Hatalmas támogatást nyertek a világszínvonalú magyar kutatások

Az Európai Kutatási Tanács Horizon Europe keretprogram részét képező támogatását azok a szakemberek nyerhetik el, akik már saját kutatócsoporttal és kiemelkedő sikerekkel rendelkeznek, melyek folytatása újabb világszínvonalú eredményeket ígér.

Idén két magyar tudóst is díjaztak, az egyikük Makk Péter, a BME Fizika Tanszékének kvantumszámítógépekkel foglalkozó docense, aki öt évre csaknem kétmillió eurós (mintegy 778 millió forint) támogatást nyert. A másik kutató Nagy László, az SZBK Biokémiai Intézet Szintetikus és Rendszerbiológiai Egységének csoportvezetője, akinek szakterülete a gombák genetikája.

A graféntől a kvantumszámítógépig

Mint Makk Péter elmondta, az ultragyors kvantumszámítógépek megvalósításában jelenleg az információs alapegységek, úgynevezett qubitek információvesztése a legnagyobb kihívás. Ezen probléma megoldásához

olyan anyagokra van szükség, amelyekben az elektronok erősen kölcsönhatnak egymással, és a bennük létrehozott qubiteknek egy belső, úgynevezett topologikus védelmük van.

A grafénben a szénatomok egyetlen rétegben, hatszögletű rács-nanoszerkezetben találhatók meg

“A kétdimenziós, egyetlen atomsorból álló anyagok nagy szerephez juthatnak a kvantum-számítástudományban. Ha a grafén vagy más kétdimenziós anyagok egyes rétegeit egymásra helyezzük egy meghatározott, ‘mágikus’ forgatási szöggel, a létrejövő anyag tulajdonságai alapvetően megváltoznak”.

Az anyag viselkedését az elektronok közötti erős kölcsönhatás fogja meghatározni,

és olyan új izgalmas tulajdonságok jelenthetnek meg, mint például az egzotikus szupravezetés” – fejtette ki a kutató, hozzátéve, hogy a most induló projektben olyan technikákat fognak kidolgozni és alkalmazni, amelyek gyökeresen újak ezen a területen.

A támogatásnak köszönhetően bővülhet a kutatócsoport, és beszerezhetik a legkorszerűbb laboratóriumi eszközöket.

A gombák evolúciója

Szintén támogatást nyert Nagy László, az SZBK Biokémiai Intézet Szintetikus és Rendszerbiológiai Egységének csoportvezetője, aki immáron második ERC grantjét kezdheti meg az intézet falai között. A most elnyert pályázat

témája a gombák soksejtűségének és morfogenezisének genetikai szabályozása, ami a biológia néhány nagy megoldatlan problémájához kapcsolódik.

A kutatócsoport több áttörést ért el a gombák evolúciójának megértésében, valamint olyan kompetenciákat és adatbázisokat épített ki, amelyek által első ízben válik lehetővé a gombák evolúciójával kapcsolatos néhány nagy nyitott kérdés megválaszolása.

A csoport új kutatási projektje arra keresi a választ, hogy

milyen genetikai változásoknak köszönhetően jelent meg, majd az élesztőszerű és a gyakran kórokozó dimorf gombákban miként veszett el vagy redukálódott a soksejtűség.

Azt is vizsgálják, milyen törvényszerűségek állnak a gombák komplex struktúráinak differenciációja mögött.

Az ERC támogatásnak köszönhetően a kutatócsoport még jobban elmélyülhet a funkcionális genomikai, genetikai és mikroszkópiás eljárásokban is. Az alapkutatáson túl a tervezett kísérletek

fontos eredményeket hozhatnak a manapság robbanásszerűen fejlődő gombaalapú bioműanyagok, valamint a gombatermesztés területén.

E területen különösen nagy érdeklődés övezi a csoport munkáját Ázsiában, ahol a gombák étkezési és gyógyászati felhasználása – és ennek következtében kutatása is – rendkívül elterjedt.

Forrás: MTI, képek: Unsplash, Wikipédia

3 hozzászólás

  1. A kutatás is nehéz helyzetben van manapság Magyarországon.
    Szorítok nekik!

  2. Bravo, köszönjük, hogy itthon vannak!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük