Nemcsak a galaxisok forognak, hanem az Univerzum maga is?

kozmosz univerzum galaxis csillagászat űr űrutazás űrkutatás földönkívüli pixa Tejút

Az ősrobbanással és látványos kísérletekkel

folytatódik az idén 200 éves Magyar Tudományos Akadémia ünnepi rendezvénysorozata. Szeptember 2-án, kedden Szapudi István csillagász kozmológiai előadásával veszi kezdetét a fizika hónapja az Akadémián, szeptember 3-án az elemi részecskék, a kvantumok észbontó világába kalauzol két előadás, szeptember 4-én pedig Härtlein Károly látványos, de ígérete szerint veszélytelen fizikai kísérletei következnek.

A Sokszínű tudomány című rendezvénysorozat keretében az MTA Fizikai Tudományok Osztálya mutatkozik be szeptemberben. A fizika osztályhónap nyitányaként szeptember 2-án 17:30-kor kerül sor Szapudi István „Az Univerzum fejlődéstörténete: rejtélyek, talányok és megoldások” című előadására. A Hawaii Egyetem neves magyar professzora nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy áttekintse az Univerzum történetét az ősrobbanástól napjainkig.

Szapudi István kutatásai világszerte ismertek:

az Univerzum nagyléptékű szerkezetének, különösképpen a sötét energiának a vizsgálataiban ért el kiemelkedő eredményeket. Előadása a szeptember 1–5. között zajló nemzetközi „DarkMap – Mapping the Dark Universe” konferencia része, melyen számos neves külföldi kozmológus és asztrofizikus vitatja meg a kozmológia legizgalmasabb kérdéseit. Szapudi István ebből az élénk szakmai diskurzusból ad majd ízelítőt a nagyközönségnek – magyar nyelven – olyan izgalmas kérdések mentén, mint az inhomogén Univerzum modellje, vagy akár egy forgó Univerzum lehetősége. Részletek és regisztráció ezen a linken.


2025-ben ünnepli az emberiség a kvantumelmélet 100. születésnapját is. A Fizikai Tudományok Osztálya külön előadássorozata bemutatja a kvantumelmélet alapfogalmait, furcsa és a köznapi szemlélet számára nehezen elfogadható gondolatvilágát, valamint a kvantumfizikára épülő új tudományágakat és modern technológiákat. A Kvantumok világa előadássorozat első két előadását 2025. szeptember 3-án lehet meghallgatni az MTA székházának nagytermében, részletek és regisztráció az alábbi linkeken:

Rá egy nappal a fizika csodás rejtelmeibe avat be

látványos kísérleteivel Härtlein Károly, a BME Fizikai Intézetének mesteroktatója, a fizikai ismeretterjesztés kiemelkedő alakja. A Kutatók Éjszakája rendezvénysorozatból is jól ismert Härtlein Károly a természet jobb megismeréséhez alapvető fizikai kísérleteket mutat be a bicentenáriumi ünnepi hónap keretében négy alkalommal is. A sorozat első részeként szeptember 4-én a klasszikus mechanika és a hullámtan területéről válogat kísérleteket, hogy megmutassa: a fizika ismerete elengedhetetlen az élet minden területén, ha meg akarjuk érteni a minket körülvevő jelenségeket. Részletek és regisztráció ITT.

A fizika osztályhónap további izgalmas rendezvényeiről – a Kvantumok világa előadássorozatról illetve Härtlein Károly látványos kísérleteiről – ebben a cikkben lehet bővebben olvasni.


kozmosz univerzum galaxis csillagászat űr űrutazás űrkutatás földönkívüli ufó pixa

kozmosz univerzum csillagok éjszaka adomány 100 4

Kedves olvasó,

lépj be a Klubba ITT, hogy elérhess minden támogatói tartalmat! Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha másként szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   


még több csillagászat

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

1 hozzászólás

  1. Forog is és tágul is, ebbe szédülök bele. 🙂 Bocs!
    De tényleg elképzelni nem olyan nehéz, mégis felfoghatatlan, hogy minden forog mindenben.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük