Hegyi réce, a Balaton récéje | Ismerd meg jobban!

Hegyi réce Aythya marila Magyarország Balaton

Hegyi réce, a Balaton récéje | Ismerd meg jobban!

köszönet az elődöknek

Alfred Brehm (1787–1864)

Alfred Brehm Az állatok világa (1863-69) című munkája nemzedékek tudását és életét határozta meg. Minden idők egyik legnagyobb szabású zoológiai összefoglaló munkája volt. E mű fejezeteivel a méltatlanul “elfeledett” szerzők munkája előtt tisztelgünk.

Időnként a hajdani szöveget kommentárral is ellátjuk, és ajánljuk a fajjal vagy témával kapcsolatos egyéb cikkeinket.

Néha azt hihetnénk, hogy ezekben a forrásokban már alig találni aktualitást, de ha nagyobbra nyitjuk érdeklődésünk látószögét, rögtön érzékeljük: ezek a munkák ma is ontják az érdekes megfigyeléseket, és minden nappal egyre tanulságosabbak azok a kontrasztok is, melyek a hajdani és mai szemléletek között feszülnek.

A hegyi récéről szóló írások különösen kedvesek nekünk, mivel ha van olyan récefaj, ami a Balatont jellemzi, akkor az a hegyi réce. Sokfelé előfordulhat ez a szórványos, érdekes, magasészaki récefaj, de olyan tömegesen, mint a Balatonon, sehol sem látni.


Alfred Brehm: A hegyi réce (Fuligula marila L.)


1863-69 | magyarul 1901-1907

Ez az északon fészkelő

és Németországot rendesen látogató faj alig kisebb a barátrécénél: hossza 52, szélessége 75, szárnyhossza 22, farokhossza 6 cm. Feje, nyaka, tarkója, begye és felsőmelle, valamint farcsíkja és fara fekete, előbbi része élénk fémeszöld csillogással, köpenye és háta szürkésfehér alapon finoman feketével harántul hullámozva; hasfele fehér, oldalain gyengén harántul sávozva; a szárnyfedők barnásfekete alapján barnásfehér fröccsentésekkel, hullámos és zegzugos vonalakkal; az elsőrendű evezők sötétbarnák, hegyük felé sötétebbek, belül világosabbak és itt a negyediktől kezdve tőfelől hátrafelé tágulón fehérek; a tükör tollai kívül fehérek, hátrafelé barnásfeketék, zölden csillogók, a faroktollak barnásfeketék. A szemcsillag élénksárga, a csőr és a láb ólomszürke. Nyári tollazatban a csőrt fehéres gyűrű köríti és minden fekete rész rozsdabarna, sötétebben szalagozva; a fehér részek hamuszürkék vagy szürkések. A tojó tollazata hasonló színezetű.

A hegyi réce

– havasiréce, hegyifú – Magyarországon mérsékelten gyakori átvonuló és téli madár. Rendszeresen előfordul minden esztendőben a nagyobb folyó- és állóvizeken, de mindig csak kisebb mennyiségben, szórványosan, sohase akkora tömegekben, mint például a kerce réce, amely szinte ellepi az alkalmas helyeket. Október, de főleg november folyamán érkezik, részben itt is telel, ameddig nyílt vizeket talál s márciusban, áprilisban vonul visszafelé. Jobbadán az Alföldön és Dunántúlon mutatkozik, továbbá a mezőségi tavakon, míg a Felvidéken ritka.

Gazdasági jelentősége jóformán ismeretlen, de csekély állománya miatt nem lehet számottevő, legfeljebb helyi károkat okozhat a halastavakon. Vadászható madár, amely április 16-ig lőhető. Húsa nem sokat érő.

Hegyi réce Aythya marila Magyarország Balaton
A gácsérokat a kontyos récétől legbiztosabban a szürke hát különbözteti meg. Messziről gyakran nem is a kontyosokra emlékeztet, mint inkább a tőkés récékre. | Fotó: Wikimedia commons
Hegyi réce Aythya marila Magyarország Balaton
A tojók és a fiatalok jellemző jegye a csőrtő körüli kiterjedt fehér folt. Ezzel viszont érdemes vigyázni eleinte, mert kontyos réce tojóinál, fiataljainál is előfordulhat jelentősebb fehér folt. | Fotó: Wikimedia commons
Hegyi réce Aythya marila Magyarország Balaton
Magyarország vizein, így a Balatonon is gyakran látni úgynevezett immatur példányokat, vagyis kevert tollazatban lévő madarakat. Ez a példány egy fiatal hím, akinek a hát szürkéje még csak most kezd kialakulni. | Fotó: Wikimedia commons

Vidd a kurzort a képekre, és meglátod, miről szólnak a további fejezetek!


No items were found matching your selection.

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több madár

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Mikor mennek el a fecskék?

Erre nem olyan könnyű válaszolni, mint például a gólya esetében. A füst fecskék vonulási mintázatát nemcsak nehezebb megismerni.,Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük