Félni kell a mesterséges intelligenciától? A magyarok nem félnek.

Félni kell a mesterséges intelligenciától? A magyarok nem félnek.

Az MTI-nek küldött csütörtöki közleményük szerint a több mint kétezer résztvevős kutatás szerint a mindennapokban a válaszadók 26 százaléka használ MI-alapú alkalmazásokat, leggyakrabban fordításra (53 százalék), általános keresésekhez (45 százalék) és személyes kérdések megválaszolására (35 százalék).

Kiemelkednek a diákok, 78 százalékuk használja az MI-t iskolai feladatokhoz.

A legismertebb MI-eszközök közé tartoznak a nyelvfelismerési és gépi fordítási szoftverek, amelyeket a lakosság 69 százaléka ismer, és 51 százaléka aktívan használ.

Ezen túl a válaszadók harmada használ chatbotokat és virtuális ügyfélszolgálati asszisztenseket, míg 26 százalékuk olyan virtuális okos asszisztenseket, mint a Siri vagy a Google Assistant.

A kutatás szerint jelentősek a generációs különbségek

is az MI használatában: a fiatalabbak, különösen a Z generáció, aktívan használja a MI-t, míg az idősebbek inkább elméleti szinten támogatják a technológia megismerését. A Z generáció (1997-2012) 91 százaléka ismeri a MI fogalmát, 46 százaléka napi szinten használja. A MI alapú megoldások, például a ChatGPT iskolai feladatok megoldásában is gyakran használt eszköz. A kutatás rávilágít arra, hogy a fehérgalléros munkavállalók egyre inkább kísérleteznek a MI alkalmazásával, bár a technológia

széles körű és megbízható használata még nem elterjedt.

A válaszadók 27 százaléka már használt mesterséges intelligenciát a munkahelyi feladatok megoldására, 18 százalékuk pedig adatelemzéshez is bevonta a MI-t.

Mindazonáltal az irodai dolgozók 40 százaléka továbbra sem használja a MI-t, vagy nem biztos annak hatékonyságában. Az MI-érettség mérésére bevezették az “AI Readiness Index“-et, ami egy 10 fokú skálán vizsgálja a válaszadók MI-hez kapcsolódó aktuális tudását, használati szokásait, a munkájukra és a hétköznapokra gyakorolt hatását.

Ez alapján a magyar lakosság AI Readiness Indexe 3,9 pont lett, a magánéletre-hétköznapokra gyakorolt hatása érte el a legmagasabb pontot (5,2), míg a kihasználás a legalacsonyabbat (2,8).

Forrás: MTI

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több mesterséges intelligencia

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

2 hozzászólás

  1. Rám jön a szorongásos roham mindig, ha erről olvasok. Éppen a minap beszélgettem az egyik Z generációs rezidenssel arról, ki lehet e hagyni a képalkotásban a klinikai előzmények és a páciens aktuális állapotának ismeretét az aktuálisan látott CT/MR vagy PET/CT képek elemzésénél. Hála az égnek azt mondta , biztosan nem. Nos egy MI aki valamilyen tanított algoritmusok szerint pl. pusztán a fizikai jellemzők szerint(pl. denzitás beli eltérések, vagy jelintenzitás beli eltérések, vagy pl. kontrasztanyag kimosódási sebesség ) elemez és nem tudja az ábrázolódó eltéréseket belevetíteni egy aktuális betegség állapotba – az emberbe vetítetni. mi fog abból kijönni? Attól is mindig kiakadtam, ha egy energia szolgáltatónál a “Vanda” válaszolgatott hosszasan és egy idő után az ember szíve szerint bevágná a telefonját a sarokba, mert semmire nem jut. Maradi lennék? Nem gondolom, csupán a gyakorlati hasznát a saját területemen nem igazán látom, helyesebben veszélyesnek látom- ugyanis itt mindig fontos döntések alapulnak pl. egy képi diagnosztikai eredményen . Mégis a kollégáim néha úgy beszélnek róla, mintha a megváltó atyaúristen eljött volna és nekünk már csak az lesz a dolgunk, hogy a megfelelő applikációk megvásárlásával csak nyomjuk a gombot.

  2. Először megismerni célszerű, ha lehetséges.
    Félni azoktól kell, aki ész nélkül alkalmazzák.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük