Különleges hely a Bakony-Balaton-felvidék vulkáni mezeje
A Nemzetközi Földtudományi Unió (IUGS) a világ legjelentősebb 200 földtani örökségi helyszíne közé választotta a Bakony-Balaton-felvidék vulkáni mezejét – közölte Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság az MTI-vel.
A szervezet korábban már közzétett egy listát a világ első száz földtani örökségi helyszíneiről, amelyet idén augusztusban a Dél-Koreában rendezett Nemzetközi Földtani Kongresszusán további száz helyszínnel bővített. Ezen, a második százas listán szerepel a Veszprém vármegyei helyszín, egyedüli magyarországiként.
A vulkanikus térség különlegességét több tényező alkotja.
A több mint ezer fokos kőzetolvadék a földkéreg repedésein keresztül a karbonátos kőzetekben és az üledékekben vízzel érintkezett, így a vulkáni aktivitás heves gőzrobbanásokkal (freatomagmás kitörésekkel) érte el a felszínt. A vulkánok ráadásul csak egyszer törtek ki, ezért monogenetikusnak nevezik őket.
A Tapolcai-medence vulkánjai a 4,5-3 millió évvel ezelőttig tartó pliocén-pleisztocén korban működtek, majd az erózió jellegzetes vulkáni dombokat alkotott belőlük, a tanúhegyeket. Ezekben így már nem az egykori vulkáni felszínformákat, hanem azok gyakran gyökerükig lepusztult maradványait láthatjuk.
A Földön gyakoriak az ilyen, úgynevezett fordított domborzati viszonyok, de az egykor lávával feltöltött, szorosan egymás mellett elhelyezkedő freatomagmás vulkánokból álló hasonló felszínformák ritkák. Az IUGS ezt a különleges geomorfológiai értéket ismerte el.
Forrás: MTI, kép: Kiránduló/Flickr/Wikimedia, C. C. 2.0
Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!
Kedves olvasó,
ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).
Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!