Újra látható a dunavirág rajzása akár Budapesten is!

Újra látható a dunavirág rajzása akár Budapesten is!


5G


“Talán több ember értheti meg most a Duna partján, hogy mennyivel jobb közel lenni a természethez, mint távol lenni tőle”

Ezt nevezem én jó hírnek!

Mert ahogyan mi is rendre beszámolunk eredményekről a mi kis magán rezervátumunk területéről a “Kert és vadon” rovatban (az idén még nálunk is felbukkantak kérészek!), úgy országos szinten is találkozni azért időnként rendkívül jó, reménykeltő hírekkel. Köztük olyanokkal is, melyek nemcsak ökológiai, hanem esztétikai szempontból is fantasztikusak.

Ilyen az, hogy a hosszú ideig zuhanórepülésben lévő dunavirág-állomány a hathatós védelemnek és a kutatásoknak köszönhetően sok-sok évtized után ismét magára talál, és már jelentős mennyiségben tér vissza névadó folyójához, a Dunához.

Ez egyúttal azt is jelzi, hogy a Duna vízminősége sokat javult az utóbbi évtizedekben – ez önmagában is remek hír.

Budapestiek és általában a dunántúliak talán néha irigykedve gondolhattak mondjuk a szegedi polgárokra, akik évről évre gyönyörködhetnek a tiszavirágzás jelenségében. Ha a dunavirágok állománya továbbra is erősödik, akkor Budapest, egy pezsgő, kivilágított világváros szíve közepe is helyszíne lehet egy őrülten látványos természeti jelenségnek, a dunavirágzásnak.


Potyó Imre felvétele a WWF Magyarország Facebook-oldalán | Forrás

Kriska György, az ELTE munkatársa többek között 2024 augusztus 22-én a Facebookon számolt be a rajzásról, egyúttal csodálatos felvételeket is közzétett a privát oldalán.

“Örömmel számolok be arról, hogy tegnap Budapest belvárosában százezres dunavirágrajzás volt a folyó fölött. A rajzás már 20:20-kor megkezdődött, ami azért nem meglepő, mert ahogy közeledünk az őszhöz egyre korábban kezdődnek a dunavirág rajzások. Tegnap a budai rakpartról figyeltük a jelenséget, amely 21:45-ig tartott. Ez a terület még el volt zárva a gépkocsiforgalomtól, így egy különleges jelenséget is sikerült megtapasztalnunk. Az aszfaltút felett a kérészek pár ezres rajai kompenzációs repülést folytattak a folyó folyásirányával szemben. A vízpartra érve nagy tömegben leptek el minket a hím szubimágók, amik ránkszállva azonnal megkezdték a vedlésüket imágóvá. A folyó fölött jelentős számban voltak jelen a dunavirágok, ugyanakkor az erős szél gyakran elsodorta őket. Ennek tudható be, hogy bár nem volt óriási rajzás, jó pár kilométerre a Dunától, pl. Angyalföld és Rákospalota határán is lehetett dunavirágokkal találkozni. Tavaly nem láttunk a tegnapihoz hasonló nagy rajzást Budapesten, mégis úgy vélem, hogy még mindig felfutó szakaszban vagyunk, ezért az elkövetkező egy hétben akár még nagyobb rajzásokat is megcsodálhatunk a Duna mentén.” | Forrás



Egy nappal később már a kérészvédő fénysorompók működéséről is beszámolt a kutató a Dunavirágzás Facebook-csoportban, és újabb látványos videót tett közzé:

“Augusztus 23-án a kérészvédő fénysorompó kék fényei várakozásainknak megfelelően kiválóan működtek az Árpád hídnál. A rajzás fő szakaszában 9 órától 9 óra 20 percig óriási kérészcsóva alakult ki a kék lámpáknál, amely a vízfelszínt is elérte, így a kék fények által vonzott dunavirág nőstények le tudták rakni petéiket a folyóba, nem pusztultak el az Árpád híd száraz aszfaltútján. A védőfények milliónyi kérészt mentettek meg. Ha csak 1 millióval számolunk, akkor is 10 milliárd forintnyi természetvédelmi kárt sikerült elkerülni azzal, hogy az egyenként 10 ezer Ft-os természetvédelmi értékkel bíró állatok nem repültek fel a hídra. Itt szeretném megjegyezni, hogy kollégáimmal, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont és az ELTE TTK munkatársaival fejlesztettük ki a kérészvédő fénysorompó prototípusát, amely az egész világon egyedül két helyen, Tahitótfalun a Tildy Zoltán hídon és Budapesten az Árpád hídon működik. Tehát egy igazi hungarikumról van szó!” | Forrás


Úgy tűnik, hogy egyre többen kíváncsiak a jelenségre,

és lassan kisebb népünnepéllyé válik.

Hatalmas lehetőségek vannak egy ennyire látványos természeti jelenségben akkor, ha egy kétmilliós város közepén is látható – ráadásul Európa egyik legszebb városának esti fényektől egyébként is izgalmasan vibráló környezetében. Talán több ember értheti meg most a Duna partján, hogy mennyivel jobb közel lenni a természethez, mint távol lenni tőle. Mennyivel jobb védeni és gyönyörködni benne, mint leigázni és kiszorítani mindenhonnan.


Lassan a harmónia felé közelít a dunavirág és az ember kapcsolata? | Fotó: Újvári Zsolt
Remek videó! Jó szívvel ajánljuk mindenkinek!

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több 5G és vadon

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük