Hogyan kezelhetik az erdőgazdálkodók a klímaváltozás hatásait?

erdőgazdálkodók klímaváltozás

Hogyan kezelhetik az erdőgazdálkodók a klímaváltozás hatásait?


Szeptembertől erdészeti bemutató program indul erdőgazdálkodóknak és erdőket kezelő szakembereknek, ahol olyan témákat sajátíthatnak el, mint például a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézete által fejlesztett SiteViewer program használata.

Klímamodellek és fafajok

Az alkalmazás a különböző klímamodellek adatait összevetve készít prognózist a fával borított területek jövőjéről, és javaslatot fogalmaz meg arról, hogy milyen fafajokat érdemes telepíteni a következő évtizedekben. A használata a jövőbeli erdőtelepítések egyik feltétele lesz.

A programokon emellett az örökerdő-gazdálkodás módszertanával, a környezetkímélő modern erdészeti gépek használatával és a digitális adatrögzítés és -feldolgozás témáival is foglalkoznak, de a legújabb térinformatikai megoldásokat is megismerhetik a résztvevők.

Az események országszerte összesen hét helyszínen, Sopronban, Somogyzsitfán, Piliscsabán, Mátrafüreden, Szegeden és Ásotthalmon indulnak el 350 alkalommal, összesen 25 témakörben.

Eszközbeszerzési támogatás

A programhoz kapcsolódóan az erdészeti szakiskolák 750 millió forintos támogatást kapnak modern erdészeti eszközök beszerzésére, így mód nyílik modern drónok, szoftverek és erdészeti gépek vásárlására, amelyek nélkülözhetetlenek a korszerzű erdőgazdálkodáshoz.

Forrás: MTI, kép: Unsplash

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több erdő

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Gemencen megkezdődőtt a szarvasbőgés

Gemencen megkezdődött a szarvasbőgés és szerdától szeptember 27-ig részleges erdőlátogatási tilalmat rendeltek el a Gemenc Zrt. a vagyonkezelésében levő erdőterületeken…Tovább

4 hozzászólás

  1. A zöldség- és gyümölcstermesztőknek is jól jönne egy hasonló tájékoztatás. Épp a napokban olvastam egy posztot arról, hogy hogyan küzdenek, próbálnak alkalmazkodni, módosítani – máskor vagy mást vetni, ültetni – a tapasztalataik alapján.

    Azt is most olvastam, hogy a költöző madarak rossz irányba szállítják a növények magvait. Dél felé, holott most pont az ellenkező irány lenne kívánatos a klímaváltozás miatt.

    1. Author

      Igen, az biztos, hogy jól jönne! Én is láttam valamit ebben a témában, hogy kétségbe vannak esve a gazdálkodók, nem csodálom. Ami most van, az nagyon apokaliptikus. Azért jó, hogy legalább az utolsó utáni pillanatban van, aki észbe kap.

  2. Nagyszerű- mindig is szerettem volna, ha az egyik gyerekem az erdészetet válassza egyetemből is meg létformában is. A nagyapám és az apám is nagy erdőbarangoló volt. Sőt amikor kislány voltam, a mi falunkban volt (TSZ, Állami gazdaság és erdőgazdaság is volt- ki gondolná, hogy a világ végén ilyen is volt) erdőgazdálkodás, rettentően tetszett az ott dolgozók szép zöld ruhája, a hetyke kis helyre kalapjuk aminek a karima körpántjába olykor bele volt tűzve egy szép madártoll is:-)). Jártunk a csemete kertjeikbe nyaranként gyomlálni. Valóban a gazdálkodás más területein is jól jönnének hasonló alkalmazások- lám milyen jó, hogy a digitális dolgok ebben az esetben is támogatóan vannak jelen.

    1. Author

      Milyen klasszikus ez az erdész egyenruha kalappal. Én élőben sosem láttam ilyet. A mesterséges intelligencia talán fog tudni segíteni a növények terén is..

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük