem, vittem és fel is iratkoztam a Marcello csatornájára.

      3. Tényleg döbbenet. 🙁 Én évek óta kerülök minden negatív hírt, ha tehetem, nem olvasok, nézek meg részleteket, a hír persze mindenhol az ember elé ugrik. Most kivételt tettem.

      Vélemény, hozzászólás?

      Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük