Hoppá: nem is a leggyakoribb, hanem a legritkább görényfaj él nálunk!

Emlékeztek 2025 görényes történeteire? Sok faj kerül elő nálunk kalandos körülmények között (már több mint 1100 fajt észleltünk a 11 hektáron), akadnak hajmeresztő eseteink is, de azért nem minden faj megkerülése emlékezetes. A görényé viszont igen. Egyrészt hosszú évekig vártuk, a pontosság kedvéért kereken 25 éven át, hogy összefussunk vele. 2017-től célzottan is kerestük.
Amikor aztán végre összetalálkoztunk 2025. augusztus 10-én (emlékezetes nap egyébként is, mert ugyanezen a napon délelőtt láttunk először foltos nádiposzátát is – ő volt a 155. madárfaj a rezervátumban), akkor épp nem volt nálunk fényképezőgép. Csak egy vadkamera. Holott közelről és viszonylag sokáig láttuk, mert épp önfeledten vadászott. Erről a különös, kicsit abszurd találkozásról aprólékos beszámolót hoztunk – és egy gyalázatosan rossz fotót, amit kínomban a vadkamera lengetésével készítettem.
Ezt követően erősen reménykedtünk a görény újbóli felbukkanásában,
esetleg valamelyik vadkamera előtt, de sokáig nem történt semmi. Végül 2026. január 27-én éjjel ismét felbukkant egy görény (talán ugyanaz, akit augusztusban láttunk?) a hollóetetőnkön, ahol nemcsak remek felvételek születtek végre, hanem ahol rendszeresen láthattuk több héten át, s azt is megfigyelhettük, milyen elszántan cipel el egy éjszaka során tucatnyi egész csirkefarhátat, bár épp csak elbírja a hatalmas falatokat. Ez a gyűjtögetés nem volt meglepő, hiszen a görény szeret a kotorékjában élelmet felhalmozni.
Végre tehát nemcsak sikerült bizonyítani a közönséges görény (Mustela putorius) jelenlétét,
de videókat is kaptunk róla, és valamit még a szokásairól is megtudtuk. Bár később eltűnt, a vegetációs időszakban pedig a rendszeres kamerázások ellenére sem került elő. Ennek ellenére pár hete mégis másként gondolunk rá, hiszen megváltozott a státusza. Az első megfigyelés kapcsán megírtuk, hogy a hozzá hasonló molnárgörény (Mustela eversmannii) jóval ritkább és védett is, míg a közönséges görény védelmet sem élvez, elvileg annyira gyakori.
Pár hete, vagy még régebben,
valamikor április második felében kocsiban ülve hallottam egy beszélgetést a Kossuth rádión egy zoológussal (a nevéről sajnos lemaradtam), aki a görényekről mesélt, abból az apropóból, hogy 2026. a ritka molnárgörény éve. Épp ezért nagyszabású kutatás indult a hazai molnárgörény-állomány pontos felmérésére, ami meglepő, szerintem megdöbbentő eredményt hozott. A kutatás kimutatta, hogy a közönséges görény annyira megfogyatkozott (és ugyanakkor a molnárgörény annyira megerősödött?), hogy mára a molnárgörény jóval gyakoribb Magyarországon. Így tehát, útközben, a rádióból tudtam meg, hogy bár a faji besorolásuk jottányit sem változott, mégis: a rezervátumunkban élő görények már nem a leggyakoribb, hanem a legritkább görényfajhoz tartoznak.
Köszönjük, ha megosztod ezt a cikket! Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá! | ITT KÉRJ INGYENES HÍRLEVELET ✉️ | Borítókép: Pixabay

Kedves olvasó,
lépj be a Klubba ITT, hogy elérhess minden támogatói tartalmat! Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).
Ha másként szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!
még több „Kert és vadon”










































Ó! Jobban örültem volna, ha a ti görényetek nem ilyen okból válik ritkává. 🙁
Engem nagyon bosszant, amikor a beszélgetések végén nem mondják be, hogy kivel beszélgettek. Pedig gondolhatnának azokra, akik közben kapcsolódtak be a beszélgetésbe, és nem hallották az elején a nevet.
A görény szót pejoratív értelemben használják az emberek s lám a zoológusok meg 2026 év állatfajtájává tették:-))). A szüleim telkén a kisházban ahol a baromfiak is laktak volt, nyest, görény , egér, meg sikló is. Szóval jó kis élőhely volt, bár engem a frász tört ki, hogy mikor melyikkel fogok összefutni- Anyukám gyakran mondta, hogy jelen vannak.