Világhírű magyar tudósok a Várkert Bazárban

Világhírű magyar tudósok mti

Világhírű magyar tudósok a Várkert Bazárban

Világhírű magyar tudósok munkásságát gyűjti egybe a Várkert Bazár Heuréka! A magyar géniusz nyomában elnevezésű, kedden megnyílt szabadtéri tárlata.

A különleges válogatás

a két magyar Nobel-díjas tudós, Karikó Katalin és Krausz Ferenc sikerének apropóján mutatja be azokat a kimagasló tudományos eredményeket, melyek hozzájárultak világunk alakulásához és amelyekre mindannyian büszkék lehetünk, hiszen a különböző területeken ma is visszaköszönnek a járványkezeléstől kezdve az űrkutatáson át a mindennapi szórakozásig.

“A magyar tudományos eredmények időről-időre történő felmutatása, feltalálóink és újításaink megismertetése a felnövekvő generációkkal olyan ügy, amelyért közös felelősséggel tartozunk, mert ha mi nem tesszük meg, senki nem fogja megtenni helyettünk” – fogalmazott Fodor Gergely, a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős kormánybiztos a fővárosi eseményen.

A magyar tudományos eredményeket bemutató kiállítás

újszerű látásmóddal, nem a szigorú időrendi bemutatást követve, hanem a tér, a távolság, az információ és az ember fogalmai köré csoportosított, tematikus egységekre tagolva állítja az érdeklődők elé a népszerű találmányokat és azok létrehozóit, kiragadva a köztük lévő személyes és tudományos kapcsolódásokat is.

“Nagyon örömteli és időszerű, hogy a magyar tudósok és a magyar tudomány népszerűsítése olyan jelentős helyet kapott a Várkapitányság igen gazdag programjában, hogy kiállítást is szentel neki”

– hangsúlyozta Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke.

Ez különösen időszerű, mert közeledik a Magyar Tudományos Akadémia megalapításának kétszázadik évfordulója, mely felhívja a figyelmet arra, hogy a nemzeti önállóság, a népesség jóléte, az ország fejlődése elválaszthatatlanul összefonódik a magyar nyelv művelésével s a magyar tudományossággal. A magyar társadalomban, a nemzetben fel kell éleszteni a megbecsülést és a felelősségérzetet a magyar tehetségek, tudósok és tudományművelés iránt, valamint a tettvágyat is elismerésükre és támogatásukra.

A magyar géniuszok nagysága abban is megmutatkozik, hogy eredményeik a magyar nemzetet és az egész emberiséget egyaránt gazdagították” – mondta az MTA elnöke.

A Várkert Bazár Glorietthez vezető rámpáján

megtekinthető 16 darab szabadon álló, kivilágított installációban összesen 32 tablófelület hozza közelebb a látogatókhoz 52 magyar feltaláló jelentős felfedezéseit. A tárlat közönsége többek között elmerülhet a térben rejlő kreatív lehetőségekben, megismerheti a testi és lelki egészségünket támogató felfedezéseket, valamint rácsodálkozhat arra a lendületre, amellyel az emberiség meghódította a világűrt.


A népszerű találmányokat, tudományos eredményeket, létrehozóikat és a köztük lévő kapcsolódásokat négy tematikus blokk mutatja be. A Dimenziók a térben rész többek között Eötvös Loránd torziós ingáját és Barabási Albert László komplex hálózatok elméletének kutatását ismerteti.

A távolság leküzdése blokkban szerepel Pavlics Ferenc első holdjárója – amely részt vett az Apollo programban – vagy Puskás Tivadar telefonhírmondója. Az infókorszak kapujában részben például Jedlik Ányos dinamója, Neumann János számítógépekhez vezető elméletei és Charles Simonyi mai szoftvereket meghatározó munkássága kerül középpontba.

A Fókuszban az ember blokkban pedig friss Nobel-díjasaink mellett Semmelweis Ignác és Szent-Györgyi Albert világraszóló eredményeiről mesélnek a tablók.

A kiállítás – melynek kurátora Gál Vilmos történész-muzeológus – november végéig tekinthető meg ingyenesen a Várkert Bazár sétahelyszínén. A kiállításhoz különleges kísérőprogramok is kapcsolódnak: október 26-án Gál Vilmos kurátor és Domokos Gábor, a Gömböc egyik megalkotója tart tárlatvezetést.

Forrás: MTI | Borítókép: MTI

Hozzászólásokhoz gördülj a kapcsolódók alá!


adomány genetika DNS gének tudomány függőleges pixa

Kedves olvasó,

ha nem vagy még támogató, lépj be a Klubba ITT. Csupán havi két kiló kenyér áráért elérsz minden támogatói tartalmat. Alkalmi támogatásra Paypalon keresztül van lehetőség (kattints a kis gombra!).

Ha egyik mód sem megfelelő, de szeretnéd támogatni a Cenwebet és a rezervátumot, akkor keress minket mailben a centauri16@gmail.com címen. Segítségedet előre is köszönjük!   

még több tudomány

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Kémiai molekulákból teremtenének életet

Szathmáry Eörs evolúcióbiológus, az MTA rendes tagja három külföldi kutatótársával arra vállalkozott, hogy kémiai molekulákból laboratóriumi körülmények között teremt életet…Tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük